Vizita.si
image (28)

Bolezni

Zvezdnica spregovorila o grozljivi diagnozi

K.B.
27. 02. 2014 09.04
0

''Ko sem slišala besedo rak, sem mislila, da bom umrla,'' se dne, ko je izvedela za svojo diagnozo, spominja Michelle Dewberry, zmagovalka resničnostnega šova Vajenec. 34-letnica je spregovorila o strahovih ob grozljivi diagnozi, ki ji je življenje popolnoma obrnila na glavo.

V začetku letošnjega leta je 34-letna zmagovalka resničnostnega šova Vajenec Michelle Dewberry javnost obvestila, da so ji diagnosticirali kožnega raka bazalnih celic, isto obliko, kot so jo nekaj mesecev pred tem diagnosticirali tudi Hollywoodskemu igralcu Hughu Jackmanu. ''Ko sem slišala besedo rak, sem se sesula. To je grozljivo slišati, mislila sem, da bom umrla,'' je takrat povedala za The Sunday Mirror. Michelle se je odločila, da obišče zdravnika, ko jo je skrbel mozoljček na nosu, ki ni in ni hotel izginiti. Zdravniki so jo pomirili, da ne gre za nič resnega, a na božični zabavi se je pogovarjala s plastičnim kirurgom in ta jo je opozoril, da lisa videti precej resno. Tako je zdravnika prepričala v biopsijo, ki je razkrila zastrašujočo resnico.

V nekaj dneh so ji opravili urgentno operacijo, s katero so ji odstranili tumor. ''Z besedami se ne da opisati, kakšne bolečine sem prestajala po operaciji. Tako je bolelo, da nisem mogla jesti, spati, hkrati pa me je ves čas skrbelo, kaj bo to pomenilo zame in za moje življenje. Počutila sem se tako grdo. Imela sem luknjo sredi obraza in zaradi nje nisem želela zapustiti hiše,'' je povedala. Po operaciji je na njenem nosu namreč ostala globoka brazgotina, zaradi katere je potrebovala še rekonstrukcijsko operacijo, pri kateri so ji kožo z lica presadili na mesto brazgotine.

''Svojo zgodbo želim deliti z javnostjo, ker se je na mojem obrazu pojavil mozoljček, in ne znamenje. Pogosto napačno prepričanje je, da so le znamenja lahko problematična. Mozoljček sem imela leto in pol preden je osebna zdravnica postavila napačno diagnozo. Če na koži opazite kaj nenavadnega, pojdite k dermatologu in se posvetujte z njim. Sama sem vedno govorila, da sem preveč zaposlena, a sem ga k sreči na koncu odkrila. Kdo ve, kaj bi se lahko zgodilo, če mi ne bi uspeli diagnosticirati raka,'' je povedala za britanski Daily Mail.

Rak bazalnih celic predstavlja približno 75 odstotkov rakov kože. Natančen vzrok za njegov nastanek ni znan, a ga povezujejo s prekomerno izpostavljenostjo UV žarkom. Tveganje za razvoj tega raka je pogostejše pri ljudeh, ki imajo družinsko zgodovino stanja, pri ljudeh s svetlo poltjo in tistih, ki imajo veliko peg. V večini primerov so rakave bulice rdeče in trdne, medtem ko so rakave lise ravne in luskaste. Ocenjuje se, da se rak bazalnih celic razširi na druge dele telesa v manj kot 0,5 primera, tveganje pa je nekoliko večje pri drugi obliki kožnega raka, tj. ploščato celičnem karcinomu, ki se na preostale dele telesa širi v približno 4 odstotkih primerov. Zdravljenje raka bazalnih celic je v 90 odstotkih primerov uspešno.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662