Vizita.si
Zimski ekcem se običajno kaže z močno srbečico po prihodu z mraza na toplo.

Bolezni

Srbeča koža? Morda imate zimski ekcem

Nataša Jurca
05. 01. 2011 09.13
2

Zimski ekcem ali srbeči izpuščaj na koži nastane kot posledica mraza, ki poškoduje kožo. Ta se nato izsuši in postane luskasta ter srbeča, kar je za prizadetega izjemno moteče. Kako prepoznati zimski ekcem in kako ublažiti srbečico?

Zimski ekcem se običajno kaže z močno srbečico po prihodu z mraza na toplo.
Zimski ekcem se običajno kaže z močno srbečico po prihodu z mraza na toplo.FOTO: iStockphoto
Mraz, veter in suh zrak razdražijo in izsušijo kožo, iz nje odstranijo zaščitne maščobe in olja, zaradi česar koža lahko postane občutljiva, srbeča in celo luskasta. Izpuščaji se presenetljivo največkrat pojavljajo na nogah in rokah oziroma pod pazduho, redkeje na obrazu.

Izpuščaji in koprivnica, ki se kažejo kot bledikasta in pordela oteklina, ki peče in zbada, je lahko že prvi znak zimskega ekcema. Zimski ekcem se običajno pojavi, potem ko smo dlje časa izpostavljeni nizkim temperaturam in se nato ogrejemo. Takrat koža pordi in oteče, srbečica pa je lahko tudi tako močna, da predstavlja oviro pri opravljanju vsakodnevnih aktivnosti. Neredko koža na prizadetih mestih tudi popoka.

Izogibajte se volnenim in težkim materialom, ki dražijo kožo.
Izogibajte se volnenim in težkim materialom, ki dražijo kožo.FOTO: iStockphoto

Kako si pomagati?

– Ko ste na mrazu in vetru, bodite toplo oblečeni, nosite tople rokavice, šal in kapo, da boste zaščitili kožo, ki je izpostavljena zunanjim dejavnikom.

– Med prhanjem ne uporabljajte agresivnih gelov za tuširanje, temveč nežne in naravne ali pa jih sploh ne uporabljajte.

– Po prhanju kožo vedno dobro navlažite. Hranilno kremo ali olje nanesite na kožo,  ko bo ta še malenkost vlažna, saj boste tako ujeli nekaj kapljic.

– Da bi se izognili izsušenosti kože, vam ni treba nenehno mazati kože. Prekomerna uporaba kreme namreč povzroči nalaganje odmrlih kožnih celic na površju in še večjo srbečico. S kremo se zato mažite v tankih in enakomernih slojih, ne prav pogosto.

– Navlažite zrak v stanovanju. Ogrevanje in kurjava namreč izsušita zrak, ta pa kožo, zato na radiatorje postavite posodo z vodo ali pa si omislite vlažilec zraka.

– Vroča in parna kopel vam ne bo pomagala navlažiti kože, saj voda, ki je toplejša od telesne temperature (36,7°C), le še dodatno izsuši kožo. Prhajte se z mlačno vodo, predvsem pa se izogibajte vsakodnevnim kopelim.

– Hidrokortizona, kortikosteroidne kreme, ki se uporablja za zdravljenje ekcemov, nikoli ne uporabljajte za zdravljenje ekcemov in srbeče kože, če vam tega ne naroči zdravnik. Hidrokortizona se namreč ne sme nanašati na odprte rane, saj lahko pride v krvni obtok in povzroči tanjšanje kože, nastanek strij in poveča občutljivost kože.

– Navlažite telo od znotraj. Pijte veliko vode in poskrbite, da ne bo vaše telo dehidrirano.

– Pripravite si ovseno kopel, tako da v treh litrih vode 20 minut kuhate 100 gramov ovsenih otrobov, zvarek precedite in nato dodajte mlačni vodi v kadi.

– Uporabljajte mila, ki vsebujejo velike količine mastnih sestavin, kot so kakavovo maslo, kokosovo olje ali laneno olje.

– Med kopanjem v kadi uporabite ricinovo olje, ki ne pušča sledi na kadi. Zmešajte 10 kapljic esencialnega olja (pinijevega, rožmarinovega, sandalovine ali mete) s polovico skodelice ricinovega olja, nato pa za vsako kopel porabite približno žlico mešanice.

– Izogibajte se volnenim oblačilom ter drugim težkim ali umetnim materialom, ki dražijo kožo. Nosite bombažna oblačila, ki dovolijo koži, da diha.

– Moški naj se izogibajo vodicam po britju, ki vsebujejo veliko alkohola, saj ta še dodatno razdraži in izsuši kožo.

– Nosite široka oblačila in se izognite oprijetim, ki bodo dražila vašo kožo.

– Izogibajte se agresivnim pralnim praškom, ki vsebujejo veliko kemikalij.

Nega kože
Nega kože FOTO: iStockphoto
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662