V Portlandu je bila izvedena študija, ki so jo objavili nedavno. V njej so več kot desetletje spremljali ljudi, ki so imeli težave s srcem – predvsem tiste, ki so imeli denimo neredne srčne utripe, aritmije in nenadne srčne zastoje. V omenjenem obdobju desetih let so raziskovalci opravili razgovore s številnimi bolniki, njihovimi svojci in prijatelji. Večkrat so opravili intervju z bolniki, tudi s svojci, ki so te že izgubili. Ugotovili so, da je več kot polovica pacientov v srednjih letih pred srčnim zastojem imela opozorilne znake, najpogosteje v obliki bolečin v prsih in zasoplosti, ta simptoma pa sta se pri bolnikih navadno pojavila približno mesec dni pred zastojem.
Srčni napadi, koronarna srčna bolezen in nekatere podedovane motnje v srčnem ritmu, ki vplivajo na delovanje srca, povečujejo tveganje za nenaden srčni zastoj. Bolečine v prsih so najpogostejše pri moških, ženske pa se pogosteje soočajo z zasoplostjo. Druga simptoma, na katera je treba biti pozoren, sta omedlevica in nepravilen srčni utrip, piše Hamilton Spectator.
Najboljši nasveti za zdravo srce
Kardiovaskularne bolezni večinoma ne povzročajo zgolj genetski dejavniki, temveč so pomembni tudi zunanji – okolje in življenjske navade. Visok krvni tlak je eden glavnih dejavnikov tveganja za aterosklerozo in poškodbe srca, pa tudi drugih organov, kot so ledvice. Pomembni so zgodnje odkrivanje in zgodnji začetek zdravljenja ter trajna terapija, katere cilj je doseči optimalne vrednosti krvnega tlaka.
Povišane vrednosti maščob v krvi, zlasti t. i. LDL-holesterola, je izjemno pomemben kardiovaskularni dejavnik tveganja. Pri ljudeh, ki še nimajo razvite bolezni srca in ožilja, je zaželeno, da LDL-holesterol ne presega 3,0 mol/l, pri ljudeh, ki pa so že preboleli srčni infarkt ali možgansko kap ali pa so povezani z drugimi dejavniki tveganja, LDL-holesterol ne sme biti višji od 1,8 mmol/l.
Kajenje je pri bolnikih treba popolnoma izkoreniniti, saj je navada, ki predstavlja zelo pomemben dejavnik kardiovaskularnega tveganja. Poleg tega je kajenje povezano tudi z razvojem drugih malignih bolezni.
Tukaj je še debelost. Pomembno je, da najdemo svojo idealno telesno težo in jo vzdržujemo. Pomembna je tudi in predvsem zdrava prehrana – čim več svežega sadja in zelenjave, oreščkov, stročnic. Izogibajte se predelanemu in suhemu mesu, cvrtju hrane, gaziranim in sladkanim pijačam, pa tudi hitri hrani, ki je običajno hiperkalorična in polna nezdravih maščob. Alkohol je treba popolnoma odpraviti pri ljudeh s povišanimi trigliceridi, jetrnimi boleznimi in tudi pri nekaterih drugih. Vadba pa je navsezadnje eden bistvenih predpogojev za zdravje srca in ožilja. Najmanjša priporočena telesna aktivnost je približno vsaj 30 minut zmerne hoje, a srčni bolniki tudi pri tem ne smejo pretiravati.
Vizita e-novice
Povzeto po miss7zdrava
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV