Stenoza aortne zaklopke ali aortna stenoza je vrsta bolezni srčnih zaklopk. Ventil med spodnjim levim srčnim prekatom in glavno telesno arterijo (aorto) je zožen in se ne odpre v celoti. To zmanjša ali blokira pretok krvi iz srca v aorto in v preostali del telesa.
Zdravljenje aortne stenoze je odisno od resnosti stanja. Morda boste potrebovali operacijo za popravilo ali zamenjavo ventila. Brez zdravljenja lahko huda stenoza aortne zaklopke povzroči smrt.
Kaj je aortna stenoza zaklopke?
Stenoza aortne zaklopke (pogosto skrajšana na aortno stenozo) je, ko se aortna zaklopka v vašem srcu zoži ali zamaši. To moti normalen pretok krvi iz srca, kar povzroči poškodbe srca, velike zdravstvene težave in lahko celo smrt.
Ker omejuje pretok krvi, omejuje tudi količino kisika, ki ga telo dobi. To lahko povzroči bolečine v prsih, težko dihanje in omedlevico.
Aortna stenoza – koga prizadene?
Aortna stenoza je najpogostejša pri starejših, starostnikih po 65. letu starosti. Številne bolezni jo lahko povzročijo tudi pri ljudeh, ko dosežejo srednja leta. V redkih primerih se lahko otroci rodijo z okvaro aortne zaklopke, ki povzroči stenozo.
Simptomi
Stenoza aortne zaklopke sega od blage do hude. Simptomi se običajno pojavijo, ko je zoženje zaklopke hudo. Nekateri ljudje s stenozo aortne zaklopke morda nimajo simptomov več let. Simptomi stenoze aortne zaklopke lahko vključujejo:
- nepravilen srčni zvok (šum v srcu), slišan skozi stetoskop,
- bolečino v prsih (angina) ali tiščanje med aktivnostjo,
- občutek omedlevice ali omotice ali omedlevica med aktivnostjo,
- zasoplost, zlasti pri aktivnosti,
- utrujenost, zlasti v času povečane aktivnosti,
- hiter srčni utrip (palpitacije),
- otekanje stopal, gležnjev ali spodnjih nog,
- nezadostno prehrano (predvsem pri otrocih s stenozo aortne zaklopke),
- nezadostno pridobivanje teže (predvsem otroci s stenozo aortne zaklopke).
Stenoza aortne zaklopke lahko povzroči srčno popuščanje. Simptomi srčnega popuščanja vključujejo utrujenost, težko dihanje ter otekle gležnje in stopala.
Vzroki
Aortna zaklopka je ena od štirih zaklopk v vašem srcu. Ta poseben ventil je zadnji od štirih, skozi katere teče kri, preden se izčrpa v vaše telo. Aortna zaklopka ima običajno tri lopute, imenovane lističi, ki se odprejo, da prepustijo kri, in zaprejo, da kri ne teče nazaj v zadnji prekat.
Če skozi aortno zaklopko ne teče dovolj krvi, se to imenuje insuficienca. V nekaterih primerih se sam ventil ne more tesno zapreti, zaradi česar nekaj krvi teče v napačno smer. To se imenuje regurgitacija. Katera koli od teh težav pomeni, da preveč krvi ostane v zadnjem prekatu srca. To poveča pritisk v tem prekatu, zaradi česar vaše srce dela močneje, kot bi moralo.
Aortna stenoza pri odraslih ima tri glavne vzroke:
Obraba zaradi starosti: Sčasoma se lahko kalcij nabere na zaklopki, podobno kot holesterol naredi krvnim žilam pri aterosklerozi, kar omejuje pretok krvi. Če in ko pride do stenoze, so prizadete tudi življenjske navade. Ta vrsta stenoze se najpogosteje pojavi po 65. letu starosti.
Poškodbe zaradi okužb: Ko bakterije od nezdravljenih okužb dosežejo vaš krvni obtok, se lahko kopičijo na srčnih zaklopkah, kar povzroči, da vaš imunski sistem poškoduje samo zaklopko.
To se pogosto zgodi denimo pri škrlatinki, ki lahko, če je ne zdravite, povzroči stanje, imenovano revmatska vročica. Ta bolezen, ki lahko poškoduje vaše srčne zaklopke, se najpogosteje pojavi pri starejših od 50 let. Lahko traja leta ali desetletja, preden postanejo poškodbe vaših srčnih zaklopk očitne.
Vzrok drugih dednih ali kroničnih bolezni: Druga redka stanja, ki lahko povzročijo stenozo aortne zaklopke, so Pagetova bolezen kosti, odpoved ledvic in družinska hiperholesterolemija. Aortna stenoza je povezana tudi z avtoimunskimi ali vnetnimi boleznimi, kot sta lupus in revmatoidni artritis.
Kako hitro stanje napreduje?
Pri nekaterih ljudeh se lahko aortna stenoza pojavi počasi in traja več let. Za druge se lahko zgodi veliko hitreje. Predolgo čakanje lahko povzroči poškodbe srca, ki jih ni mogoče popraviti ali odpraviti. V primerih hude aortne stenoze obstaja tudi tveganje nenadne smrti. Zaradi tega vam lahko vaš zdravnik svetuje, da ne odlašate z zdravljenjem.
Kako se diagnosticira aortna stenoza?
Vaš zdravnik vas bo, če sumi na aortno stenozo, napotil h kardiologu. Kardiolog bo običajno diagnosticiral to stanje na podlagi vaših simptomov (če jih imate) in enega ali več naslednjih diagnostičnih testov:
Fizični pregled: Zdravnik bo morda iskal otekanje spodnjih nog in gležnjev, poslušal pa bo tudi vaše srčne tone. Zdravniki lahko s stetoskopom pogosto slišijo srčni šum, ki je ključni znak aortne stenoze.
Elektrokardiogram (EKG): Ta meri električno aktivnost vašega srca s pomočjo senzorjev, pritrjenih na kožo prsnega koša.
Rentgen prsnega koša, angiografija ali CT srca: Vsaka od teh metod uporablja rentgenske žarke za ogled notranjosti vašega telesa. CT-slike uporabljajo tudi računalnik za izboljšanje slike.
Angiogram ali CT srca uporablja tudi kontrast, vrsto barvila, vidnega na rentgenskem slikanju ali CT. Kontrast omogoča strokovnjakom, da vidijo strukturo srca in okoliških krvnih žil.
Obremenitveno testiranje vadbe. Ta test meri delovanje vašega srca, medtem ko ste aktivni. Ta test lahko pomaga ugotoviti, ali imate stenozo aortne zaklopke in kako resen je vaš primer.
Srčna kateterizacija: Z uporabo naprave, vstavljene v eno od vaših arterij (običajno femoralne arterije v bližini dimelj) in navoja do srca, lahko specialist vidi notranjost vašega srca in ugotovi, ali imate aortno stenozo. Prav tako lahko izmerijo, kako dobro deluje vaše srce, če opazijo stenozo.
Ali je aortno stenozo mogoče pozdraviti?
Aortno stenozo je mogoče zdraviti ali celo popraviti, odvisno od tega, kdaj jo odkrijemo in katero metodo uporabimo. Če imate stenozo, vendar nimate simptomov, vam bo zdravnik morda svetoval, da preprosto spremljate težavo z nadaljnjimi obiski in testi. Če se pojavijo simptomi, vam lahko zdravnik ponudi možnosti zdravljenja, vključno z zdravili, popravilom zaklopke ali zamenjavo ventila.
Kaj še lahko storite za obvladovanje aortne stenoze?
Vaš zdravnik vam lahko pomaga pri vodenju tega, kaj lahko storite za obvladovanje aortne stenoze. Za tiste brez simptomov ali z blago stenozo je morda potrebno le spremljanje rutinskih pregledov.
Tistim z zmerno aortno stenozo bo zdravnik poleg spremljanja simptomov in rutinskih pregledov morda naročil, naj skrbijo za srce in omejijo svojo aktivnost. Morda vam bodo tudi naročili, da jemljete zdravila za preprečevanje strjevanja ali za zdravljenje drugih težav, povezanih z aortno stenozo. Ko vam postavijo diagnozo hude aortne stenoze, vas morajo napotiti na pregled za zamenjavo ali popravilo aortne zaklopke.
Ali je mogoče preprečiti aortno stenozo?
Aortne stenoze, ki jo povzroči staranje, običajno ni mogoče preprečiti. Nadaljevati morate z zdravim življenjskim slogom, vključno z nadzorom prehrane, vzdrževanjem zdrave telesne teže in redno vadbo, da omejite druge srčno-žilne bolezni.
Aortno stenozo, ki jo povzročajo bakterijske okužbe, je skoraj vedno mogoče preprečiti s takojšnjim zdravljenjem teh okužb. To vključuje jemanje antibiotikov in drugih zdravil po navodilih, ne samo dokler se ne počutite bolje.
Aortne stenoze, ki jo povzročajo podedovane ali kronične bolezni, običajno ni mogoče preprečiti. Prirojene stenoze aortne zaklopke ni mogoče preprečiti.
Kakšni so obeti za aortno stenozo?
Nezdravljena: Nezdravljena aortna stenoza lahko povzroči velike motnje v vašem življenju, zlasti ko postane huda ali kritična. Večina ljudi brez zdravljenja ne preživi več kot nekaj let.
Odloženo zdravljenje: Čakanje na zdravljenje aortne stenoze ima običajno mešano prognozo, odvisno od tega, ali obstaja trajna poškodba srca. Večja kot je škoda, slabši so obeti. Lahko si opomorete do določene točke, vendar popolno okrevanje ni verjetno.
Pravočasno ali zgodnje zdravljenje: Ob pravočasnem ali zgodnjem zdravljenju je napoved za aortno stenozo dobra ali odlična. Potrebovali boste vseživljenjsko nadaljnjo oskrbo, sicer pa lahko nadaljujete z večino ali vsemi običajnimi dejavnostmi.
Vizita e-novice
Viri: mayoclinic, my.clevelandclinic & webmd
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV