Vaše srce ima štiri zaklopke, ki skrbijo, da kri teče v pravo smer. V nekaterih primerih se en ali več ventilov ne odpre ali zapre pravilno. To lahko povzroči motnje pretoka krvi skozi srce v telo.
Zdravljenje bolezni srčne zaklopke je odvisno od prizadete srčne zaklopke ter vrste in resnosti bolezni. Včasih bolezen srčnih zaklopk zahteva operacijo za popravilo ali zamenjavo srčne zaklopke.
Kaj je bolezen srčnih zaklopk?
Bolezen srčnih zaklopk se nanaša na katero koli od številnih stanj, ki preprečujejo, da bi ena ali več zaklopk v srcu pravilno delovala. Če se bolezen srčnih zaklopk ne zdravi, lahko povzroči, da vaše srce dela težje.
To lahko zmanjša kakovost vašega življenja in postane celo smrtno nevarno. V mnogih primerih lahko vaš zdravnik opravi operacijo ali minimalno invaziven postopek za popravilo ali zamenjavo srčnih zaklopk, s čimer ponovno vzpostavi normalno delovanje in vam omogoči vrnitev k normalnim dejavnostim.
Štiri zaklopke v srcu poskrbijo, da kri teče samo v eno smer skozi srce. Vaše srčne zaklopke so:
- mitralna (med vašim levim atrijem in levim prekatom),
- trikuspidalna zaklopka (med vašim desnim atrijem in desnim prekatom),
- aortna (med levim prekatom in aorto),
- pljučna (med desnim prekatom in pljučno arterijo).
Kri, ki je revna s kisikom, se vrne iz vašega telesa v desni atrij srca, nato gre skozi trikuspidalno zaklopko in v desni prekat. Od tam gre skozi vašo pljučno zaklopko in pljučno arterijo, da dobi kisik iz pljuč.
Kri s kisikom se vrne skozi vaše pljučne vene v levi atrij vašega srca. Vaša mitralna zaklopka omogoča pot krvi iz levega atrija v vaš levi prekat. Od tam gre s kisikom bogata kri skozi aortno zaklopko in ven skozi aorto do preostalega telesa.
Vaše zaklopke so sestavljene iz majhnih zavihkov tkiva, ki se odprejo in omogočijo premikanje krvi naprej skozi vaše srce med polovico srčnega utripa. Ta tkiva se zaprejo, da preprečijo povratni tok krvi med drugo polovico srčnega utripa. Vaša mitralna zaklopka ima dve tovrstna tkivi, ostale pa tri.
Katere vrste bolezni srčnih zaklopk poznamo?
Obstajajo različne vrste bolezni srčnih zaklopk in možno je, da je prizadeta več kot ena zaklopka.
Valvularna stenoza
Pri valvularni stenozi postanejo tkiva, ki tvorijo lističe zaklopk, bolj toga, zožijo odprtino zaklopke in zmanjšajo količino krvi, ki lahko teče skozi njo. Blaga zožitev morda ne bo zmanjšala splošnega delovanja vašega srca.
Vendar pa lahko zaklopka postane tako ozka (stenotična), da zmanjša delovanje vašega srca, srce oteži črpanje in ga obremeni. Posledično preostali del telesa morda ne bo dobil dovolj krvi.
Valvularna insuficienca
Valvularna insuficienca (ali regurgitacija, nezmožnost 'puščajoča zaklopka') se zgodi, ko se lističi ne zaprejo popolnoma in pustijo, da kri teče nazaj skozi zaklopko. Ta povratni tok se imenuje 'regurgitantni tok'.
Vaše srce mora močneje črpati, da nadoknadi ta povratni tok, preostalo telo pa lahko prejme manj krvi.
Povratni tok lahko dobite, če imate prolaps mitralne zaklopke, kar je pogosta težava, pri kateri se lopute zaklopke vrnejo nazaj v vaš levi atrij, ko vaše srce bije.
Valvularna atrezija
Valvularna atrezija se zgodi, ko se srčna zaklopka pred rojstvom ne oblikuje pravilno. To se običajno diagnosticira zelo zgodaj v otroštvu.
Kako bolezen srčnih zaklopk vpliva na telo?
Ko srčna zaklopka ne deluje pravilno, obremenjuje vaše srce, ker deluje težje. Prav tako lahko povzroči zmanjšan pretok krvi v vaše telo.
Kakšni so simptomi?
Za ljudi z boleznijo srčnih zaklopk je običajno, da so brez simptomov. Toda ko se težava s srčno zaklopko poslabša, vaše srce bije močneje, da nadomesti zmanjšan pretok krvi. Sčasoma se lahko bolezen srčnih zaklopk tako poslabša, da se začnejo pojavljati ti simptomi:
- naraščajoče težko dihanje, zasti pri telesni aktivnosti ali zgolj ležanju,
- palpitacije (preskakovanje utripov ali občutek natikanja v prsih),
- edem (otekanje gležnjev, stopal ali trebuha),
- slabost ali omotica,
- hitro pridobivanje telesne teže,
- nelagodje v prsih, še posebej, ko se naprezate,
- utrujenost.
Če je bolezen zaklopk posledica okužbe, boste morda opazili vročino, mrzlico ali bolečine v telesu.
Kaj povzroča bolezni srčnih zaklopk?
Pogosti vzroki bolezni srčnih zaklopk vključujejo:
- revmatična vročina zaradi strepnega grla, ki ni bila zdravljena,
- srčni napad, ki poškoduje vaše srce,
- visok krvni tlak,
- prirojena težava, ki je prisotna od rojstva, kot je pljučna ali aortna zaklopka, ki se ni pravilno razvila,
- degeneracija ali kalcifikacija tkiva zaklopke z izgubo funkcije skozi čas,
- anevrizma torakalne aorte,
- odpoved srca,
- okužba v srcu.
Kako se diagnosticira bolezen srčnih zaklopk?
Ko vaš zdravnik opravi fizični pregled in posluša vaše srce skozi stetoskop, lahko odkrije naslednje znake bolezni srčnih zaklopk:
- tekočina v pljučih,
- povečano srce,
- srčni šum, kar lahko pomeni, da se kri premika skozi stenotično ali puščajočo zaklopko,
- otekanje gležnjev.
Kako se zdravi bolezen srčnih zaklopk?
Težava s srčno zaklopko je lahko resna, če je ne zdravimo. Čeprav poškodbe srčne zaklopke ne morete odpraviti, lahko težavo zdravite. Zdravljenje bolezni srčnih zaklopk je odvisno od osnovnega vzroka in lahko poteka kot:
- zaščita vašega ventila pred nadaljnjimi poškodbami,
- jemanje zdravil,
- operacija ali invazivni postopki, če so potrebni.
Obiščite kardiologa, če imate simptome!
Odločitev o predpisovanju zdravljenja, kirurškega popravka ali kirurške zamenjave je odvisna od več dejavnikov, vključno z vrsto bolezni, resnostjo poškodbe, starostjo in zgodovino bolezni.
Kdaj je potrebna operacija?
Bolezen srčnih zaklopk je mehanska težava in sčasoma boste morda potrebovali operacijo za popravilo ali zamenjavo zaklopke. Nekateri dojenčki in otroci, ki se rodijo s težavo z zaklopko, potrebujejo operacijo že v otroštvu.
Običajno bosta kirurg in kardiolog pred dnevom operacije vedela, katero zdravljenje bo najboljše. Včasih se kirurg odloči med operacijo, ko lahko dejansko vidi vašo zaklopko.
Kako dolgo traja okrevanje po operaciji srčne zaklopke?
Po operaciji srca boste morda v bolnišnici približno pet do sedem dni. Po tem lahko traja približno štiri do osem tednov, da si opomorete. Vaš zdravnik vam lahko priporoči rehabilitacijo srca, skrbno nadzorovan program vadbe za pomoč pri okrevanju.
Kako lahko zmanjšamo tveganje za bolezni srčnih zaklopk?
Čeprav nekaterih dejavnikov tveganja, kot je staranje, ne morete spremeniti, obstajajo stvari, ki jih lahko storite in lahko zmanjšajo tveganje za bolezni srčnih zaklopk. Te vključujejo fizično aktivnost, zdravo prehrano, zdravo telesno težo in lepo ravnanje s samim sabo – denimo, da se spočijemo, ko smo bolni!
Kakšni so obeti, če imate bolezen srčnih zaklopk?
Če imate bolezen srčnih zaklopk, jo boste imeli vse življenje. Vendar so vaše izkušnje z boleznijo srčnih zaklopk odvisne od prizadete zaklopke in resnosti težave. Nekateri ljudje imajo lahko bolezen zaklopk in nikoli ne občutijo nobenih simptomov. Drugi imajo lahko veliko simptomov in zahtevajo popravilo/zamenjavo ventila. Pomembno je, da redno obiskujete zdravnika, da spremljate napredovanje svoje bolezni zaklopk skozi čas. Nezdravljena bolezen zaklopk lahko sčasoma povzroči nemalo težav.
Vizita e-novice
Vira: mayoclinic & my.clevelandclinic
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV