Vizita.si
Krvne žile

Srčno žilne bolezni

Kakšne so lahko posledice simptoma zamašenih krvnih žil?

S.B.
16. 09. 2021 05.00
0

Aterosklerozo in poapnevanje žil povzroča splet dednih dejavnikov in nezdravih življenjskih navad. Zaradi ateroskleroze koronarnih žil je del srčne mišice slabo prekrvavljen, kar lahko povzroči angino pektoris, srčne aritmije ali srčni infarkt. Kako si pomagati?

Zaradi srčno-žilnih bolezni, ki so posledica ateroskleroze ali zamašenih srčnih žil, vsako leto nenadna smrt doleti kar 4000 Slovencev. Pravočasna preventiva je zelo pomembna pri preprečevanju dejavnikov za nastanek ateroskleroze in spremljajočih bolezni srca ter ožilja. Posebno pozornost velja nameniti ustrezni ravni maščob in sladkorja v krvi.

V notranjosti človeškega telesa se nahaja krvožilni sistem, ki je zapletena mreža krvnih žil, kapilar in arterij. Te žile prenašajo in dovajajo kisik skozi telo v organe ter mu pomagajo vzdrževati telesne funkcije. Dokler so žile čiste, lahko kri prosto teče. Ko pa se zamašijo, dovajanje krvi postane znatno oslabljeno. V določenih situacijah lahko zamašena žila pretok krvi popolnoma blokira, kar lahko privede do raznih zdravstvenih težav, kot so bolezni srca ter srčna in možganska kap, ki lahko privedejo tudi do smrtnega rezultata. Ateroskleroza je splošen izraz za več bolezni, pri katerih arterijska stena postane manj elastična in tanjša, maščobni material pa se nabira pod notranjo oblogo arterijske stene. Pojavi se lahko v kateri koli izmed arterij, ne pa tudi v venah, te namreč vračajo kri nazaj v srce. Ravno tako imajo vene tanjše žilne stene kot arterije in vsebujejo zaklopke.

V notranjosti človeškega telesa se nahaja krvožilni sistem.
V notranjosti človeškega telesa se nahaja krvožilni sistem.FOTO: Dreamstime

Ali obstaja naraven način odmaševanja žil?

Dva dejavnika, ki lahko vplivata na zmanjšanje ali nastajanje novih oblog na krvnih žilah, sta večja telesna dejavnost ter uživanje zdrave prehrane brez dodanih sladkorjev. Vendar pa ta način prehrane in aktivnosti ne more odstraniti že obstoječih oblog. Eden izmed receptov za odmaševanje krvnih žil se nahaja tukaj

Kakšni so simptomi zamašenih žil?

Simptomi bolezenskega stanja se ne pokažejo, vse dokler se arterija zaradi oblog znatno ne zmanjša ali zamaši. Štirje najpogostejši simptomi, ki kažejo na zamašenost krvnih žil, so:

Bolečina v spodnjem delu hrbta arterije, ki vodijo v spodnji del hrbta, so med prvimi v telesu, ki kažejo znake zamašitve, zato se v tem predelu lahko začnejo pojavljati bolečine.

Erektilna disfunkcija nedavna raziskava je potrdila, da bi lahko pri moških, ki imajo težave z erekcijo, preprečili veliko srčnih in možganskih kapi, če bi jih pravočasno poslali na vzporeden pregled srca.

Možganska kap – ko se plak začne nabirati v arterijah, ki vodijo do možganov, se pot, po kateri se pretaka kri, začne ožiti ter v predele možganov dovajati manj kisika. Brez kisika pa možganske celice začnejo odmirati, kar privede do možganske kapi.

Bolečina v prsih – če občutite pritisk ali zategovanje v predelu prsi ter težave z dihanjem, potem vaše srce najbrž ne zmore črpati dovolj krvi, da bi zadovoljilo potrebe vašega telesa.

Bolečina v prsih je eden izmed znakov zamašenih žil.
Bolečina v prsih je eden izmed znakov zamašenih žil.FOTO: Dreamstime

Nasveti za preventivno zaščito

Pomembno je, da se začnete prehranjevati zdravo, kar pomeni, da v prehrano začnete dodajati več dobrih maščob, ki se nahajajo v avokadu, oreščkih in ribah. Zmanjšajte uživanje mastnega mesa in mlečnih proizvodov ter poskusite jesti več belega mesa in živil rastlinskega izvora. Ravno tako je priporočljiv vnos vlaknin, ki se nahajajo v sadju, zelenjavi in polnozrnatih živilih. Priporočljiva sta tudi zadostno gibanje in telesna aktivnost. Dnevni cilj je, da aktivno telovadite ali se sprehajate vsaj pol ure dnevno, petkrat tedensko. S pravilno prehrano in zadostnim gibanjem boste med drugim tudi uravnali svojo telesno težo, kar bo dodatno pripomoglo k boljšemu zdravju vašega žilnega sistema. Kajenje je vsekakor navada, ki vam škoduje in bi jo morali opustiti. V kolikor pa zdrav življenjski slog ne bo znatno vplival na izboljšanje stanja vašega počutja in simptomov zamašenih žil, se vsekakor posvetujte z osebnim zdravnikom, ki vam bo svetoval nadaljnjo terapijo s pomočjo zdravil. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662