Vizita.si
Merjenje krvnega tlaka doma

Srčno žilne bolezni

Kdaj ste si nazadnje izmerili krvni tlak?

M. A.
14. 05. 2024 10.07
0

Zvišan krvni tlak je najpogostejši dejavnik tveganja za nastanek bolezni srca in ožilja, ki ne izbira po starosti. Če se ne odkrije ali se odkrije prepozno, lahko poveča tveganje za pojav hudih zdravstvenih težav, kot so možganska kap, srčni infarkt, odpoved ledvic in izguba vida. Pravočasno jih lahko preprečimo z rednim merjenjem krvnega tlaka v udobju doma ali pri usposobljenem strokovnjaku.

Zakaj je pomembno spremljati svoj krvni tlak?

Hipertenzija ali visok krvni tlak predstavlja tiho, a nevarno težavo tretjine odraslih po vsem svetu. In čeprav je dobro znano, da je krvni tlak zvišan, ko izmerjene vrednosti presegajo 140/90 mm Hg, se mnogi ljudje ne zavedajo te težave. V nastanek bolezni so lahko vpletene genetske ali okoljske komponente, a velikokrat sta težava ravno hiter tempo in sodoben življenjski slog. In zato je krvni tlak v zadnjem obdobju veliko več kot le težava starejših. Zaskrbljujoče je, da se vedno več primerov pojavlja pri mlajših odraslih, starih od 45 do 60 let. 

Pozorni morate biti na blage in neznačilne simptome

Hipertenzija je bolezen, ki deluje na dolgi rok. Prikrade se neopazno in običajno nima simptomov. Če se znaki vseeno pojavijo, pa so blagi, neznačilni in jih ne povezujemo s hipertenzijo. In zato se zaradi njih le redko odpravimo k zdravniku. Zato vas pozivamo! Bodite pozorni na občasne blage in neznačilne simptome, kot so glavobol, vrtoglavica, zvonjenje v ušesih, krvavitve iz nosu, tiščanje v prsnem košu, utrujenost in razbijanje srca. Tudi težave s spanjem so lahko povezane z zvišanim krvnim tlakom.

Redno spremljanje krvnega tlaka predstavlja ključ do zdravega srca

Merjenje je edini način za spremljanje vrednosti krvnega tlaka in pravočasno odkritje morebitnih sprememb, ki bi lahko nakazovale na srčno-žilne bolezni. Z rednim merjenjem lahko bolniki z zvišanim tveganjem za hipertenzijo ali srčno-žilne bolezni sprejmejo preventivne ukrepe in izboljšajo svoj življenjski slog. To pa lahko prepreči razvoj resnih zdravstvenih težav. Združenje za hipertenzijo vsem priporoča merjenje krvnega tlaka vsaj enkrat na leto. 

Izmerite si krvni tlak, nadzorujte ga in živite dlje.
Izmerite si krvni tlak, nadzorujte ga in živite dlje. FOTO: Arhiv naročnika

Še pomembneje pa je, da je meritev opravljena pravilno. Nepravilno merjenje lahko privede do napačnih rezultatov in ukrepov. V nadaljevanju si poglejmo, kako je videti pravilna tehnika merjenja krvnega tlaka doma.

Kako meriti krvni tlak, da bodo rezultati res zanesljivi?

Zanesljivo merjenje krvnega tlaka se začne že pred dejanskim začetkom. Svetujemo vam, da vsaj pol ure pred samim merjenjem ne jeste hrane, pijete kave ali alkohola in se izogibate kajenju. Prav tako priporočamo, da si krvnega tlaka ne merite takoj po fizični aktivnosti ali zaužitju zdravil. 

Pred meritvijo si vzemite nekaj minut za sprostitev. Sedite na udoben stol in od tri do pet minut samo počivajte. Napravo namestite na nadlaket v višini srca, in sicer tako, da je povezovalna cevka nad komolčno kotanjo in usmerjena navzdol. Med samim postopkom merjenja si vzemite čas in se osredotočite le na sam postopek. Izogibajte se govorjenju, poslušanju radia ali gledanju televizije. 

Krvni tlak izmerite dvakrat zapored, med meritvama pa naj bo 1- do 2-minutni premor. Če se rezultati med seboj zelo razlikujejo, je priporočljivo opraviti še tretjo meritev. Po vsaki meritvi v dnevnik natančno zabeležite datum, čas meritve, vrednosti krvnega tlaka in srčnega utripa ter morebitne posebnosti. Kako si pravilno izmeriti krvni tlak, si lahko ogledate v videu. Dnevnik meritev krvnega tlaka lahko najdete TUKAJ.

Je merilnik pokazal zvišane vrednosti? Ne odlašajte z obiskom zdravnika

Če pri merjenju odkrijete, da je vaš krvni tlak zvišan, meritve ponavljajte vsaj tri dni zapored, zjutraj in zvečer. Če je povprečje vrednosti še vedno nad 140/90 mm Hg, se o nadaljnjih ukrepih posvetujte z zdravnikom, ki vam bo ponudil ustrezno strokovno podporo. S skrbnim pregledom in analizo zdravstvenega stanja bo določil najprimernejše ukrepe za znižanje krvnega tlaka, ki bodo varni in učinkoviti glede na vaše individualne potrebe in zdravstveno stanje. 

Če veste, da je vaš krvni tlak zvišan (višji od 140/90 mm Hg), je to za vas prednost. Tako lahko ukrepate dovolj zgodaj in preprečite nepopravljive poškodbe žil, srca, možganov, ledvic in oči. 
Ne odlašajte z obiskom zdravnika
Ne odlašajte z obiskom zdravnikaFOTO: Arhiv naročnika

Nimate naprave za merjenje ali dvomite v zanesljivost rezultatov? Brez skrbi

Če ne morete izvesti meritev krvnega tlaka v domačem okolju, imamo za vas dobro novico. Bliža se svetovni dan hipertenzije, zato bodo med 13. in 18. majem 2024 po različnih zdravstvenih ustanovah in lekarnah po Sloveniji potekale brezplačne meritve krvnega tlaka. Takšne pobude omogočajo enostaven in dostopen način spremljanja krvnega tlaka, saj se lahko brezplačnih meritev udeleži kdorkoli, ne glede na starost ali zdravstveno stanje. S tem se spodbuja ozaveščenost o pomembnosti rednega merjenja krvnega tlaka ter omogoča posameznikom, da spremljajo svoje vrednosti in prevzemajo odgovornost za svoje zdravje. Povprašajte v svoji zdravstveni ustanovi ali lekarni in naredite prvi korak k nadzoru svojega krvnega tlaka!

Sponzorirana vsebina

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662