Srčni infarkt, v medicini znan kot miokardni infarkt, se pojavi, ko blokada v krvnem obtoku prekine pretok krvi in kisika v srce. Brez hitre ponovne vzpostavitve tega krvnega pretoka začne prizadeti del srca odmirati zaradi pomanjkanja kisika. Na žalost so srčni infarkti brez ustrezne intervencije lahko usodni.
Prepoznavanje simptomov srčnega infarkta je bistveno za hitro posredovanje in zdravljenje. Simptomi lahko vključujejo nelagodje v prsih, nenaden občutek šibkosti, omotico in težko dihanje.
Kdo je najbolj ogrožen za srčni infarkt?
Do srčnih napadov pogosto pride, ko srce ne prejme dovolj krvi, bogate s kisikom. Pogost vzrok srčnega infarkta je bolezen koronarnih arterij – srčna bolezen, ki se razvije, ko se koronarne arterije (žile, ki oskrbujejo vaše srce s krvjo) zožijo zaradi kopičenja voskaste snovi, imenovane plak. Sčasoma lahko ozke krvne žile povzročijo bolečine v prsnem košu, težave z dihanjem ali zamašitev, ki lahko povzroči srčni napad.
Treba je omeniti, da se vaše možnosti za razvoj bolezni srca ali srčni infarkt lahko povečajo, če imate družinsko anamnezo srčno-žilnih težav. Če so imeli vaši ožji družinski člani, kot so vaši starši ali bratje in sestre, težave s srcem, obstaja možnost, da jih imate tudi vi.
Kako zmanjšati tveganje?
Obstaja več stvari, ki jih lahko storite, da spremljate in preprečite tveganje za srčni napad. Ti vključujejo redne preiskave in preglede, prilagajanje določenim dejavnikom življenjskega sloga in včasih celo povpraševanje svojega ponudnika o metodah komplementarne medicine.
Testiranje in pregledi
Pomembno je, da opravite redne ali letne fizične preglede pri svojem zdravstvenem delavcu, da se seznanite s svojim splošnim zdravstvenim stanjem. Med temi obiski bo vaš zdravstveni delavec verjetno preveril dejavnike, ki so bili povezani s srčnimi napadi; krvni tlak, raven holesterola, glukoza v krvi in podobno.
Spremembe življenjskega sloga
Na srečo obstaja več sprememb v življenjskem slogu, s katerimi lahko zmanjšate tveganje za srčni infarkt in si pomagate živeti zdravo in polno življenje. Te preventivne strategije vključujejo opustitev kajenja, uravnotežena prehrana, skrb za zdrave meje holesterola, nadzor krvnega tlaka, skrb za aktivnost, vzdrževanje zdrave telesne teže, obvladovanje sladkorne bolezni (če jo imamo), skrb za dober spanec, omejitev uživanja alkohola in zmanjševanje stresa!
Vizita e-novice
Vir: health
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV