Vizita.si
Preskakovanje srca

Srčno žilne bolezni

Srce lahko preskakuje zaradi teh stanj

N.R.A.
27. 09. 2024 04.53
0

Dodatnim srčnim utripom pravimo ekstrasistole. Slednje se pojavljajo v nepravilnih srčnih ciklusih in vodijo do subjektivno zaznanega občutka, ki ga ljudje navadno opišejo kot 'preskakovanje srca'.

Pri normalnem in pravilnem delovanju srca električna aktivacija srčne mišice (impulz), kot piše krenizdravo, nastane v enem središču in se po določeni poti širi proti ostalim delom srčne mišice. 

Ko ima oseba ekstrasistole, se impulzi ustvarjajo na nenormalnih mestih, to je med normalnimi impulzi. Ti na novo ustvarjeni impulzi vstopijo v normalen srčni cikel in sprožijo novo krčenje srca, kar ustvari občutek, ki ga ljudje imenujejo 'preskakovanje srca'.

Najpogostejša motnja srčnega ritma pri starostnikih
Preberi še
Najpogostejša motnja srčnega ritma pri starostnikih

Vrste ekstrasistol

Ekstrasistole so lahko supraventrikularne ali ventrikularne

Supraventrikularne ekstrasistole (SVES) so preskoki v delu srca, ki izvirajo iz srčnih preddvorov. 

Ventrikularne ekstrasistole (VES) so preskoki v delu srca, ki izvirajo iz srčnih prekatov.

Pri obeh vrstah je poleg osnovnega ritma in srčnega utripa mogoče opaziti občasne skoke v srčni aktivnosti, kar je razvidno iz opisa EKG.

Srce
SrceFOTO: AdobeStock

Vzroki ekstrasistol 

Vzrok ekstrasistole ni samo en in ni nujno, da gre za srčno bolezen. Pri pojavu ekstrasistole so zelo pomembne okoliščine, ki na ljudi vplivajo na različne načine. Stresne situacije, strah, pomanjkanje spanja, uživanje tobačnih izdelkov, alkohola, velikih količin kave (kofein), čaja ali opojnih substanc so le nekateri od številnih dejavnikov, ki lahko povzročijo ekstrasistole.

Poleg tega, če je vzrok ekstrasistole tesnoba ali kakšna psihološka motnja, imajo pomembno vlogo pogoji, v katerih se oseba nahaja.

Kakšen je normalen srčni utrip?
Preberi še
Kakšen je normalen srčni utrip?

Oseba, ki trpi zaradi socialne anksioznosti, bo verjetno doživela pojav ekstrasistol v zapletenih socialnih situacijah, ki bodo povzročile strah, vznemirjenost in tesnobo. Ta oseba ima verjetno popolnoma zdravo srce, vendar ne more vplivati na pojav ekstrasistole, ker je nastala zaradi dejavnikov, ki moti osebo.

Poleg zgoraj navedenega so pogosti vzroki ekstrasistole lahko trenutne bolezni in motnje bolnika, ki lahko vplivajo na srčni ritem, kot so okužbe, srčne napake, motnje ščitnice, gastritis, slabokrvnost, ateroskleroza in visok krvni tlak.

Srce
SrceFOTO: Adobe Stock

Vzroki so lahko tudi precej nejasni, včasih pa jih je zelo težko odkriti in razlikovati. Tudi ekstrasistole se lahko pojavijo pri otrocih in ekstrasistole v nosečnosti. Zato je obisk zdravnika obvezen za postavitev natančne diagnoze.

Simptomi ekstrasistol 

Ekstrasistole se običajno pojavijo v mirovanju, le redko pa jih lahko začutimo med naporom ali kakšno telesno aktivnostjo, ko srce pospeši utrip (tahikardija). Nekaj simptomov, ki jih je mogoče občutiti ob pojavu ekstrasistole, je:

- občutek močnega ali preskakovajočega srčnega utripa,

- nereden srčni utrip,

- srce bije močneje kot običajno,

- palpitacije v grlu ali vratu (kot cmok).

To se zgodi, ko pride do krvnega strdka
Preberi še
To se zgodi, ko pride do krvnega strdka

Zdravljenje ekstrasistol 

Pojav ekstrasistolije lahko zanesljivo ugotovijo po kardiološkem pregledu, ki poleg standardnega 12-kanalnega elektrokardiograma in ultrazvoka srca vključuje tudi 24-urni holter EKG, ki spremlja srčni utrip posameznika 24 ur.

Manj poznan vzrok raka in bolezni srca
Preberi še
Manj poznan vzrok raka in bolezni srca

Če preiskave pokažejo, da pacient nima zdravstvenih težav, potem na pojav ekstrasistol ne potrebujete biti več pozorni, saj niso škodljive in običajno spontano izginejo. Če pa je v ozadju druga bolezen ali motnja, bo zdravnik določil zdravljenje glede na konkretno diagnozo, ki jo pokažejo preiskave.

Kaj je kardiomiopatija?
Preberi še
Kaj je kardiomiopatija?

Ekstrasistole so večinoma neškodljive aritmije, ki se lahko pojavijo v vseh življenjskih obdobjih, s svojim pojavom pa poslabšajo kakovost življenja največkrat zaradi neprijetnega občutka in strahu, da se bo srcu kaj zgodilo. Ta strah je do neke mere upravičen, saj je srce vir življenja in vsaka sprememba njegovega delovanja lahko povzroči skrb.

Vir: krenizdravo

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 596