Srce je živa črpalka, ki s svojo aktivnostjo, sproščanjem in krčenjem mišic, črpa kri in jo odvaja iz njih. Brez takšnega srčnega delovanja življenja in telesa ne bi bilo mogoče vzdrževati.
Cirkulacijski krog
Vsaka živa celica človeškega telesa potrebuje stalno oskrbo s kisikom in hranili. To zagotavlja dotok krvi, ki vsebuje vdihani kisik iz pljuč, prenaša pa tudi hranila, ki se absorbirajo iz prebavnega sistema ali se proizvajajo v nekaterih organih (na primer v jetrih).
Krvožilni sistem je zaprt in kri ne prehaja iz njega. Tako gre kri iz arterij v kapilare, nato pa iz kapilar v periferne vene, po katerih se vrača v desni atrij in nato v desni prekat. Od tam se po pljučni arteriji in njenih vejah izloči v pljučne kapilare, tam se obogati s kisikom, nato pa se po pljučnih venah vrne v levi atrij in levi prekat, kjer je pripravljena za vstop v aorto.
Kaj se zgodi, če srce ne deluje, kot bi moralo?
Ko srce ni več zmožno delovati kot črpalka, nima dovolj moči, da bi kri z obrobja spravilo na desno stran srca ali iz pljuč v levo stran srca. V srcu je že obilo krvi, kar je posledica slabega odvajanja krvi iz prekatov, pri tem pa se širijo srčne votline in poveča srce. Tudi žile so napolnjene s krvjo, kar se vidi po oteklih žilah na vratu že pri sedenju, predvsem pa v ležečem položaju.
Lahko gre za sprostitev levega prekata, zato kri zaostaja v pljučnih venah in kapilarah, kar povzroči močan občutek kratke sape. Lahko se pojavi tudi izliv tekočine v prsnem košu (okrog pljuč in včasih okoli srca).
Kakšno zvezo z nogami sploh ima srce?
Če kri zastaja ali je pretok slab, lahko to vodi do povečanja tlaka na venskem koncu kapilar in zastajanja tekočine v tkivih okoli kapilar. Tekočine je toliko, da je ne morejo odvajati niti limfne žile. Zaradi zadrževanja tekočine v medceličnem prostoru se pojavi edem (otekanje) nog. To se lahko razširi tudi na trup s pojavom ascitesa (tekočine v trebušni votlini). Otekline se lahko pojavijo tudi na podlakteh.
Lahko gre tudi za tako imenovano globalno srčno popuščanje, ko popustita tako leva kot desna stran srca, zato imamo ob hudi zadihanosti tudi močno otečene noge in povečana jetra, v trebuhu pa se nabira voda.
V najtežjih primerih se koža ne more več prilagajati tekočini pod sabo, zato poči, iz razpok (običajno na stopalih) pa izteka tekočina.
Diagnoza in zdravljenje
Diagnozo postavijo na podlagi bolnikovih anamnestičnih podatkov, na primer ali je prisoten zrak ali otekanje nog, ter na podlagi pregleda, EKG-ja (elektrokardiograma), rentgena pljuč in srca ter ultrazvoka srca. Poleg tega se izvajajo laboratorijski testi, ki lahko pokažejo srčno popuščanje.
Zdravijo ga z zdravili ob spremljanju ravni kalija v serumu (visoke ali nizke ravni povzročajo motnje srčnega ritma).
Drugi vzroki za otekanje nog
Kot smo omenili, ni vsako otekanje nog povezano s srčnim popuščanjem!
Hudo podhranjeni posamezniki s pomanjkanjem serumskih beljakovin (hipoproteinemija) imajo lahko obojestranski edem nog. Dokazuje se z laboratorijsko analizo serumskih beljakovin, zdravijo pa ga s korekcijo prehrane.
Ob zmanjšanem delovanju ščitnice (hipotiroidizem) se v hujših primerih po telesu nabira odvečna tekočina in tako lahko tudi v tem primeru otečeta obe nogi. Hkrati pa obstajajo še številne druge zdravstvene težave, zaradi katerih lahko nastopi otekanje nog. Vedno pa se je dobro posvetovati s svojim osebnim zdravnikom!
Vizita e-novice
Vir: adiva.hr
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV