Sinusna aritmija se nanaša na sinoatrijsko ali sinusno vozlišče v srcu. To je v zgornjem prekatu na desni strani srca, ki ga imenujemo desni atrij. Sinusno vozlišče je znano kot naravni srčni spodbujevalnik, kar pomeni, da je odgovoren za ritem srčnega utripa. Normalen sinusni ritem je reden ritem, ki ga najdemo pri zdravih ljudeh, sinusna aritmija pa je nepravilnost srčnega ritma, ki izvira iz sinusnega vozla. Poznamo več vrst:
– Sinusna tahikardija, ki pomeni hitrejši srčni utrip. Srce pri tem bije več kot 100 utripov na minuto.
– Sinusna bradikardija pa je nasprotje zgoraj omenjene tahikardije; srčni utrip bije počasneje ali manj kot 60 utripov na minuto.
Respiracijska aritmija sinusa
Respiracijska sinusna aritmija ni škodljiva. Pojavi se, kadar je srčni utrip osebe povezan z njegovim dihalnim ciklom. Z drugimi besedami, ko človek vdihne, se njihov srčni utrip poveča, in ko izdihne, se hitrost spet zmanjša. Respiracijska sinusna aritmija je pogostejša pri otrocih kot pri odraslih in po navadi izginja s starostjo.
Najpogostejša je pri otrocih in mladih odraslih
Sinusne aritmije so pogoste pri otrocih, mladostnikih in mladih odraslih, niso pa izključene tudi pri odraslih. Najpogostejši način za diagnosticiranje aritmije je električni posnetek srčnega ritma z uporabo naprave, imenovane elektrokardiogram (EKG). Splošni znaki motenj srčnega ritma so občutek razbijanja v srcu, omotica in vrtoglavica, oslabelost, lahko tudi občutki strahu, ki spominjajo na napade panike, a to niso. Za natančno diagnozo je vedno potreben obisk kardiologa.
Vizita e-novice
Vir: medicalnewstoday.com
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV