Čeprav je globoka venska tromboza našim očem nevidna, je zelo nevarna bolezen. Najpogosteje se pojavlja v starosti, lahko pa doleti tudi mlade ljudi. V Sloveniji za vensko trombozo zboli 3000 bolnikov letno.
O venski trombozi govorimo, ko veno delno ali popolnoma zamaši strdek. Če strdki pridejo do srca ali pljuč, lahko nastanejo trajne poškodbe. Da bi preverili, ali se po vaših žilah pretakajo krvni strdki, pa lahko naredite kratek test.
Kako preveriti, v kakšnem stanju je vaš krvni obtok?
V posodo ali kozarec nalijte mrzlo vodo in ji dodajte led. Ko se začne led topiti, pa vanjo pomočite srednje tri prste na roki. Kazalec, sredinec in prstanec držite v vodi 30 sekund, nato pa jih dajte iz vode in poglejte, kakšne barve so.
Če bodo vaši prsti obarvani rdeče, ni razloga za skrb, saj vaš krvni obtok deluje, kot je treba. Če pa so vaši prsti bledi ali modrikasti, je to lahko znak za preplah, saj imate morda težave s krvnim obtokom.
Če ob tem, ko imate prste v hladni vodi, čutite krče ali nevzdržno bolečino, obstaja tveganje za pojav krvnih strdkov. Zaradi spremembe temperature se namreč krvne žile v prstih skrčijo, kar pa zmanjša prekrvavljenost.
Venska tromboza se lahko konča usodno, če se strdek odtrga in po venah odpotuje v pljuča. Če zamaši vene pljuč, nastane druga bolezen – pljučna embolija. To je zelo resno stanje, ki se lahko konča s smrtjo.
Po kakšni hrani poseči, da bi odpravili krvne strdke?
Na splošno se prehranjujte z zdravo hrano, obogateno s sadjem in zelenjavo, z naravnimi vitamini, minerali in vlakninami ter z beljakovinami in nenasičenimi maščobnimi kislinami. Med živili, ki učinkujejo proti krvnim strdkom, pa so najbolj priporočljiva naslednja:
Ribe – so zelo zdravo živilo za preprečevanje strdkov, saj so najpomembnejši živalski vir maščobnih kislin omega 3. To so predvsem plave ribe: sardele, skuše, losos in tune.
Česen – pomemben je adenozin iz česna, ki ima zdravilen učinek, če ga uživamo surovega ali kuhanega. Pri tem se ahoen še hitreje sprosti.
Čebula – ovira lepljenje trombocitov, raztaplja nastale strdke in onemogoča koagulacijo krvi zaradi mastne hrane. Zdravilen učinek naj bi imelo že 100 gramov čebule na dan, surove ali kuhane.
Brokoli in špinača – ta zelenjava vsebuje vitamin K, ki zmanjšuje tveganje za nastanek krvnih strdkov. Torej tudi če niste ljubitelj te vrste zelenjave, jo takoj vključite v svojo prehrano.
Olja – med koristna olja sodijo oljčno olje, olje pšeničnih kalčkov, arašidovo, laneno, repično, sojino, arganovo, bučno, riževo, sezamovo in konopljino olje. Olje pšeničnih kalčkov ima še posebej veliko vitamina E, ki preprečuje oksidacijo holesterola in nastajanje strdkov.
Ananas – v njem je encim bromelain, ki ima ogromno pozitivnih učinkov na zdravje in počutje. Med drugim ima sposobnost, da zmanjša tveganje za nastanek krvnih strdkov. V primeru povečane nevarnosti za njihovo tvorbo zato priporočamo tudi redno uživanje ananasa.
Kajenski poper – vsebuje kapsaicin, ki deluje protivnetno in pomaga pri širjenju žil. Poskrbi tudi za zmanjšanje količine določenih beljakovin, ki imajo pogosto ključno vlogo pri nastajanju krvnih strdkov.
Pravi čaji – preprečujejo strjevanje krvnih ploščic, pospešujejo njihovo razgradnjo, ko niso več potrebne, in zmanjšujejo odlaganje holesterola na stene arterij.
Hkrati odsvetujemo kajenje, vsak dan priporočamo vsaj 30-minutno gibanje, vzdrževati je treba zdravo telesno težo, omejiti uživanje soli, maščob in sladkorja, redno preverjati krvni tlak, krvne maščobe in krvni sladkor ter srčni utrip.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV