Povsem normalno je, da vam na dan izpade približno 100 las, a če opazite, da vam kar naenkrat po krtačenju izpade večja količina las, je to morda znak, da je prišlo do hormonskega neravnovesja, ki je lahko posledica policističnih jajčnikov. Gre za hormonsko motnjo, ki spodbuja jajčnike, da proizvedejo preveč androgena ali moških spolnih hormonov, kar se kaže na tanjšanju las in ali pretiranem izpadanju. Drugi znaki so še centralna debelost (maščevje prisotno v podkožju ali v notranjosti trebušne votline, debelost v obliki jabolka), čezmerna poraščenost obraza, akne in neredne menstruacije.
Ena od 15 žensk ima lahko večje ali manjše težave s policističnimi jajčniki. Za zdravljenje je treba obiskati zdravnika, kljub vsemu pa boste k uravnoteženju hormonov pripomogli tudi, če boste izgubili odvečno telesno težo, uživali uravnoteženo hrano in se gibali pol ure na dan.
Tanki lasje
Če so se vam lasje stanjšali, vas morda muči hipotireoza – stanje, ko ščitnica ne proizvede dovolj hormonov in se metabolizem upočasni. Ščitnica je namreč izjemno pomembna žleza, ki upravlja endokrini sistem in lahko vpliva tudi na kakovost las. Drugi simptomi premalo delujoče ščitnice so še pridobivanje kilogramov, nenehni občutek, da vas zebe, utrujenost, čeprav vsako noč spite osem ur. Če sumite na težave s ščitnico, se obrnite na svojega zdravnika.
Lasje vam izpadajo v pramenih
Če vam naenkrat izpade več las v pramenih, potem morda trpite za alopecijo areato. Gre za avtoimunsko bolezen, ki jo lahko sproži večja sprememba v življenju, kot je na primer nosečnost ali bolezen. Lahko jo sproži tudi stres. Učinkovitega zdravljenja ni, pri obnavljanju lasišča pa pomagajo nekatera mazila, ki bolj ali manj učinkovito vračajo lase, in odprava sprožilcev.
Lasje zgodaj postajajo sivi
Pri tem pojavu navadno ne gre za zdravstvene težave, ampak je zanj navadno kriva genetika. A če imate veliko sivih las pred 35. letom starosti, nekatere raziskave kažejo, da bi bil vzrok morda lahko v pomanjkanju vitamina B12 in folne kisline. Strokovnjaki iz dermatološke klinike na Švedskem so namreč ugotovili, da folna kislina, vitamin B12 in izpostavljenost soncu pomagajo ohranjati pigment kože in las ter da so pomembni pri spodbujanju nastajanja melanina.
Suho, luskasto lasišče
Suho, luskasto lasišče je lahko posledica pretirane rabe kemijskih izdelkov ali pa posledica stresa in tesnobe. V svojo prehrano skušajte vnesti več rib, na primer lososa in sardel, ki so bogate z omega-3 maščobnimi kislinami. Ta zdrava maščoba ne bo le izboljšala kakovosti vaših las in lasišča, ampak bo odpravila tudi simptome depresije. Pri težavah z lasiščem si lahko pomagate tudi z maskami za piling, če se te ne izboljšajo, pa obiščite dermatologa.
Lahko lomljivi lasje
Lasje so sestavljeni iz beljakovine, ki se ji reče keratin. Pomanjkanje beljakovin lahko privede do tega, da lasje postanejo lomljivi. S tem se soočajo predvsem vegani in vegetarijanci. Če vnesete dovolj beljakovin, pa je morda vzrok za to treba iskati v zunanjih vplivih, kot je na primer prepogosta uporaba sušilnikov in likalnikov pri visoki temperaturi in drugi načini za oblikovanje pričeske.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV