Dejstvo je, da več kot vemo o določeni bolezni, več možnosti imamo, da se ji izognemo, jo pravočasno odkrijemo in premagamo. Kakšni so vzroki nagnjenosti k obolevanju za rakom dojke?
Tveganje je pri nekaterih ženskah večje
Pravega vzroka za razvoj raka dojke v resnici ne ve nihče, vendar pa so določene raziskave pokazale, zakaj so nekatere ženske kljub vsemu bolj ogrožene. Tveganje za nastanek raka na dojkah tako povečujejo:
- prehrana, ki vsebuje več živalskih maščob, predvsem nenasičenih, in sladkorja ter premalo rastlinskih vlaken, zaradi česar se veča količina estrogena v krvi;
- zgodnejši pojav prve menstruacije, saj več ciklusov pomeni večjo proizvodnjo estrogena;
- opustitev dojenja;
- redno uživanje alkohola in kajenje;
- debelost, še posebej po menopavzi, saj se estrogen pri ženskah v meni tvori v maščevju;
- zaprtost, zaradi česar se presežek estrogena ne izloča iz telesa;
- kontracepcijske tabletke in jemanje sintetičnih hormonov, če jih uporabnica jemlje več kot pet ali deset let;
- stres;
- starost, saj je bolezen izjemno redka pri ženskah, mlajših od 25 let, kar 75 odstotkov bolnic pa je ob postavitvi diagnoze starejših od 50 let;
- dednost in poprejšnji rak dojke;
- fibrocistična bolezen dojk;
- telesna višina, saj naj bi bile višje ženske izpostavljene večjemu tveganju za raka dojke zaradi bolj aktivnega delovanja rastnega hormona.
Da bi se zaščitile pred rakom dojke, se torej izogibajte tistim dejavnikom, ki povečujejo tveganje in na katere lahko vplivate. Ker na določene dejavnike, kot so starost, višina in dednost ne moremo vplivati, pa je pomembno vedeti, s kakšnimi simptomi se rak dojke kaže in na kaj morate biti še posebej pozorne.
Ključno je zgodnje odkrivanje!
Za uspešno zdravljenje raka dojke je ključnega pomena pravočasna postavitev diagnoze. Rak dojke v zgodnji fazi običajno poteka brez posebnih simptomov, prav zato je ključnega pomena redno samopregledovanje dojk. Dojke si tako začnite pregledovati že v mladih letih, da boste vedele, kakšna je zdrava dojka, in hitreje opazile spremembo. Pretipajte si jih vsaj enkrat mesečno, najbolje od 7 do 10 dni po začetku menstruacije, pozneje v menopavzi pa enkrat mesečno, ne glede na dan.
Ko začne rak rasti, se lahko pojavijo sledeči simptomi:
- zatrdlina v dojki ali pazduhi, ki je trda na otip, nepravilne oblike in običajno neboleča;
- sprememba v velikosti, obliki ali občutku dojke oziroma bradavice, na primer pordelost, vdrtost ali pomarančni lupini podobna nagubanost tkiva;
- izcedek iz bradavice, ki je lahko prosojen, rumenkast, zelenkast ali krvave barve in je lahko videti gnojen;
- pri moških simptomi vključujejo zatrdlino in bolečino ali občutek mehkosti v prsih.
Če opazite kakršno koli zatrdlino, izcedek, vdrtje bradavice ter pordelost in oteklost dojke, čim prej obiščite zdravnika.
Simptomi napredovalega raka dojke vključujejo bolečino v kosteh, prsih ali pa občutek nelagodja v dojki, kožne razjede, oteklost roke zraven prizadete dojke ter nepojasnjeno izgubo telesne teže.
Rak dojke je ob pravočasnem odkritju visoko ozdravljiv, zato je pozitivna naravnanost ob soočenju z diagnozo izjemno pomembna. V tolažbo naj vam bo, da vsaka zatrdlina v dojkah še ne pomeni raka, saj so statistični podatki pokazali, da od 15 žensk, ki jih napotijo v ambulanto zaradi možnosti raka, kar 14 nima rakavega obolenja. Poleg tega v 60 do 70 odstotkih primerov pri zdravljenju raka ni potrebna odstranitev celotne dojke, pri ženskah, ki preživijo raka dojke in je bilo zdravljenje uspešno, pa bolezen ne vpliva na skrajšanje življenjske dobe.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV