Vizita.si
Bolečina, ki ne poneha, je eden od simptomov, na katere morate biti pozorni.

Bolezni

Preverite, ali ste izpostavljeni raku glave in vratu

Katja Benčina
02. 06. 2011 09.20
0

Vsako leto za rakom glave in vratu v Sloveniji zboli okrog 450 ljudi, med njimi trikrat pogosteje zbolevajo moški po 50. letu starosti. S težko boleznijo sta se soočila tudi Ivan Košak in Marija Tomšič.

Bolečina, ki ne poneha, je eden od simptomov, na katere morate biti pozorni.
Bolečina, ki ne poneha, je eden od simptomov, na katere morate biti pozorni.FOTO: iStockphoto
Zaradi raka grla sta tako Ivan Košak kot Marija Tomšič pred več kot desetimi leti prestala laringektomijo – operativni poseg odstranitve celotnega grla. Ivan Košak, ki je danes predsednik društva laringektomiranih Slovenije je bil dolga leta kadilec in posledice so se kmalu začele kazati.
Z rakom grla sta se borila tudi Ivan Košak in Marija Tomšič, ki sta potrebovala kirurško odstranitev grla.
Z rakom grla sta se borila tudi Ivan Košak in Marija Tomšič, ki sta potrebovala kirurško odstranitev grla. FOTO: Katja Benčina
''Dobil sem hripav glas in sem se zato odločil za specialistični pregled, ki je pokazal raka,'' se spominja. Nekoliko manj tipičen primer je bila Marija: ''Nisem kadila, nisem uživala alkoholnih pijač, sem pa deset let delala v pisarni s tremi kadilkami.'' Njena bolezen se je začela kazati z močnim prehladom, ki je trajal teden dni. ''Vse me je bolelo, kosti, koža, ko pa je prehlad izzvenel, je ostal kašelj, hripavost in slabo počutje.'' Takoj je vedela, da nekaj ni v redu in odšla na številne preiskave, ki so na koncu pokazale tumor pod levo glasilko.

''Opisani simptomi, torej kašelj in hripavost, so tipični prvi simptomi raka grla in glasilk,'' pojasni otorinolaringologija prof. dr. Irena Hočevar Boltežar, ki je bila del ekipe, ki je Ivana in Marijo zdravila. ''Zato bolniki s tem rakom pogosto pridejo k nam že zelo zgodaj in tako lahko hitro reagiramo. Težava pa je pri raku zgornjega dela grla in žrela, kjer zgodnjih znakov raka žal ni in tako bolniki prihajajo relativno pozno,'' pojasni Hočevar Boltežarjeva.

Kljub vsemu pa je pozornost potrebna, če se pojavljajo:

- težave pri žvečenju, požiranju ali dihanju
- pogoste krvavitve iz nosu ali neprehodnost nosnih votlin
- bolečina, ki ne poneha
- več kot tri tedne trajajoča hripavost ali sprememba barve glasu
- zmanjšana gibljivost jezika
- občutek tujka v žrelu, grlu, vratu
- neboleča bela ali rdeča leha v ustih
- izguba vonja ali okusa
- nenadna izguba sluha ali bolečina v ušesu (še posebej enostranska)
- oteklina ali zatrdlina v ustih ali na vratu
- dvojni vid
- nepojasnjena utrujenost
- izgubljanje telesne teže

Najpogostejši dejavnik tveganja za raka glave in vratu je kajenje in pitje alkoholnih pijač.
Najpogostejši dejavnik tveganja za raka glave in vratu je kajenje in pitje alkoholnih pijač.FOTO: iStockphoto

Kdo je raku najbolj izpostavljen?

''Moški zbolevajo šestkrat pogosteje, pri raku grla celo desetkrat pogosteje. Najpogostejši dejavnik tveganja je zagotovo kajenje in pitje alkoholnih pijač, ki pa je vse pogostejše tudi pri ženskah, zato se incidenca veča tudi pri nežnejšem spolu,'' pojasni otorinolaringologija Irena Hočevar Boltežar. Ne samo življenjske navade, kot pravi, je vzrok tudi v genetski zasnovi. Tako so v različnih raziskavah ugotavljali, da imajo bolniki z rakom na grlu višje ravni testosterona v krvi. To je tudi eden od možnih vzrokov za to, da se to vrstni rak pogosteje pojavlja pri moških.

Poleg tega so dejavniki tveganja za raka na glavi ali vratu še izpostavljenost sončnim žarkom, ki pomembno poveča tveganje za nastanek kožnega raka na obrazu, poklicna izpostavljenost lesnemu prahu, niklju in azbestu, ki poveča tveganje za raka nosne votline ter grla, in virusi, na primer HPV ali Epstein-Barr (EBV), ki so lahko odgovorni za raka grla in ustne votline tudi pri nekadilcih.

Spolne prakse v zadnjem času so se spremenile, zato se je povečalo število rakavih obolenj glave in vratu zaradi okužbe z virusom HPV, je pojasnil prof dr. Primož Strojan.
Spolne prakse v zadnjem času so se spremenile, zato se je povečalo število rakavih obolenj glave in vratu zaradi okužbe z virusom HPV, je pojasnil prof dr. Primož Strojan. FOTO: Katja Benčina

HPV povzroča raka grla in ustne votline tudi pri nekadilcih

''To je zgodba zadnjega desetletja in se je razširila iz Amerike v Evropo. In sicer so v registrih raka začeli opažati, da se povečuje incidenca rakov ustnega dela žrela, medtem ko je incidenca raka na drugih predelih konstantna. Ko so iskali razloge, so ugotovili, da gre za populacijo ljudi, ki niso tipični. Niso kadilci, niso pivci, običajno imajo majhne primarne tumorje, velike metastaze na vratu, ki so običajno tudi cistične, in pokazalo se je, da ti bolniki dosegajo boljše rezultate pri zdravljenju z obsevanjem in kemoterapijo kot klasični bolniki. Ko so raziskovali naprej, so ugotovili, da je posredi okužba s HPV in da je vzrok za to spremenjene spolne prakse v zadnjih desetletjih,'' je povedal predstojnik sektorja za radioterapijo prof. dr. Primož Strojan.

Čeprav sta zaradi laringektomije tako Ivan Košak kot Marija Tomšič ostala brez grla in glasu, pa sta svojo največjo bitko v življenju zmagala, sedaj pa skozi njo pomagata tudi drugim, ki se znajdejo v tej situaciji. ''To je bilo zelo boleče obdobje in takrat sem po operaciji potrebovala kar leto dni, da sem se nekako tudi psihično sestavila skupaj. Kljub vsemu pa sem živi dokaz, da se tudi to situacijo z veliko volje in vztrajnosti da preživeti. Tako danes pomagam in spodbujam svoje sotrpine, ki gredo skozi isto kalvarijo, skozi katero sva morala tudi midva in jim kažem vzgled, da se da kakovostno živeti tudi brez 'normalnega govornega sporazumevanja,''' pove Marija Tomšič.

Kako poteka zdravljenje raka glave in vratu pa si preberite tukaj.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650