Vizita.si
Glavkom je izredno zahrbtna bolezen, ki dolgo napreduje brez posebnih simptomov.

Bolezni

Odkrijte, kako lahko preprečite, da bi oslepeli

Lina Eržen
13. 03. 2012 08.18
0

Glavkom je izjemno potuhnjena očesna bolezen, ki lahko dolgo napreduje povsem brez simptomov, dokler nepovratno ne okvari vida ali povzroči celo slepote. Pravočasno jo odkrijte z rednimi pregledi.

Glavkom je izredno zahrbtna bolezen, ki dolgo napreduje brez posebnih simptomov.
Glavkom je izredno zahrbtna bolezen, ki dolgo napreduje brez posebnih simptomov.FOTO: iStockphoto

Glavkom ali  zelena mrena je izjemno potuhnjena očesna bolezen, ki dolgo napreduje brez bolečin, poslabšanja vida ali drugih simptomov. Kar 50 odstotkov obolelih sploh ne ve, da so jim začela propadati vlakna vidnega živca, ki prenaša informacije, ki jih zazna, v možgane, s katerimi nato zaznamo sliko. Toda če to obolenje ni odkrito pravočasno, povzroči okvaro vida, ki je ni mogoče pozdraviti, ter celo slepoto. Glavkom je pravzaprav drugi najpogostejši vzrok slepote na svetu. Prof. dr. Branka Stirn, predstojnica očesne klinike v Ljubljani, poudarja, da lahko glavkom prizadene kogar koli, vendar se najpogosteje pojavlja po štiridesetem letu starosti. Tveganje, da preseneti, se z leti veča, največje pa je po šestdesetem.

Ključno je, da vam oftalmolog redno pregleduje očesno ozadje.
Ključno je, da vam oftalmolog redno pregleduje očesno ozadje. FOTO: iStockphoto

Glavkom je nevaren, ker nima simptomov

Ker bolezen na začetku napreduje brez kakšnih posebnih simptomov, večina bolnikov zdravnika za zdaj še vedno obišče prepozno – ko že vidijo veliko slabše, česar ni več mogoče popraviti. Doc. dr. Barbara Cvenkel, z oddelka očesne klinike za glavkom, opozarja, da je na tej stopnji razvoja bolezen že močno napredovala. Izpadi v vidnem polju se namreč dolgo ne pojavijo v centru očesa, zato jih prizadeti niti ne zaznajo. Poleg tega lahko možgani kakršne koli vrzeli dolgo zapolnijo s sliko iz okolice. Če bolnik poišče pomoč, ko že ne vidi dobro, mu zdravniki bolezen lahko pomagajo le še ustaviti, zato je njegova kakovost življenja že močno okrnjena. Po besedah dr. Cvenklove je zato ključno, da se ljudje glavkom trudijo odkriti čim prej. To pa je mogoče samo, če oftalmolog vaše oči redno pregleduje, vendar ne preverja samo očesne ostrine, temveč si ogleda tudi očesno ozadje in določi očesni tlak. Takšne preglede pričnite opravljati vsaj po štiridesetem letu starosti, če imate bolezen v ožjem družinskem krogu pa najkasneje po petintridesetem.

Težava ni le povišan očesni tlak

Kot pravi dr. Cvenklova, ljudje glavkom napačno enačijo s povišanim očesnim tlakom. Ta je v resnici samo pomemben dejavnik tveganja. Nekateri oboleli imajo očesni tlak celo normalen. Še en dejavnik tveganja je visoka kratkovidnost oziroma dioptrija, ki je večja od minus šest. Poleg tega ljudje zeleno mreno pogosto zamenjujejo s sivo, čeprav sta to dve zelo različni očesni bolezni. Siva mrena pomeni skalitev leče, in če je bolnikovo očesno ozadje popolnoma zdravo, bo po njeni zamenjavi spet videl, medtem ko je treba še enkrat poudariti, da okvar, ki jih povzroči glavkom, ni mogoče popraviti.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650