Vizita.si
Otroci z avtizmom imajo zlasti težave s socialno komunikacijo, s socialno interakcijo in težave na področju fleksibilnosti mišljenja.

Bolezni

Število otrok z motnjami avtističnega spektra narašča

STA/K.B.
02. 04. 2015 09.00
1

Z motnjami avtističnega spektra se pri nas na leto rodi med 180 do 200 otrok, njihovo število pa narašča, pravi predsednica Društva za pomoč otrokom z avtističnimi motnjami Školjke Inge Zorec.

Otroci z avtizmom imajo zlasti težave s socialno komunikacijo, s socialno interakcijo in težave na področju fleksibilnosti mišljenja.
Otroci z avtizmom imajo zlasti težave s socialno komunikacijo, s socialno interakcijo in težave na področju fleksibilnosti mišljenja.FOTO: iStockphoto
Zorčeva, sicer tudi mati otroka z avtistično motnjo, je za STA opozorila, da pri nas ni registra otrok z avtističnimi motnjami, zato tudi ni natančne številke, koliko je v Sloveniji ljudi s temi motnjami.

Po njenih besedah pa se vsako leto pojavlja več otrok, kar je razvidno iz podatkov institucij, v katere so otroci potem vključeni. A je še vedno veliko otrok neopredeljenih, je dodala.

Starši pa so v težkem položaju, saj pred diagnozo niti ne znajo otroku pomagati, kako naj vzpostavi komunikacijo.
Starši pa so v težkem položaju, saj pred diagnozo niti ne znajo otroku pomagati, kako naj vzpostavi komunikacijo. FOTO: iStockphoto

Pediatri, kot opozarja Zorčeva, premalo poznajo avtizem. Starši pa so v težkem položaju, saj pred diagnozo niti ne znajo otroku pomagati, kako naj vzpostavi komunikacijo. Poleg tega po njenih besedah ni zadostnega dostopa do institucij, kjer bi lahko otroku pomagali s terapijami.

Enkrat na mesec, kolikor jim v takšnih institucijah lahko pomagajo, je po njenih besedah premalo, da bi se otrok naučil veščin komunikacij. Ti otroci namreč potrebujejo kontinuirano vodenje, najbolje vsakodnevno, je prepričana.

Avtizem je sicer vseživljenjska kompleksna motnja, ki vpliva na večino področij razvoja. Otroci z avtizmom imajo zlasti težave s socialno komunikacijo, s socialno interakcijo in težave na področju fleksibilnosti mišljenja.

Med ljudmi z avtizmom je veliko razlik – so takšni, ki imajo nižje sposobnosti, pri tistih, ki imajo višje sposobnosti in so tudi vključeni v redne šole, gre za Aspergerjev sindrom.

Zorčeva pravi, da sta v Sloveniji le dva zdravnika, ki lahko diagnosticirata motnje avtističnega spektra. In tudi ko otroci pridejo do te diagnoze, jim v vzgojno-varstvenih organizacijah pripadajo dve uri tedensko posebne dodatne obravnave.

Svetovni dan avtizma je namenjen osveščanju o tej razvojni motnji.
Svetovni dan avtizma je namenjen osveščanju o tej razvojni motnji.FOTO: iStockphoto

Za vse ostalo se morajo organizirati starši sami. V društvu, ki ga vodi, tudi sami organizirajo terapije, vendar pa ne morejo zadostiti večjemu številu otrok, saj nimajo zadosti strokovnih delavcev. V Sloveniji je namreč po njenih besedah zelo malo usposobljenega kadra za obravnavo otrok z avtizmom. "Če strokovni delavec nima tega strokovnega znanja, z otrokom ne more delati in otrokov razvoj stoji," je opozorila.

Poleg tega opozarja, da država v zadnjih desetih letih ni nič naredila za otroke z avtističnimi motnjami, le zakonsko jih je uvrstila med otroke s posebnimi potrebami. V praksi pa ti otroci nimajo nobene pomoči ne v vrtcih in šolah – denimo začasnega ali rednega spremljevalca, čeprav jim je v teoriji priznana in bi jo potrebovali, je dodala.

Svetovni dan avtizma je namenjen osveščanju o tej razvojni motnji. Za uresničevanj zagotavljanja pravic osebam z avtizmom so konec marca letos ustanovili Zvezo nevladnih organizacij za avtizem Slovenije. Poleg tega bodo ob svetovnem dnevu avtizma v predverju Državnega sveta odprli Fotografsko razstavo skupine Vox alia, ljubljanski grad bodo osvetlili z modrimi lučmi. V Mariboru pa bodo predstavili projekt ZORA.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 631