Vizita.si
sindrom razdražljivega črevesa

Bolezni

Ta funkcionalna motnja velja za bolezen sodobnega časa

Ma.K.
26. 11. 2021 08.25
0

Prebavne težave postajajo stalnica našega vsakdana in veliko ljudi bolečinam v trebuhu, napenjanju in napihnjenosti ne posveča več omembe vredne pozornosti. Pa bi jo morali! Gre namreč za simptome, ki lahko kažejo na zahtevna bolezenska stanja. Izziv predstavljajo zlasti funkcionalne motnje prebavil, pri katerih v črevesju sicer ni vnetij ali lezij, ki bi pojasnile simptome, vseeno pa prihaja do nepravilnosti v delovanju, kar lahko negativno vpliva na kakovost življenja. Ena takih motenj je sindrom razdražljivega črevesa, ki ga zaradi razširjenosti nekateri že uvrščajo med bolezni sodobnega časa. Ponujamo nekaj nasvetov, kako ga prepoznati in učinkovito ublažiti.

Sindrom razdražljivega črevesa sodi med najpogostejše funkcionalne motnje prebavil in se običajno pojavi v zgodnji odrasli dobi in srednjih letih. Čeprav ni točno določenega vzroka za nastanek, ga stroka prišteva med psihosomatske motnje, saj največkrat nastopi pri trajni ali hudi izpostavljenosti stresu ter pri ljudeh, ki jih mučijo depresije ali druge notranje stiske. Zaradi prisotnosti določene hrane v črevesju, tesnobnosti, hormonskega neravnovesja ali abnormalnosti v gastrointestinalnem živčnem sistemu postane debelo črevo, vključno z danko, preobčutljivo, zato se začnejo mišice v tem delu telesa čezmerno krčiti, kar lahko povzroča napade kroničnih bolečin. 

Kako prepoznati simptom razdražljivega črevesa?

Simptomi sindroma razdražljivega črevesa so v veliki meri podobni tistim pri drugih boleznih prebavil in vključujejo ponavljajoče se bolečine in krče v trebuhu, napihnjenost, napenjanje, občutek pritiska, drisko, neredno odvajanje blata, občutek, da morate po odvajanju blata spet odvajati in izmenjavanje obdobij zaprtja in drisk. Postavitev diagnoze tako ni vedno preprosta, običajno pa temelji na izključevanju drugih bolezni, med drugim črevesnega raka, ulceroznega kolitisa ali Chronove bolezni. A če se prebavne motnje pojavljajo dalj časa (pol leta ali dlje) vsaj trikrat na mesec, gre lahko za sindrom razdraženega črevesa, ki pa ga lahko s premišljenim ravnanjem dodobra ukrotite. V vsakem primeru obiščite svojega zdravnika. 

Sindrom razdražljivega črevesa sodi med najpogostejše funkcionalne motnje prebavil.
Sindrom razdražljivega črevesa sodi med najpogostejše funkcionalne motnje prebavil.FOTO: Dreamstime

Pozdraviti se ga ne da, lahko pa močno ublažimo simptome

Sicer to bolezensko stanje ne ogroža življenja, močno pa vpliva na zmanjšanje njegove kakovosti, zato je pomembno, da ga poskušamo ustrezno obvladovati. Kljub temu se lahko v določenih primerih motnja izrazi v hujši obliki in v takih primerih je potrebna kompleksnejša zdravniška obravnava, morda celo operativni poseg. Vsekakor je ob sumu, da z vašim črevesjem ni vse v najlepšem redu, potrebno obiskati zdravnika, ki vas bo poslal na vse potrebne preglede ter testiranja, da potrdi diagnozo. A pozor, tudi pri preiskavah ne gre pretiravati, saj so večkrat boleče, prag bolečine obolelih s sindromom razdraženega črevesa pa je nižji kot pri drugih ljudeh. 

Učinkovitega zdravila za zdravljenje sindroma razdraženega črevesa ni, obstaja pa več načinov, kako ga ublažiti in umiriti. Na pomoč vam lahko priskoči zdravilo Iberogast®, ki izkorišča moč izvlečkov edinstvene kombinacije devetih zdravilnih rastlin. Je naravno zdravilo, ki deluje hitro in hkrati olajša različne prebavne simptome. To so bolečine in krči v trebuhu, občutek sitosti ali teže, napihnjenost, napenjanje, zgaga in splošna slabost. Vsaka od skrbno izbranih zdravilnih rastlin ima posebno zdravilno učinkovino, ki ciljno deluje na različne vzroke prebavnih simptomov. 

Zdravilo Iberogast® je na voljo v obliki peroralnih kapljic in se enostavno popije z malo tekočine. Zdravilo Iberogast® je primerno tako za otroke od šest let dalje kot za odrasle. Otroci od 6. do 12. leta lahko vzamejo 15 kapljic trikrat na dan, odrasli in mladostniki od 13.leta dalje pa 20 kapljic trikrat na dan. Zdravilo Iberogast®  razredčite z nekaj tekočine (npr. z vodo, s čajem ali sokom) in ga popijte pred ali med obrokom. 

Pred uporabo natančno preberite navodilo! O tveganju in neželenih učinkih se posvetujte z zdravnikom ali s farmacevtom.

Prilagojena prehrana in aktiven življenjski slog

Poleg rednega jemanja zdravila Iberogast® velja poiskati tudi sprožilne dejavnike, ki se običajno skrivajo v prehrani ali življenjskem slogu ter jih poskušati spremeniti. Ker vsem bolnikom ne ustrezajo ista navodila, je najbolj optimalno voditi prehranski dnevnik in si zapisovati zaužite sestavine ter pojav prebavnih težav. Na ta način je mogoče določiti živila, ki sprožijo ali potencirajo simptome in jih izključiti iz nadaljnje prehrane. Prav tako se velja izogibati živilom, ki že v osnovi napenjajo, na primer zelju, cvetači, ohrovtu, stročnicam in surovemu sadju. Obroki naj bodo redni in manjši, jesti pa je potrebno počasi, saj se tako zmanjša količina zaužitega zraka, to pa ublaži napihnjenost in napenjanje. Poleg tega je potrebno piti veliko vode in se izogibati gaziranim pijačam, ki pospešujejo nastanek plinov v črevesju ter alkoholu in kofeinu, ki stimulirata krčenje črevesja. 

Ob tem je potrebno uvesti tudi določene spremembe v življenjskem slogu. Kavč je potrebno večkrat zamenjati za športne copate in vadbo. Med telesno aktivnostjo se namreč v kri sproščajo endorfini, ki nas delajo srečne, obenem pa zmanjšujejo škodljive vplive stresa. Najbolj pozitivne učinke na telo naj bi imeli plavanje, tek in hoja, če se le da, pa se na sprehod odpravite nekam v naravo, kjer se boste lahko nadihali svežega zraka in umirili svoje misli. Prav tako si lahko pomagate z jogo in meditacijo ali pa poiščete nekoga, s komer se boste lahko iskreno pogovorili o svojih stiskah, strahovih in tegobah. Že to, da lahko delite svoja občutja, lahko osvobodi vašega duha, vas pomiri in poskrbi, da bodo podobne težave v prihodnje manj vplivale na vas. 

Sponzorirana objava

CH-20211123-97

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650