Vizita e-novice

Kaj je hipotiroidizem in zakaj se pogosto ne prepozna pravočasno
Ščitnica je žleza v obliki metulja, ki se nahaja na sprednji strani vratu in proizvaja hormone, ki uravnavajo presnovo. Hipotiroidizem pomeni, da ščitnica ne proizvaja dovolj hormonov, kar povzroči upočasnitev skoraj vseh telesnih procesov, piše webmd.


Najpogostejši znaki, ki kažejo na tiho odpoved ščitnice
Dolgotrajna utrujenost, ki ne izzveni z počitkom

Pridobivanje telesne teže brez spremembe prehrane

Občutek mraza, tudi ko je toplo
Znižana raven ščitničnih hormonov pomeni, da telo proizvaja manj toplote. Zato je pogost simptom občutek hladnosti, zlasti v rokah in nogah.
Suha koža in redkejši utrip srca
Koža postane groba, bleda in suha, saj se zmanjša prekrvavitev in upočasni obnova celic. Utrip srca je lahko počasnejši, kar dodatno prispeva k občutku utrujenosti in slabši telesni zmogljivosti, piše Verywell Health.

Depresivno razpoloženje in kognitivne težave
Hipotiroidizem lahko neposredno vpliva na nevrotransmiterje v možganih. Bolniki poročajo o tesnobi, razdražljivosti in upadu koncentracije – znano tudi kot možganska megla.

Kdo je najbolj ogrožen?
Ženske po 40. letu
Hormonske spremembe po porodu, v perimenopavzi ali menopavzi močno povečajo tveganje za razvoj hipotiroidizma. Statistično so ženske do 8-krat bolj ogrožene kot moški, piše TheHealthy.
Družinska anamneza bolezni ščitnice
Genetska predispozicija ima pomembno vlogo. Če je imela težave s ščitnico vaša mati, sestra ali babica, imate tudi sami večje tveganje.

Avtoimunske bolezni
Hipotiroidizem pogosto spremlja Hashimotov tiroiditis – avtoimunska bolezen, pri kateri telo napade lastno ščitnico. V tem primeru lahko pride do popolne izgube funkcije žleze, piše mayoclinic.
Kako poteka diagnosticiranje?
Diagnozo potrdi krvni test TSH (ščitnico stimulirajoči hormon) in prosta T4. Povečan TSH in nizek T4 sta klasična indikatorja hipotiroidizma, piše webmd. V primeru suma na Hashimotov tiroiditis se preverjajo tudi protitelesa (anti-TPO).
Testiranje je ključno pri dolgotrajni utrujenosti ali nenavadnih simptomih, ki ne najdejo druge razlage. Priporočljivo je tudi pri neplodnosti, ponavljajočih se spontanih splavih in depresivnih motnjah.

Kako poteka zdravljenje in ali se stanje lahko obrne?
Hormonsko nadomestno zdravljenje
Zdravljenje običajno vključuje vsakodnevno jemanje sintetičnega ščitničnega hormona levotiroksina, ki nadomesti manjkajoče hormone. Pravilno odmerjanje privede do normalizacije simptomov v nekaj tednih, piše myClevelandClinic.
Spremljanje ravni hormonov in dolgoročna kontrola
Po začetku zdravljenja je nujno redno testiranje krvi – najprej vsakih 6 do 8 tednov, nato letno. Ker telo s staranjem potrebuje različne količine hormona, se odmerek redno prilagaja.

Podpora z zdravo prehrano in življenjskim slogom
Čeprav hrana ne more nadomestiti zdravil, lahko podpre delovanje ščitnice: zadosten vnos joda, selena, cinka in vitamina D ter izogibanje visoko predelani hrani in glutenu (kadar obstaja sum na občutljivost).

Hipotiroidizem ni končna sodba, če ga prepoznamo pravočasno. Mnogo bolnikov, ki se zdravijo ustrezno, lahko ponovno doseže normalno kakovost življenja. Pomembno pa je, da ne prezrete znakov, ki jih telo pošilja. Dolgotrajna utrujenost, depresija, suha koža in občutek mraza morda niso le posledica napornega življenjskega sloga – lahko so znak tihe odpovedi ščitnice.
Viri: WebMD, Mayo Clinic, Verywell Health, John Hopkins Medicine, TheHealthy, Health, myClevelandClinic
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV