Vizita.si
Demenca

Bolezni

Ta test bi lahko odkril demenco desetletje pred diagnozo

N.R.A.
22. 09. 2024 04.34
0

Odkrivanje in diagnosticiranje demence je lahko zelo težavno, bolniki pa se pogosto ne zadevajo, da jo imajo, dokler simptomi že ne napredujejo in začnejo močno vplivati na njihovo vsakdanje življenje. Naslednji test pa bi lahko napovedal demenco že desetletje, preden bi se ta pojavila.

Znanstveniki so odkrili nov način za skeniranje možganov, ki bi lahko odkril demenco desetletje zgodaj v prelomnem odkritju. Test lahko preslika potencialne spremembe v možganih, ki bi lahko napovedovale Alzheimerjevo bolezen.

'Zdravilo' za Alzheimerjevo bolezen, ki je bilo razglašeno za pomemben preboj
Preberi še
'Zdravilo' za Alzheimerjevo bolezen, ki je bilo razglašeno za pomemben preboj

Alzheimerjeva bolezen je najpogostejša oblika demence, ki naj bi predstavljala med 60 in 70 odstotki primerov. To je progresivno stanje, kar pomeni, da se simptomi razvijajo postopoma več let in sčasoma postanejo hujši. Stanje prizadene več možganskih funkcij, kar med drugimi simptomi povzroči težave s spominom, težave z govorom in spremembe osebnosti.

Demenca
DemencaFOTO: AdobeStock

Običajno lahko traja nekaj časa, da se postavi diagnoza, saj lahko ljudje zgodnje simptome zamenjajo za klasične znake staranja. Zdaj pa je študija pokazala, da lahko specializirani pregled leta vnaprej določi tveganje za Alzheimerjevo bolezen.

Raziskava, objavljena v Biological Psychiatry: Cognitive Neuroscience and Neuroimaging, je pokazala, da bi lahko uporaba specializiranega difuzijsko tehtanega MRI skeniranja prepoznala opozorilne znake veliko pred znatnim kognitivnim upadom in nepopravljivo poškodbo nevronov. Raziskovalci upajo, da bi to lahko bolnikom pomagalo pri iskanju zgodnjega zdravljenja, ki bi spremenilo bolezen.

Tega o demenci še ne veste
Preberi še
Tega o demenci še ne veste

Prvi avtor študije Rongxiang Tang s kalifornijske univerze v San Diegu je pojasnil: ''Naša raziskovalna skupina je pred tem ugotovila, da lahko meritev kortikalne mikrostrukture, indeksa celovitosti možganske sive snovi, pri kognitivno zdravih ljudeh v srednjih 50-ih pomaga napovedujejo kognitivno okvaro desetletje kasneje.''

Študija kaže, da bi lahko ADHD celo potrojil tveganje za demenco pri odraslih
Preberi še
Študija kaže, da bi lahko ADHD celo potrojil tveganje za demenco pri odraslih

 Zanimalo jih je, ali so spremembe v tem merilu skozi čas povezane s spremembami spomina in kako nam lahko prostorski vzorci teh sprememb povedo o tveganju osebe za razvoj kognitivnih motenj in Alzheimerjeve bolezni. ''Sledenje tem kortikalnim mikrostrukturnim spremembam zgodaj v procesu staranja je lahko koristno za zgodnjo identifikacijo tveganja kognitivnih motenj in Alzheimerjeve bolezni."

Demenca
DemencaFOTO: AdobeStock

 V okviru študije je ekipa preučevala ljudi v zgodnjih 60., ki niso imeli demence. Dvakrat so izvedli ocene možganov z MRI skeniranjem v obdobju petih do šestih let z uporabo indeksa, imenovanega kortikalna povprečna difuznost, ki odraža celovitost mikrostrukture sive snovi v možganih.

To so nato primerjali, kako podobni so ti možganski zemljevidi mikrostrukturnih sprememb tistim tipičnih bolnikov z Alzheimerjevo boleznijo, kjer lahko ljudje prikažejo beta-amiloidne in tau proteine v svojih možganih.

10 simptomov vaskularne demence
Preberi še
10 simptomov vaskularne demence

Ker velja, da tau pomembno prispeva k nevrodegeneraciji (krčenju možganov) in kognitivnemu upadu, rezultati kažejo, da je lahko sledenje tem kortikalnim mikrostrukturnim spremembam in njihovim vzorcem prostorskih sprememb zgodaj v procesu staranja koristno za zgodnje odkrivanje tveganja za kognitivne motnje.

Kaj bodo prinesle nadaljnje raziskave, pa bomo videli v prihodnosti.

Vir: express

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587