Vizita.si
Noht

Bolezni

8 sprememb na nohtih, ki jih ne smete ignorirati

S.B.
06. 10. 2019 15.25
0

Mehki nohti, katerih površina se zvija in lupi, so lahko tudi posledica prepogostega umivanja rok, povečanega stika s kemikalijami ali rezultat slabih prehranskih navad, pojasnjuje dr. Ivana Manola.

»Spremembe na nohtih so lahko opozorilni alarm, da se z našim telesom nekaj dogaja, zato je pomembno, da na nohtih prepoznate in opazite razlike, kot so zadebelitev nohta, bele lise ali odstopanje nohta,« je za 24sata razložila Manola, dermatologinja in lastnica edine podloške klinike, ki se ukvarja z zdravljenjem bolezni nohtov.

Nekatere spremembe na nohtih bodo izginile že, če se boste začeli pravilno prehranjevati in spreminjati nekatere navade. S primerno prehrano, ki vsebuje dovolj vitaminov, mineralov in beljakovin, nohtom omogočite optimalne razmere za rast in razvoj. "Preden se odločimo za zdravljenje morebitne okužbe nohtov je treba opraviti mikološki pregled in zanesljivo določiti povzročitelja. Torej če je okužba, jo zdravimo z oralnimi zdravili, predvsem z itrakonazolom. Vsekakor je treba izključiti druge vzroke kot je recimo psoriaza nohtov," dr. Miloš D. Pavlović.

Svetujemo občasne oljne kopeli (nohte približno 30 minut namakamo v olivnem olju) in redno negovanje z negovalnimi kremami oziroma mazili. Druge spremembe na nohtih pa lahko opozarjajo na resnejše zdravstvene težave in tam ostanejo vse dokler se nohti dokončno ne pozdravijo.

Kako si pomagati ob vraščenem nohtu?
Preberi še
Kako si pomagati ob vraščenem nohtu?

Zadebelitev nohta:

»Lahko kaže na pomanjkanje žvepla ali silicija, katerih ne omenjamo pogosto kot samostojne elemente, pa vendar sta pomembni za zdravje in preprečitev nekaterih kroničnih bolezni. Žveplo se nahaja v živilih, obogatenih s proteini, kot so meso, jajce in mleko,« je za Daily Mail povedala kozmetičarka Tracey Winder.

Če se prehranjujete vegansko, potem lahko žveplo najdete v česnu, čebuli, kumarah, repi, oreščkih, zeleni solati in malinah.

V kolikor pa se stanje nohtov ne spremeni s spremembo prehrane, dr. Manola svetuje, da je nujno potrebno izključiti ostala zdravstvena stanja, kot so psoriaza, pogosta kronična vnetna bolezen kože, za katero je značilno izmenjavanje remisije in poslabšanja bolezni, ekcem, glivično vnetje ali travma in poškodba zaradi ortopedskih težav.

Kaj skrivajo tresoče roke?
Preberi še
Kaj skrivajo tresoče roke?
Za poškodovane nohte je lahko kriva tudi neustrezna manikira.
Za poškodovane nohte je lahko kriva tudi neustrezna manikira.FOTO: Dreamstime

Suhi in lomljivi nohti:

Če se vaši nohti hitro zlomijo ali pa jim primanjkuje sijaja, vzrok za to najbrž tiči v neprimerni prehrani.

»Dietna pomanjkanja vitaminov in  mineralov ne le, da preprečujejo normalen videz nohtov, povzročijo lahko tudi oslabljeno površino nohtov,« je dodala Winderjeva. Prehrana, obogatena z vitaminom B, pa bi lahko vašim nohtom povrnila čvrstost.

Suhost in lomljivost nohtov je lahko povezana med drugim z izčrpanostjo in boleznimi kot so sladkorna bolezen, anemija ali bolezen ščitnice. Redno pa se pojavlja pri starejših, kot posledica staranja nohtov.

To je pri nas najpogostejši vzrok za čezmerno delovanje ščitnice
Preberi še
To je pri nas najpogostejši vzrok za čezmerno delovanje ščitnice

Raznolika prehrana, obogatena z vitamini (A, B, C in D) in minerali (kalcij, magnezij, železo), je osnova za zdrav videz vaših nohtov. "Za izgradnjo nohtov so pomembni številni minerali kot so: železo, cink, baker ... Pri mlajših dekletih pride pogosto do pomanjkanja železa in s tem povezano slabokrvnostjo. Železa je največ v mesu in ker je vedno več deklet vegetarijank, ga s hrano premalo dobijo," pojasnjuje dr. Jadranka Korsika Mrak.

Bele lise na nohtih ali levkonihija:

Zelo pogoste so posamične polkrožno oblikovane bele lise, ki nastajajo med rastjo ali zaradi okvare. Običajno so posledica okvare matriksa med procesom nastajanja novega nohta, denimo zaradi neustrezne manikire. Takšne lise so estetsko moteče. Ni še povsem jasno, zakaj nastanejo - ena od razlag pravi, da zato, ker v nohtno ploščo prodre zrak.

Mehki nohti, ki se luščijo:

 Mehki nohti, ki se po površini luščijo, so lahko posledica prepogostega umivanja rok, povečanega stika s kemikalijami ali rezultat slabih prehranskih navad.

Da bi preprečili mehkobo nohtov, pa se izogibajte konstantenmu stiku rok z vodo oz, si jih ne umivajte prepogosto, pri stiku s kemikalijami se zaščitite z rokavicami, hrano pa obogatite s silicijem, proteini in kalcijem.

6 znakov na vašem telesu, ki kažejo, da vam primanjkuje vitaminov
Preberi še
6 znakov na vašem telesu, ki kažejo, da vam primanjkuje vitaminov

Brazde na nohtih:

Kadar je prisotna ena sama brazda, je največkrat posledica poškodbe nohta. Vzdolžno potekajoče brazde so običajno trajne, najpogostejše pa so pri starejših ljudeh s stanjšanimi nohti. Brazde opažamo tudi pri poškodbah nohtnega matriksa in pri nekaterih obolenjih.

Čim prej odpravite glivično okužbo nohtov
Preberi še
Čim prej odpravite glivično okužbo nohtov

Tudi nekatere rašče na začetnem delu nohta imajo lahko za posledico nastanek vzdolžnih brazd. Prečno potekajoče brazde se pojavijo pri nekaterih vročinskih stanjih, izpadanju las v obliki otočkov, kroničnem dermatitisu, kroničnem vnetju obnohtja, po poškodbah, pri jemanju nekaterih sistemskih zdravil in pomanjkanju cinka.

Nastanejo zato, ker noht v določenem obdobju raste počasneje.

Spremembe na nohtih je potrebno čimprej odpraviti.
Spremembe na nohtih je potrebno čimprej odpraviti.FOTO: Dreamstime

Odstopanje nohta od podlage:

Odstopanje nohta od takoimenovane nohtne posteljice, se imenuje oniholiza. Povzročajo jo lahko kožne bolezni, kot je psoriaza, ki je pogosta kronična vnetna bolezen kože, ekcem ali pa glivične okužbe nohta.

Del nohta, ki ga oniholiza prizadane, spremeni barvo in postane namesto naravne rožnate, belo rumene barve.

Oniholizo lahko povzročijo bolezen ščitnice, določena zdravila ali slabe navade, ko sami noht poskušamo privzdigniti.

Pri zdravljenju je najbolj pomembno prepoznati vzrok in ga odstraniti.

Rumeno obarvani nohti:

Kajenje ali uporaba rdečega laka za nohte brez uporabe podlaka, lahko privede do spremembe barve nohtov, ki postanejo rumenkaste barve. Če se nohti rumeno obarvajo, se zadebelijo in prenehajo rasti, je temu lahko vzrok bolezen pljuč ali revmatoidni artritis. Lahko pa gre za okužbo nohta, zato je potrebno čimprej začeti z zdravljenjem oz. odpravo vzroka.

Čim prej odpravite glivično okužbo nohtov
Preberi še
Čim prej odpravite glivično okužbo nohtov

Tumorji in virusne bradavice:

Pojavijo se lahko kjerkoli okoli nohta ali pod nohtno ploščo. Nohtna plošča pri tem spremeni obliko; zaradi rasti tumorja ali virusnih bradavic je lahko celo uničena. Tumorji so bodisi nenevarni (benigni) bodisi nevarni (maligni).

Najpogostejši nenevarni tumorji so običajne virusne bradavice, ki se razraščajo v okolici nohtov ali pod nohtno ploščo. Pogosto povzročajo bolečine ali celo omejijo gibanje prstov. Odstranjevanje je težavno; uporabljamo zamrzovanje s tekočim dušikom, snovi, ki zmehčajo roženino, včasih pa je potreben kirurški poseg, s katerim odstranimo noht.

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650