Vizita.si
Tek

Bolezni

Telesna aktivnost pomembna tudi po diagnozi KOPB

STA/K.B.
20. 11. 2014 09.34
0

Pljuča so organ, ki ne odpušča, je na okrogli mizi ob današnjem svetovnem dnevu kronične obstruktivne pljučne bolezni (KOPB) opozoril Matjaž Fležar iz Bolnišnice Golnik. Sogovorniki so med drugim izpostavili pomen telesne dejavnosti tudi po odkriti bolezni.

Tek
Tek FOTO: Thinkstock
Kronična obstruktivna pljučna bolezen je kronično obolenje dihal, za katero na svetu trpi okoli 210 milijonov ljudi, v Sloveniji pa zaradi tega na leto umre 500 do 600 ljudi. Za bolezen so značilni kratka sapa, kroničen kašelj ter povečano nastajanje sluzi in izpljunkov. Kajenje cigaret je daleč najpogostejši vzrok obolevanja za to boleznijo.

Matjaž Fležar, dr. med., iz Bolnišnice Golnik je povedal, da lahko bolniki s to boleznijo veliko naredijo tudi sami s spremembo načina življenja oziroma s telesno dejavnostjo, primerno njihovemu stanju, v kombinaciji z zdravili. Poudaril je tudi pomembnost zgodnjega odkrivanja bolezni, s čimer bi po njegovih besedah zmanjšali tudi število hospitalizacij zaradi bolezni. Teh je okoli 2500 letno.

Dolgoletnim kadilcem zato svetuje, da pridejo na preiskavo delovanja pljuč spirometrijo, ki lahko še pred pojavom simptomov bolezni pokaže morebitne težave s pljuči. Po njegovih besedah se pri okoli 16,6 odstotka kadilcev v Sloveniji razvije kronična obstruktivna pljučna bolezen. V Društvu pljučnih in alergijskih bolnikov Slovenije ob tem poudarjajo, da je prenehanje kajenja edini znani dejavnik, ki prepreči nadaljevanje okvare pljuč pri kadilcu. A zdravila okvare ne morejo pozdraviti, saj je ta trajna, lahko pa učinkovito zmanjšujejo težave, ki jih ima bolnik.

Jurij Šorli iz Bolnišnice Topolšica je pojasnil, da so nekateri bolniki svoje življenje zaradi okvare pljuč organizirali tako, da imajo vse na dosegu roke. Zaradi neaktivnosti tako lahko pride do trenutka, ko bolnik ne zmore več ničesar, pojavijo pa se tudi spremljevalne bolezni. "Tu nastopi rehabilitacija," je povedal in dejal, da pa se ta s pljuči ne ukvarja, ker okvare ni mogoče pozdraviti, temveč se posveča spremembi življenjskega sloga bolnika.

Pri predpisovanju vadbe po njegovih besedah upoštevajo stopnjo okvare in stanje bolnika, zato nekateri bolniki na primer začnejo z vstajanjem s stola ali vajami z utežmi.

Predsednik Društva pljučnih in alergijskih bolnikov Slovenije in tudi sam bolnik s kronično obstruktivno pljučno boleznijo Mirko Triller pa je na okrogli mizi predstavil akcijo Koraki okrog sveta, da kronično obstruktivno pljučno bolezen vsak prepozna, s katero so želeli doseči boljšo prepoznavnost in ozaveščanje o bolezni. Po njegovih besedah so udeleženci včeraj dosegli število 50 milijonov korakov.

Ob tem je povedal, da društvo sodeluje tudi na različnih družabnih dogodkih, kjer opravljajo brezplačne spirometrije in v primeru slabih rezultatov ljudi napotijo k zdravniku.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650