Vizita.si
Težave s prebavili

Bolezni

Kaj vse vpliva na težave s prebavili?

V.H.
20. 12. 2022 05.00
0

Najrazličnejše zdravstvene težave so vse pogostejše v današnjem času, ko zaradi tisoč in ene obveznosti zanemarjamo nekaj, kar je tako zelo pomembno – svoje telo. Vsi naši grehi pa se pogosto kažejo tudi v težavah s prebavili. O tem smo se pogovarjali tudi z gastroenterologom Rajkom Kneževićem.

Včasih ni treba veliko, če želimo izboljšati svojo prebavo in s tem tudi vplivati na svoje počutje, a najprej moramo vedeti, kaj sploh delamo narobe. "Sodobni čas prinaša sodobni način življenja, ki je pogosto izrazito stresen in prinaša s sabo nezdrave prehranske navade," pravi gastroenterolog Rajko Knežević. Več o tem si lahko preberete v nadaljevanju. 

Rajko Knežević, gastroenterolog
Rajko Knežević, gastroenterolog FOTO: osebni arhiv

Zakaj so težave s prebavili vse pogostejše v sodobnem času?

Stres prek izločanja stresnih hormonov in t. i. možgansko-črevesne živčne povezave izrazito vpliva na delovanje prebavil, ta pa seveda po tej poti vplivajo tudi nazaj na možgane. K temu pripomore tudi količinsko in vsebinsko neoptimalen vnos hrane in pijače v prebavila.

Kako se jim lahko izognemo oz. kakšna je preventiva?

Na splošno s skrbjo za psihofizično zdravje celotnega telesa. Z uživanjem rednih, ne preobilnih obrokov zdrave, uravnotežene in lahko prebavljive prehrane, vnosom blagodejnih pre- in probiotikov, s čim manj dietnimi prekrški, z izogibanjem procesirani hrani in pijači, aditivom v prehrani, nezdravim razvadam ter s skrbjo za lastno duševno zdravje, obvladovanjem stresa.

Kako in zakaj, če sploh, lahko na prebavo vpliva psihosomatika?

Psihosomatske motnje so po definiciji telesni simptomi, povzročeni s psihičnimi ali čustvenimi motnjami. Prebavna cev je zelo dobro oživčen organski sistem – t. i. enterični živčni sistem sestavlja več kot 100 milijonov živčnih celic, ki dvosmerno komunicirajo z našimi možgani. Tako lahko stresne reakcije v možganih sprožijo stresni odziv v prebavilih in povzročijo npr. prehitro ali prepočasno prebavo. V obratni smeri lahko prebavni nevroni normalne prebavne procese (kot je npr. prisotnost plinov v črevesju) pretirano zaznavajo in v možgane sporočajo kot nekaj precej neprijetnega, bolečega.

Sodoben način življenja lahko neugodno vpliva na prebavo.
Sodoben način življenja lahko neugodno vpliva na prebavo. FOTO: Shutterstock

Zakaj je dobro, da zmanjšamo uživanje hitre hrane? 

Hitra hrana je znana po svoji visoki vsebnosti maščob in ogljikovih hidratov ter nizki vsebnosti vlaknin, kar nam ob zaužitju take hrane sicer povzroči hipno ugodje, vendar lahko neugodno vpliva na zdravje prebavil prek porušene uravnotežene črevesne bakterijske flore. To privede do vnetnega dogajanja v steni prebavil in prebavnih težav, kot je npr. zaprtje, pa tudi do učinkov na celotno telo, npr. povečanega kopičenja maščob.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650