Četudi niso imeli povišanega krvnega tlaka, sladkorja, holesterola ali trigliceridov in so bili torej zdravi, so imeli v danski študiji odrasli, ki so pretežki, v primerjavi z vrstniki, ki niso, še vedno večje tveganje za bolezni srca in ožilja.
In sicer so imeli moški trikrat večje tveganje, ženske dvakrat.
Danes ljudje menijo, da si lahko samo močnejše postave, sicer pa si zdrav, sploh če imaš bolj zdrav življenjski slog, razlaga ena od avtoric študije Kristine Faerch s centra Steno v Copenhagnu, ki je specializiran za sladkorne bolezni, od zdravljenja do raziskovanja.
A zaključek študije, ki so jo izvedli s sodelavci, je bil, da je preveč kilogramov vedno povezano z večjim tveganjem za sladkorno bolezen tipa dva ter druge bolezni srca in ožilja.
In to četudi lahko posameznik dolgo deluje povsem zdrav, torej nima pokazateljev, kot so povišan krvni tlak, sladkor itn.
"Da bi zmanjšali tveganje je potrebno glede na svojo višino skozi celo življenje vzdrževati primerno težo," zato poudarja Faerchova.
Z ekipo so analizirali podatke več kot 6.200 moških in žensk, ki so sodelovali v večji danski študiji, kjer so jih spremljali vsaj 10 let. Periodično so preverili, kakšen je njihov indeks telesne mase ter kakšen imajo holesterol, tlak, trigliceride in sladkor.
V času, ko so ljudi spremljali, jih je 323 razvilo bolezen srca in ožilja.
Prav tako Danci dodajajo, da so opazili, da se pri močnejših posameznikih pri staranju hitreje zmanjšuje fizično funkcioniranje telesa, hitreje se pojavijo tudi bolečine. Funkcioniranje se zmanjšuje dvakrat hitreje. Bolečine pa se pojavijo šestkrat pogosteje.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV