Vizita.si
Kaj pomaga v boju proti raku dojk?

Aktivno življenje

1 navada, ki vam izjemno pomaga v boju proti raku dojk

L. E.
27. 02. 2017 11.27
1

Po diagnozi raka dojk izjemno pomagajo nekatere spremembe življenjskega sloga, je ugotovila stroka. Ampak med vsemi spremembami res najbolj pomaga telovadba. Na drugem mestu pa je primerna telesna teža.

Kaj pomaga v boju proti raku dojk?
Kaj pomaga v boju proti raku dojk?FOTO: Thinkstock

Ne glede na to, ali so vam raka dojk ravno diagnosticirali ali pa ste ga že premagali, vam bo izredno koristilo, da redno telovadite. V drugem primeru vam bo telovadba zmanjšala tveganje, da se rak vrne. Poskrbite pa tudi, da nimate odvečne teže. 

To vam polaga na srce dr. Ellen Warner iz raziskovalnega centra Odette Cancer Center v Torontu. Warnerjeva je s sodelavko Julie Hamer pregledala 70 študij, ki so se ukvarjale s spremembami življenjskega sloga, ki bi lahko imele vpliv na raka dojk. Tako na to, da ga pacientka premaga, kot na to, da se ne vrne.

Študije so pokazale, da redna fizična aktivnost zmanjša tveganje za smrt zaradi raka dojk za 40 odstotkov v primerjavi z ženskami, ki ne telovadijo. In manj kot 13 odstotkov žensk, ki dobijo diagnozo raka dojk, telovadi dovolj, kar je vsaj priporočenih 150 minut na teden.

"Telovadba izredno zmanjša tveganje za ponovitev raka, poleg tega pomaga pri uravnavanju teže, kar prav tako zmanjša tveganje za ponovitev," razlaga Warnerjeva. "S telovadbo imamo tudi manj stranskih učinkov zaradi kemoterapije, radioterapije ali hormonske terapije."

Ženske, ki so ob diagnozi prekomerno težke, imajo večje tveganje za smrt. Večje tveganje imate tudi, če težo pridobite med bojem z boleznijo. Če težo pridobite, potem ko ozdravite, imate večje tveganje za vrnitev raka. Ni še povsem jasno, zakaj primerna telesna teža tako pomaga. Trenutno potekajo študije, ki to raziskujejo.

Med pregledovanjem študij se je torej pokazalo, da je telovadba izjemno pomembna. Na drugem mestu je telesna teža. Potem pa je zelo pomembno še, da ne kadimo. Četrta sprememba življenjskega sloga, ki se je izkazala za izredno koristno, pa je, da ne uživamo preveč nasičene maščobe.

Za druge spremembe življenjskega sloga - denimo za uživanje alkohola - ni še dovolj raziskav, da bi o tem raziskovalci lahko govorili. Je pa jasno, da vam bolj zdrav življenjski slog ne more škoditi. Še posebej pomembno pa je torej, da v svoje življenje res vključimo redno telovadbo.
 

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587