Vizita.si
image (28)

Bolezni

To se je zgodilo po izpitu …

K.B.
02. 03. 2017 07.38
6

23-letna britanska študentka je bila v težkem življenjskem obdobju, ko je zaključevala še študij kemije in imela še zadnje izpite. Ko je po enem izmed izpitov prišla domov, je na rokah opazila nenavadne lise. V štirih mesecih pa so boleče in srbeče rane prekrile vse njeno telo.

Mlada Britanka Beth Webster je v zadnjem letniku študija na univerzi Aberdeen doživela smrt v družini, poleg tega se je bližalo stresno izpitno obdobje. Kot kaže, je bil stres prevelik, zaradi česar je po enem izmed izpitov na svojem telesu opazila nenavadne lise. V naslednjih štirih mesecih so boleče in srbeče rane prekrile vse njeno telo. ''Zdravniki so mi rekli, da gre za garje, kar je bilo grozljivo,'' je povedala za britanski The Mirror. Garje so parazitska nalezljiva kožna bolezen, ki jo povzroča majhna pršica, imenovana srbec. Spremembe na koži so posledica imunskega odziva na pršico in na njene izločke, kot so slina, blato in jajčeca. ''Morala sem povedati svoji družini in svojemu fantu, saj so garje nalezljive in se lahko prenašajo s fizičnim kontaktom. Bilo me je sram.''

A ko so ji predpisali zdravila za garje in niso delovala, so zdravniki pomislili, da so postavili napačno diagnozo. Njena koža je bila še vedno suha in prekrita z nenavadnimi izpuščaji, ki niso pojenjali. Dva meseca kasneje so ji diagnosticirali luskavico – kronično vnetno bolezen z značilnimi žarišči na koži. Predpisali so ji steroidni gel, ki je končno deloval. Vsakodnevno je morala delati tudi piling kože, da je odstranjevala odvečne odmrle celice kože, hkrati pa nanašati vlažilno kremo, ki je koži povrnila vlago. Kot pravi, je v tem obdobju raje ostajala doma. ''Želela sem se prisiliti, da bi šla med ljudi, a težko je bilo prekriti lise. Zvečer nisem mogla ven, saj nisem mogla nositi večerne obleke. Postala sem zelo previdna glede izbora oblačil. Najlažje je bilo obleči dolge rokave, da sem prekrila kožo.''

A k sreči je steroidni gel počasi izboljšal stanje. Kasneje je prestala še UVB fototerapijo. Ultravijolična svetloba namreč pomaga upočasniti proizvodnjo novih kožnih celic. Beth se je v tem času vključila tudi v britansko društvo za bolnike z luskavico, kjer je pričela osveščati o tej bolezni. ''Želela sem ljudem pokazati, da je tudi luskavica nekaj normalnega in da je v redu, če jo imaš. Na ta način sem tudi sama postala bolj samozavestna, a moram priznati, da sem se vseeno bala, kaj bodo ljudje rekli.'' Fototerapija je prav tako močno izboljšala njeno stanje in njen obraz danes ni več prekrit z lisami, tudi po telesu so lise večinoma izginile. ''Upam, da bodo sčasoma lise popolnoma izginile. A me niti ne motijo več tako zelo, z njimi se ne počutim več tako grozno.''

Beth sedaj nadaljuje svoj študij in se je vpisala na magisterij novinarstva, v prihodnosti pa si želi povečati osveščenost o luskavici.

KAJ JE LUSKAVICA?

Luskavica je kronična vnetna bolezen z značilnimi kožnimi žarišči na koži. Za luskavico so značilni občasni izbruhi značilnega izpuščaja, ki se kaže z ostro omejenimi pordelimi in luskastimi žarišči.

Luskavica se najpogosteje pojavi na sprednji strani kolen, zadnji strani komolcev, trupu, v lasišču in na hrbtu. Poleg telesnih težav, ki jih povzroča izpuščaj, pa so za marsikaterega bolnika nadvse moteče tudi kožne spremembe na vidnih mestih. Luskavica lahko prizadene tudi sklepe in nohte. Na mestu, kjer se pojavijo psoriatična žarišča, kožne celice nastajajo približno desetkrat hitreje kot sicer, zato se tam nalagajo srebrnkastobele luske.

KAJ JO POVZROČA?

Vzrok za luskavico ni znan. Pri nekaterih bolnikih se kaže družinska nagnjenost. Izbruh lahko sprožijo okužbe, poškodbe ali stres in nekatera zdravila (antidepresivi, litij, zdravila, ki znižujejo povišan krvni tlak, zaviralci receptorjev beta, zdravila proti malariji). Luskavico lahko dodatno poslabša tudi uživanje alkohola.

Glede na obliko kožnega izpuščaja ločimo štiri glavne oblike luskavice, ki lahko prehajajo ena v drugo oziroma se pojavljajo hkrati:

LUSKAVICA V LEHAH

- Najpogostejša oblika bolezni, pri kateri se na značilnih mestih (kolenih, komolcih, križu in lasišču) pojavljajo žarišča zadebeljene pordele kože, prekrite s srebrnobelimi luskami.

- Prizadeti deli občasno srbijo.

- Pri bolnikih z luskavico so pogosto prizadeti tudi nohti. Na nohtni plošči se pojavijo vdolbinice in noht se rumeno zabarva. V hujših primerih se nohtna plošča loči od ležišča nohta.

- Psoriatična žarišča lahko vztrajajo več tednov ali mesecev in se ponavljajo.

LUSKAVICA V OBLIKI KAPLJIC (PSORIASIS GUTTATA)

Ta oblika se večkrat pojavlja pri otrocih in najstnikih. Pogosto izbruhne po bakterijskem vnetju zgornjih dihal.

- Predvsem po koži trupa in hrbta se pojavijo številna kroglasta žarišča s premerom okoli enega centimetra. Prizadeti predeli lahko občasno srbijo.

- Simptomi se običajno poležejo po 4 do 6 mesecih in se ne ponavljajo, kljub temu pa se pri več kot polovici bolnikov pozneje razvijejo druge oblike luskavice.

PUSTULOZNA LUSKAVICA

- Pojavijo se številna drobna žarišča, ki imajo videz gnojnih pustul, koža je na prizadetih mestih pordela.

- Spremembe so lahko omejene na dlani in podplate. V razširjeni obliki se psoriatične spremembe pojavijo po vsem telesu.

- Na prizadetih predelih se koža včasih zadebeli in lušči.

INVERZNA LUSKAVICA

Ta oblika je pogostejša pri starejših. Ostro omejena psoriatična žarišča se običajno pojavijo v pregibih in telesnih gubah. Tako je prizadeta predvsem koža v dimljah, pod
dojkama, včasih pa tudi v pazduhah. Izpuščaj se po zdravljenju običajno umiri, vendar se lahko znova pojavi.

 

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 574