Nova raziskava italijanskih strokovnjakov iz Univerze Marce Polztechnic je pokazala, da ima kronično pomanjkanje spanja uničujoče učinke na možgane. Strokovnjaki so analizirali možgane miši, ki so dobro spale, tistih, ki so se spopadale s pomanjkanjem spanca in tiste, ki so se spopadale s kroničnim pomanjkanjem spanca. S posebno napravo so znanestveniki merili sinapse in celične procese v frontaknem korteksu miši. Še posebej so se osredotočili na celice imeovane astrociti, za katere se je pokazalo, da so bile pri miših, ki so se spopadale s pomanjkanjem spanja, bolj aktivne. Astrociti pa so celie, ki uničujejo možganovino. ‘’Prvič smo pokazali, kako astrociti dobesedno pojedo sinapse, ko prihaja do pomanjkanja spanca,’’ je za revijo New Science pojasnil Michele Bellesi. To ni vedno slaba stvar, pojasnjuje, saj lahko na ta način možgani odstranijo tudi stare odvečne celice, a na dolgi rok lahko škodi možganom.
V študiji so preučevali tudi vpliv pomanjkanja spanca na mikroglialne celice, ki predstavljajo okoli 15 odstotkov možganov. Študija je pokazala, da kronično pomanjkanje spanca (pet dni budnosti zapored) privede do povečanja aktivnosti mikroglialnih celic. Ker že nizka stopnja trajno aktivnih mikroglialnih celic lahko privede do resnih motenj možganov, so v resnici ti rezultati bolj zaskrbljujoči. ‘’Že sedaj vemo, da je bilo ohranjanje aktivnosti mikroglialnih celic prisotno pri Alzheimerjevi bolezni in drugih nevrodegeneracij,’’ je še pojasnil.
Rezultati raziskave so bili objavljeni v znanstveni reviji Journal of Neuroscience.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV