Genitalni herpes je pogosta spolno prenosljiva bolezen, s katero se lahko okuži vsaka spolno aktivna oseba. Petina okuženih nima izraženih bolezenskih znakov, vendar virus kljub temu izločajo in ga na ta način lahko prenesejo na svojega spolnega partnerja. Možen je potek brez bolezenskih znakov, pri izraženi bolezni pa se prva okužba začne z zvišano telesno temperaturo, pridružene so ji lahko bolečine v mišicah in sklepih, povečane dimeljske bezgavke, pekoče mokrenje ali prozoren izcedek. Sledi pojav značilnih mehurčkov na koži ali sluznici. Prvi okužbi lahko sledijo zagoni bolezni, ki so različno pogosti in običajno bolj blagi, pojasnjujejo na NIJZ.
Do okužbe pride med spolnim odnosom z okuženo osebo, možen je tudi prenos z oralnim spolnim odnosom. V redkih primerih pa se lahko virus prenese tudi prek okuženih rok ali predmetov, saj je izjemno občutljiv na izsušitev ter zunaj kože in sluznice ne preživi dalj časa. Pri nosečih ženskah se lahko okužba prenese tudi na plod, kar lahko povzroči smrtno nevarno vnetje možganovine, možganskih ovojnic ali drugih organov. Iz tega razloga je izjemnega pomena, da imajo porodničarji še pred porodom podatke o vašem zdravstvenem stanju.
Gre za precej pogosto bolezen, katera je v zadnjih treidesetih letih v porastu. Pogosto je spregledana, ker je ljudem o tem nerodno govoriti in prikrijejo svojemu zdravniku ali partnerju tovrstne informacije, kar pa je seveda skrajno neodgovorno. Več kot polovica na novo obolelih se namreč okuži, v času, ko spolni partner nima nobenih težav. Inkubacijska doba traja 3 do 7 dni, v kar 70 do 90 odstotkih prvih okužb, pa se simptomi ne pokažejo. V Sloveniji je približno 8 odstotkov celotne populacije okužene z genitalnim herpesom. Mnogi od njih pa niti ne vedo, da imajo virus, ker se pri petini okuženih nikoli ne pojavijo za bolezen značilni simptomi, kljub temu pa veljajo za prenašalce bolezni.
Pomembno je, da se držite preventivnih ukrepov in na ta način preprečite okužbo z virusom. Priporočamo, da omejite spolne odnose na eno osebo, ki jo dobro poznate ter se zaščitite s kondomom. Če imate mehurčke ali razjede, se vzdržite spolnih odnosov. Uporabljajte samo lastne brisače, po ozdravitvi pa nekaj časa počakajte s spolnimi odnosi. Nikakor se ne dotikajte mehurčkov in razjed; po vsakem morebitnem dotiku pa si temeljito umijte roke z milom in vodo. Bodite pozorni na splošno osebno higieno. Če ste noseči, svojega ginekologa ali porodničarja nujno obvestite o okužbi.
Za to spolno prenosljivo bolezen je značilno obdobje zatišja in ponovitve. Izbruhi bolezni so lahko občasni ali pa zelo pogosti. Najpogosteje pride do izbruha virusa ob padcu imunskega sistema. Na ponovitev bolezni pa lahko deluje več različnih dejavnikov, kot so stres, telesni napor, sončenje, mraz, poškodba kože ali mnogi drugi dejavniki. Neposredno ga lahko ugotovijo z odvzemom brisa na mestu ranice ali brisa tekočine iz mehurčka na okuženi koži, sicer pa odvzamejo kri in na osnovi krvnih preiskav ugotovijo prisotnost virusa v telesu. Za zdravljenje bolezni so na voljo različne možnosti, od protivirusnih zdravil v obliki tablet, ki vam jih predpiše zdravnik, do blaženja simptomov s kamiličnimi kopeli, ognjičeve kopeli, uporaba krem z E vitaminom, uživanje česna, vitamina C in živil, ki so obogatena z lizinom kot so ribe, krompir, leča, jajc in kvas. Živilom, ki so bogata z argininom, se je treba izogibati, to so na primer čokolada, arašidi in oreščki. O zdravljenju genitalnega herpesa pa se vsekakor posvetujte z osebnim zdravnikom, saj mnogi od njih odsvetujejo samozdravljenje z raznimi kremami, ker te lahko, če so neprimerne, zgolj poslabšajo simptome bolezni.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV