Vizita.si
image (28)

Bolezni

To so resnične morske deklice …

K.B.
29. 09. 2014 09.36
1

Morske deklice so bile že tisočletja del domišljije in legend, ki so se prenašale iz roda v rod, a nekateri strokovnjaki so prepričani, da koncept morske deklice izvira iz resničnega medicinskega stanja. Sirenomelija ali sindrom morske deklice je namreč usodna bolezen, kjer se pri plodu namesto dveh spodnjih udov izoblikuje le en.

Morska deklica - pol človek pol riba, se je prvič pojavila v antični Asiriji, danes Sirija, ko se je boginja Atargatis zaradi sramu, ker je po nesreči ubila svojega človeškega ljubimca, spremenila v morsko deklico. V zgodovini so morske deklice v Evropi, Afriki in Aziji povezovali s številnimi dogodki, kot so poplave, nevihte, brodolomi in utopitve. Povezane so tudi z grško mitologijo, ko jih je Homer poimenoval sirene – nevarna, a prečudovita bitja, ki so s svojim petjem vabila mornjarje. Hans Christian Andersen je morsko delico spremenil v Disneyevo klasiko, ta zapeljiva bitja, ki so od nekdaj burila domišljijo, pa so svoje mesto dobila tudi v operah, knjigah, filmih in komedijah.

Vendar pa. Ali je možno, da koncept morske deklice v resnici izvira iz resničnega medicinskega stanja? Sirenomelija ali sindrom morske deklice v resnici obstaja in gre za smrtno nevarno bolezen, pri kateri pride do rotacije in spojitve nog. Redka prirojena deformacija povzroča, da se nogi združita v eno in sta tako podobni ribjemu repu.

Medicinska zgodovinarka dr. Lindsey Fitzharris, ki je študirala na Oxford univerzi, je za Mail Online povedala, da do stanja pride zaradi deformacije, pri kateri popkovnica ne uspe razviti dveh arterij, kar moti dotok krvi do plodu. Ker je arterija le ena, jemlje kri in prehrano iz spodnjega dela telesa, plod pa zaradi podhranjenosti ne uspe razviti dveh ločenih spodnjih okončin.

Stanje je izjemno redko in prizadene enega na 100 000 dojenčkov, a se 100-krat pogosteje pojavi pri enojajčnih dvojčkih. Dojenčki, ki se rodijo s sindromom morske deklice, le redko doživijo več kot nekaj dni po porodi, več kot polovica primerov je mrtvorojenih.

Dr. Fitzharrisova, ki je tudi avtorica bloga The Chirurgeon's Apprentice, je pojasnila, da je bilo zgodovino sindroma zaradi njegove redkosti težko raziskati: ''V svoji raziskavi sem odkrila le malo o zgodovini te motnje. Obstajajo nekateri zapisi, ki trdijo, da so bili dojenčki rojeni s sirenomelijo včasih konzervirani v kozarcih in na ogled na razstavah 'pošasti' v 19. stoletju. A ti viri niso najbolj zanesljivi. Obstaja kratka omemba stanja v medicinskem atlasu objavljenjem leta 1891, ki je naslovljen 'Človeške pošasti', a nikjer ne piše, kako je medicina v tej zgodnji dobi razumela sirenomelijo. Morda tudi zato, ker je motnja tako redka, da je bilo težko najti več vzorcev in pripraviti anatomsko kolekcijo,'' je pojasnila in dodala, da je kljub vsemu odkrila primer iz 20. stoletja v nacionalnem muzeju zdravja in medicine v Washingtonu. ''Obstajajo tudi trije zarodki v Anatomskem muzeju druge univerze v Neaplju. Največja kolekcija pa je v Amsterdamu v muzeju Vrolik.''

Sicer pa dojenčki s sindromom morske deklice večinoma kmalu po rojstvu umrejo zaradi odpovedi ledvic in mehurja. ''Čeprav danes obstajajo nekateri otroci, ki so s sindromom preživeli prvo leto starosti, so možnosti za preživetje majhne,'' še pove Fitzharrisova.

Najstarejša še živeča 'morska deklica' je Tiffany Yorks, ki je danes stara 26 let. Leta 1998 je prestala operacijo, s katero so ji ločili nogi, a ima še danes težave pri gibanju, saj so njene kosti izjemno krhke. Pri premikanju si pomaga z berglami in invalidskim vozičkom.

Še en dobro poznan primer prave morske deklice pa je perujska deklica Milagros Cerron. Leta 2006 je ekipa specialistov uspešno opravila drugo operacilo, s katero so ji ločili nogici in ji omogočili, da sedaj lahko stoji in sama naredi nekaj korakov. Milagros, katere ime v španščini pomeni čudež, se je rodila z združenima nogama, a s popolnoma zdravim srcem in pljuči. Na žalost pa tudi z deformiranimo levo ledvico, jetri in spodnjimi sečili ter genitalijami. Njeni zdravniki ocenjujejo, da bo v naslednjem desetletju za preživetje potrebovala še najmanj 16 operacij.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662