Včasih so sojo bolnicam, ki trpijo za rakom dojk, odsvetovali. Danes je drugače. "Nekaj časa so sumili, da bi njene snovi, ki lahko vplivajo na estrogen, razraščanje rakavih celic celo pospešile," razloži dr. Barry Boyd. "Toda znanost je od takrat ta sum ovrgla in dokazala, da soja za uživanje ni tvegana, temveč koristna." Zdravnik je izpostavil predvsem študijo, ki je bila objavljena v ameriškem zborniku klinične nutricistike. Ta je raziskala, kakšen vpliv je imelo uživanje soje po diagnozi raka dojk na skoraj 10 tisoč žensk, ki so živele v ZDA in na Kitajskem. Njihov zaključek je bil, da je uživanje izoflavonov pomagalo zaustaviti širjenje raka, poleg tega je preprečevalo, da bi se rak, ko se je enkrat umaknil, spet pojavil. Podobne rezultate je imela tudi raziskava, ki je bila v Zborniku o preprečevanju raka objavljena letos. Raziskovalci so spremljali 11 tisoč rakavih bolnic in ugotovili, da je bilo uživanje soje povezano z zmanjšano umrljivostjo in manjšo možnostjo, da se bolezen ponovi.
Ohrovt, sladki krompir, buče
Blagodejno naj bi bilo uživanje kartenoidov. To so snovi, ki jih najdemo predvsem v hrani, ki je rumena ali oranžna (korenje, sladki krompir, buče) pa tudi zelena (ohrovt, špinača, blitva). Študija, ki je bila leta 2009 objavljena v zborniku Epidemiologija raka, je ugotovila, da je povečano uživanje takšne hrane povezano z večjo možnostjo, da bolnica raka premaga. Dr. Mitchell Gaynor tako pravi, da sam svojim pacientkam vedno svetuje tudi, da se pričnejo prehranjevati bolj zdravo ter pojedo veliko brokolija, zelja, ohrovta in cvetače. "Danes vemo, da uživanje določenih živil v telesu vzpostavi okolje, ki rakavim celicam prepreči, da bi se razraščale. Hrana je lahko torej pomembno zdravilo."
Losos, polenovka, sardine
Pred rakom ščiti tudi povečano uživanje omega-3 maščobnih kislin. S to snovjo so bogate predvsem ribe, kot so losos, polenovka in sardine. V Zborniku o prehrani je bila leta 2011 objavljena študija, ki je dokazala, da uživanje maščobnih kislin EPA in DHA zavira rast tumorjev v prsih. Zaradi takšne prehrane naj bi imele ženske tudi za kar četrtino zmanjšano tveganje, da bi se rak ponovil. Je pa treba tu poudariti, da je imela takšen učinek le prava hrana, enakega rezultata pa ni bilo pri uživanju prehranskih dopolnil.
Stročnice in polnozrnata žita
"Prehrana, ki vsebuje veliko vlaknin, je povezana z zmanjšano umrljivostjo bolnic z rakom dojk," je povedal dr. Keith Block. Vlaknine naj bi delovale tako blagodejno, ker zmanjšujejo apetit in posledično znižajo celodneven vnos kalorij. Prekomerna teža namreč možnost, da pacientka preživi, občutno zmanjša. "Rakavo obolenje lahko prekomerna teža celo povzroči," je prepričan dr. Block. "Večja kot je, več estrogena je v telesu – več estrogena pa poveča tveganje za pojav raka dojk." Dodaja še, da v boj z rakom ne moremo le s spremembo prehrane, temveč celotnega življenjskega stila, ki mora, da bi preživeli, vsekakor postati čim bolj zdrav.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV