Študijo so opravili na univerzi v Severni Karolini ter jo predstavili na letošnjo konferenci o možganski kapi, ki jo je organiziralo Ameriško združenje za srce. Četudi so študijo opravili na miših, raziskovalci menijo, da je zelo mogoče, da rezultati veljajo tudi za ljudi. Redna aerobna vadba vam vsekakor ne more škoditi.
Miši so v študiji pričele redno telovaditi, ko so bile stare 12 mesecev, kar naj bi bilo, kot bi ljudje začeli redno telovaditi pri svojih štiridesetih. In četudi so začele miši telovaditi kasneje, torej niso telovadile od svojih mladih let, je imelo to velik vpliv na njihove možgane. Ožilje v možganih je bilo v veliko boljšem stanju kot pri vrstnicah, ki niso telovadile. Manj možnosti je bilo za možgansko kap. Ko je do nje prišlo, pa so bili možgani manj poškodovani in so boljše okrevali.
Vemo, da se ožilje v možganih z leti slabša. In raziskovalci menijo, da je ta študija pokazala, da redna aerobna vadba to prepreči. In to četudi začnemo telovaditi šele v srednjih letih. S tem bomo zmanjšali tveganje za možgansko kap. V primeru, da do te pride, pa bodo možgani manj poškodovani in okrevanje boljše. |
Prejšnje študije so tudi že pokazale, da imajo starejši, ki redno telovadijo, boljše rezultate pri nalogah, pri katerih je pomemben spomin, ter manjše tveganje za demenco.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV