Vizita.si
Bila je leto premlada, da bi ji opravili test, ki bi ji lahko rešil življenje.

Bolezni

Tragična smrt 24-letne mamice, ki je bila 'premlada' za test

K.B.
24. 08. 2015 15.27
7

24-letna Britanka Rachel Sarjantson je umrla za rakom na materničnem vratu le nekaj mesecev po tem, ko so ji zavrnili PAP test, češ da je premlada za raka na materničnem vratu.

Bila je leto premlada, da bi ji opravili test, ki bi ji lahko rešil življenje.
Bila je leto premlada, da bi ji opravili test, ki bi ji lahko rešil življenje.FOTO: Facebook

Mamica 20-mesečnega Ronnieja Rachel Sarjantson iz Blackpoola je za diagnozo rak na materničnem vratu izvedela le nekaj mesecev preden naj bi svojemu zaročencu Karlu Hydeu dahnila večni da. Čeprav je že dolgo sumila, da je z njo nekaj hudo narobe in je svojega zdravnika prosila za PAP test, pa jo je ta zavrnil, češ da je premlada za raka na materničnem vratu. Takrat je bila namreč stara 24 let – leto dni premlada, da bi ji odvzeli bris. V Britaniji je starostna meja, ko dekletom opravijo PAP test, 25 let, v Sloveniji pa precej nižja. Odvzem brisa za testiranje raka na materničnem vratu v program Zora so pri nas vabljene ženske od 20. do 64. leta starosti.

Prav to pa je bilo usodno za mlado mamico Rachel. Ko so končno opravili test, je bilo že prepozno. Takrat so ji diagnosticirali agresivno obliko raka na materničnem vratu, ki se je že razširil po vsem telesu. Lansko poletje je prestala histerotomijo in štiri tedne radioterapije in sprva je kazalo dobro. A letos aprila, se je rak vrnil, njeno telo pa je bilo prešibko za zdravljenje s kemoterapijo. 30. junija so jo sprejeli v bolnišnico, kjer je ostala vse do 12. avgusta, ko je preminila.

Njena družina je obupana, saj vedo, da bi se stvari obrnile povsem drugače, če bi ji raka diagnosticirali pravočasno. Mati Lisa je za britanski Mail Online povedala: ''Bila je ljubeča oseba in zelo blizu si je bila s svojim malim dečkom. Skozi vse zdravljenje je ostala pozitivna. Nikoli se ni vdala in ni sestavila seznama poslednjih želja, saj je bila kljub zaskrbljenosti prepričana, da bo raka premagala. Načrtovala je počitnice, ko bo ozdravela. Res se je želela pozdraviti in nadaljevati življenje. Sama je bila odločena, da bo tako. Še, ko so ji zdravniki rekli, da ji ni treba več na operacije, je rekla, da želi posege, saj bi to pomenilo, da se je vdala.''

Njena družina se sedaj zavzema, da bi v Britaniji znižali starostno mejo za PAP preglede. Njena sestra 28-letna Zoe je pojasnila: ''Če bi bila starostna meja nižja, bi bila še med nami. Toliko mladih deklet umira zaradi tega. Z znižanjem meje pa bi lahko v prihodnosti to preprečili.''

Rak na materničnem vratu se v prvi fazi prične brez simptomov, a najpogostejši simptom, ki se lahko pojavi, so neredne krvavitve – med menstruacijami, po spolnih odnosih, po menopavzi. Rak je pogostejši pri spolno aktivnih ženskah med 30. in 45. letom starosti, redkeje pa pred 25-im letom. Kljub vsemu pa so v Britaniji vse bolj odmevne zgodbe mladih žensk, ki jim raka na materničnem vratu odkrivajo prepozno. Zgodbe so še posebej tragične, saj gre za ženske, ki zdravnike še pravočasno zdarvnike prosijo za pregled, saj čutijo, da je z njimi nekaj narobe, a jih ti zavračajo, češ da so premlade za raka. 

Kako se zavarovati pred rakom materničnega vratu?

Rak materničnega vratu je pri ženskah pred 25 letom starosti res redek, ni pa nemogoč. V Sloveniji so na odvzem brisa v programu Zora vabljene ženske od 20 do 64 leta starosti, in sicer na vsake tri leta. Kljub vsemu pa se ženska samoplačniško lahko za test odloči kadar koli po posvetu s svojim ginekologom.

Da se udeležujete rednih presejalnih pregledov je izjemno pomembno, saj predrakave spremembe običajno ne povzročajo simptomov, ki bi jih lahko prepoznali. Šele v prvem ali drugem stadiju so mogoče zunajmenstrualne krvavitve in krvavkast izcedek po spolnih odnosih. Če zgodnje spremembe odkrijemo dovolj zgodaj, jih ginekologi lahko zdravijo že v začetni fazi in tako se rak sploh ne razvije ali pa je s preprostim operativnim posegom dobro ozdravljiv. V tem primeru ženska praviloma ohrani maternico in lahko še vedno zanosi. ''Skoraj vsak nov primer tega raka bi se dalo preprečiti z rednimi presejalnimi pregledi in s cepljenjem proti HPV,'' so povedali na onkološkem inštitutu. V zadnjih letih za rakom materničnega vratu tako zbolevajo predvsem ženske, ki se ne udeležujejo redno presejalnih pregledov. Takšne praviloma zbolijo za razširjeno ali razsejano obliko raka, pri katerem je napoved izida slabša.

K sreči pa v Sloveniji predvsem zaradi programa Zora za tem rakom umira in zboleva vse manj žensk, saj so slovenske ženske ta program dobro sprejele in se jih več kot 70 odstotkov redno udeležuje presejalnih pregledov. Tako se je v prvih osmih letih delovanja omenjenega presejalnega programa pojavnost raka materničnega vratu znižala za dobro tretjino. Medtem ko je v letu 2003 za tem rakom zbolelo 210 žensk, jih je leta 2011 zbolelo 138. Od leta 2009 v Sloveniji poteka tudi brezplačno cepljenje šestošolk proti humanim papilomskim virusom (HPV), ki povzročajo raka na materničnem vratu ter tudi nekatere druge bolezni.

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650