Linda Wooley je bila na čakalni listi za presaditev ledvic, ko je v petek prejšnji teden utrpela usodni srčni infarkt, pripoveduje njena družina. V Univerzitetni bolnišnici Kolorado so ji marca 2018 diagnosticirali 'možen' rak ledvic, maja pa je prestala operacijo, s katero so ji odstranili obe ledvici. Po poročanju FOX31, je kasneje biopsija tkiva pokazala, da je šlo za benigno tvorbo in ni bilo nikakršnega dokaza, da je šlo za maligno obliko raka. Zdravniki so svojo napako prepoznali pri biopsiji, ki je bila opravljena po operaciji in odkrili, da ženska ni imela raka ne na enem ne na drugem organu in da so ji povsem po nepotrebnem odstranili obe ledvici.
A ledvici seveda niso mogli preprosto vsaditi nazaj v telo, prav zato je morala Linda trikrat na teden presedeti več ur na dializi. To pa ji je povsem obrnilo življenje na glavo. ''Občutek imam, da mi dolgujejo ledvico, v to sem prepričana,'' je Wooleyjeva povedala lansko leto v intervjuju, ko je najela odvetnika in tožila bolnišnico.
Ledvica so ključnega pomena za odstranjevanje odpadnih snovi in odvečne vode iz krvi in proizvajajo urin. Preživimo lahko s samo eno ledvico, a to je vse, kar lahko naše telo prenese. Če nimamo obeh ledvic, je potrebna dializa. Paciente priklopijo na poseben aparat, ki jim nato čisti in filtrira kri. S pomočjo dialize lahko pacienti preživijo še kakšno desetletje, a kljub vsemu gre za naporen proces, kot je dejala tudi Linda.
Woolleyjeva je dejala, da 'res ni zadovoljna s tem, kar je izvedela' in da se je njeno življenje po tem povsem spremenilo. ''Dializa ni lahka stvar, ne glede na to, kako se je privadiš. Odvzame ti življenje,'' je dejala.
Po poročanju FOX31 Woolleyjeva ni bila takoj dovolj dobrega zdravja, da bi jo sploh lahko dali na čakalno listo za presaditev ledvic. Ljudje, ki čakajo in upajo na darovani organ, morajo biti fizično dovolj močni, da lahko prestanejo še eno zapleteno nevarno operacijo. Kasneje morajo biti vse življenje na imunosupresivnih zdravilih. Tisti, ki uspejo priti na čakalno listo, običajno na darovani organ čakajo od sedem do deset let. Na žalost starejši ljudje le redko pridejo na vrh seznama.
Woolleyjeva je novembra letos že delila svojo zgodbo z mediji, saj je upala, da ji bo krivica nekako popolačana z darovanim organom. Prav tako si je želela, da bi bila njena zgodba opozorilo za druge, da bi vedno dvakrat preverili svojo diagnozo. ''Grozljivo je, ker preprosto nimaš izbire, ko enkrat prideš v bolnišnico. Preprosto zaupaš, da bo zate dobro poskrbljeno.''
Kljub temu pa kasneje ni prejela ledvice, v petek pa je tragično preminila zaradi srčnega infarkta.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV