Vizita.si
Čeprav ne obstaja zdravilo, je mogoče simptome učinkovito blažiti ali preprečevati.

Bolezni

Tudi vas lahko preseneti astma

L.E.
14. 12. 2011 08.05
0

Čeprav je bolj pogosta pri otrocih, se lahko pojavi tudi v kasnejšem življenjskem obdobju, zanjo pa ni zdravila. Vseeno zdravniki danes že učinkovito blažijo njene simptome.

Čeprav ne obstaja zdravilo, je mogoče simptome učinkovito blažiti ali preprečevati.
Čeprav ne obstaja zdravilo, je mogoče simptome učinkovito blažiti ali preprečevati.FOTO: iStockphoto
Bronhialna astma ali naduha je ena najpogostejših kroničnih bolezni dihal. Po navadi se začne že v otroštvu, vendar se lahko pojavi tudi kasneje.

Dr. Uroš Krivec, vodja službe za pljučne bolezni ljubljanske Pediatrične klinike, pravi, da ta nadloga povprečno prizadene kar tri otroke v vsakem razredu. “Astme ne moremo povsem pozdraviti, vendar jo lahko uspešno nadzorujemo s spremembami v bivalnem okolju in ustreznim zdravljenjem. Cilj zdravljenja je popoln nadzor nad boleznijo in odsotnost kakršne koli oviranosti otroka zaradi bolezni.“ Prim. mag. Matjaž Turel s Centra za pljučne bolezni in alergije ljubljanske interne klinike pa razlaga, da je mogoče simptome astme blažiti na različne načine: s tabletami, inhalacijami, spremembo življenjskega stila. Z leti se lahko tako stanje pogosto izboljša ali celo izgine.

Z merilcem največjega pretoka zraka lahko spremljate, ali se približuje novi napad.
Z merilcem največjega pretoka zraka lahko spremljate, ali se približuje novi napad. FOTO: iStockphoto

Diagnozo astme postavi osebni zdravnik, pri njem pa se čim prej zglasite, če opazite naslednje simptome: težko dihanje, sopenje, piskanje, plitek vdih, občutek stisnjenosti v prsih, močan kašelj, ko ste v stiku z alergeni ali mrzlim zrakom pa tudi po fizičnem ali duševnem naporu. Prvi simptom astme je ne redko kašelj ali dušenje, ki se pojavi ponoči ali zgodaj zjutraj. Napadi astme so lahko zelo različni ter trajajo od ene ure pa celo do celega dneva. Če postane dihanje zelo oteženo, so lahko tudi nevarni. Premalo kisika v krvi prepoznate po obrazu, ki pomodri in pobledi, kar je zlasti opazno pri ustnicah. Koža postane lepljiva.

Včasih je mogoče ugotoviti, kaj je astmo povzročilo, drugič spet ne. Se pa ta bolezen razvije, ker dihalne poti postanejo zelo občutljive na alergene ali druge dražeče stvari in se posledično vnamejo ter napolnijo s sluzjo. Astmo najpogosteje povzročajo pelod, prah, plesen, živalske dlake in perje, tobačni dim, stres, mrzel zrak pa tudi določena zdravila in hrana, ki jih telo prepozna kot tujek. Če prepoznamo vzrok, lahko astmo preprečimo s preprostim izogibanjem. Napad vedno ustavite čim hitreje, saj se tako ne bo nadalje razvijal. Študije so pokazale, da bodo simptomi mnogo blažji tudi, če boste vzdrževali normalno telesno težo. Preveč kilogramov lahko namreč pritisne na pljuča ter poslabša vnetje dihalnih poti.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

 

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587