Vizita.si
Osteoporoza

Bolezni

Pravočasno odkrijte osteoporozo!

Nataša Jurca
16. 02. 2012 08.08
0

Osteoporoza je tiha in zahrbtna bolezen, saj do prvega zloma poteka brez kakršnih koli simptomov. Prizadene vsako tretjo žensko in vsakega petega moškega, zdravila, ki bi bolezen odpravilo, pa še nimamo.

Kosti se obnavljajo med vadbo v pokončnem položaju, zato se raje kot za plavanje, na primer odločite za tek, aerobiko ali hojo po ravnem ali v hribe.
Kosti se obnavljajo med vadbo v pokončnem položaju, zato se raje kot za plavanje, na primer odločite za tek, aerobiko ali hojo po ravnem ali v hribe. FOTO: iStockphoto

Osteoporoza je bolezen kosti, ki z leti postajajo vse bolj krhke in lomljive. Z njo se prej ali kasneje sreča skoraj vsaka oseba, sicer pa naj bi bila diagnosticirana pri vsaki tretji ženski in vsakem petem moškem.

Ker ne povzroča težav in niti bolečin, zanjo večina ljudi izve šele, ko si zlomi prvo kost, bolezen pa je takrat že napredovala. Prav zato je pomembno, da jo odkrijemo pravočasno. Endokrinolog prof. dr. Janez Preželj, dr. med. pri tem opozarja na dejstvo, da se starejši ljudje preredko odločajo za merjenje mineralne kostne gostote. “Mlajše aktivne ženske so bolj ozaveščene in se bolje zavedajo težav, ki jih prinaša osteoporoza, zato pogosteje prihajajo na preglede merjena mineralne kostne gostote,“ pravi. “V veliko manjšem številu pa se zanje odločajo starejši ljudje, za katere bi bili pregledi še veliko bolj primerni, a si ga ali ne znajo ali ne morejo privoščiti,“ še dodaja. Pregled merjenja mineralne kostne gostote je pri nas namreč še vedno mogoče opraviti zgolj samoplačniško. Zdravniki so si v sodelovanju z Zvezo društev bolnikov z osteoporozo Slovenije v preteklih letih sicer prizadevali, da bi pregled krila zavarovalnica, vsaj ljudem po določeni doseženi starosti, a se to do sedaj še ni uresničilo.

Za osteoporozo, za katero je značilno povečanje krhkosti in lomljivosti kosti, pri nas trpi od 80.000 do 100.000¸oseb, ki so starejše od 65 let.
Za osteoporozo, za katero je značilno povečanje krhkosti in lomljivosti kosti, pri nas trpi od 80.000 do 100.000¸oseb, ki so starejše od 65 let.FOTO: iStockphoto
Pregledi merjenja mineralne kostne gostote so sicer najbolj priporočljivi za ženske ob vstopu v menopavzo, bolnike, ki se že zdravijo z zdravili za zdravljenje osteoporoze, in tiste, pri katerih bi lahko zaradi bolezni ali jemanja zdravil prišlo do sekundarne osteoporoze. O tej govorimo takrat, ko se pojavi zaradi drugih bolezni, kot so nezadostno delovanje spolnih žlez pri ženskah ali moških, bolezni ščitnice, pri kateri se izloča preveč hormonov, celiakija, jetrne bolezni, bolezni nadledvičnih žlez, ledvične bolezni. “Včasih so pomemben dejavnik tveganja pri razvoju osteoporoze tudi zdravila. Kostem na primer zelo škodujejo glukokortikoidi, ki se precej uporabljajo pri zdravljenju artritisa, astme, vnetnih bolezni črevesja, bolezni pljuč, ledvic in jeter, ter nekatera zdravila za zdravljenje raka prostate in dojke, če naštejem samo največkrat uporabljana,“ pravi predsednica Zveze društev bolnikov z osteoporozo Slovenije Duša Hlade Zore, dr. med.

Pomembna je preventiva!

Skrivnega recepta, s pomočjo katerega bi v celoti preprečili razvoj osteoporoze, nimamo. S preventivnimi ukrepi, ki vključujejo zdravo prehrano z veliko kalcija in vitamina D, redno telesno aktivnost ter opustitev škodljivih navad, predvsem kajenja in uživanja alkohola, pa lahko pripomoremo k temu, da se bolezen razvije bistveno kasneje.

Verjamem v koristnost gibanja in pravilne prehrane, posebej verjamem tudi v vitamin D, prav pa je, da ljudje vedo, da osteoporoze s samo prehrano in gibanjem ne moremo preprečiti. Lahko pa jo premaknemo v kasnejši čas, zlasti njen razvoj in posledične zlome, in na ta način lahko tudi, ko se osteoporoza že pojavi, izboljšamo kakovost življenja,“ ob tem razlaga Duša Hlade Zore, dr. med. Zdrav življenjski slog je hkrati pogoj za uspešno zdravljenje bolezni.

Preventivni ukrepi obsegajo predvsem opustitev škodljivih navad (kajenja in uživanja alkohola), skrb za redno telesno aktivnost in ustrezno prehrano. Vsakodnevno si tako privoščite nekaj gibanja na prostem. Zdravniki svetujejo predvsem gibanje v pokončnem položaju (tek, hoja po ravnem ali v hrib, aerobika, poskoki), ko sila teže lastnega telesa spodbuja kosti k obnavljanju, nekoliko manj učinkovita oziroma neučinkovita pa naj bi bila vadba sede ali leže in plavanje. Poleg gibanja pa uživajte hrano, ki je bogata z beljakovinami, kalcijem. Te hranilne snovi najdete predvsem v mleku, jogurtu, skuti in siru, osebe, ki so na mleko in mlečne izdelke alergične pa naj uživajo kalcijeve nadomestke. Z vitaminom D, ki je prav tako izjemno pomemben, saj pomaga pri absorpciji kalcija, pa se boste napolnili, če se boste dovolj gibali na prostem. Vitamin D se namreč tvori v koži, pod vplivom sončnih žarkov. V telo ga lahko sicer vnesete tudi s prehrano, in sicer z mastnimi ribami, na primer lososom, druga hrana pa ga ne vsebuje dovolj. Poleg beljakovin in kalcija, ki sta gradnika kosti, je tako potrebno uživati še kalij, magnezij in vitamine D, C in K, saj te snovi sodelujejo pri procesu izgradnje kosti.

Zdravljenje – tudi z biološkimi zdravili

Ker osteoporozi danes skoraj nihče ne more uiti, predvsem zato, ker je življenjska doba daljša, si farmacevtske družbe prizadevajo najti zares dobro, varno in učinkovito zdravilo za zdravljenje te bolezni. Pred manj kot letom dni je tako k nam prišlo prvo biološko zdravilo, namenjeno zdravljenju osteoporoze, ki ga je mogoče dobiti na recept kar pri osebnem zdravniku. Pri nas ga trenutno prejema preko 1000 bolnikov. “Biološko zdravilo bolnik prejema v obliki podkožne injekcije, enkrat na šest mesecev,“ pojasnjuje doc. dr. Tomaž Kocjan, dr. med.Bolniki so nad njim navdušeni, saj jemanje ni mukotrpno. Vedeti je namreč treba, da imajo osteoporozo večinoma starejši ljudje, ki že prejemajo kakšna zdravila in jih jemanje še dodatnih zdravil močno obremenjuje. Še posebej takim ljudem takšna oblika jemanja zdravil predstavlja veliko udobje.“ To zdravilo ima tako veliko prednosti. Poleg lažjega in udobnejšega načina jemanja, je namreč tudi izjemno učinkovito, močno zavira kostno razgradnjo in zvišuje mineralno kostno gostoto ter ima povsem sprejemljive stranske učinke. Zanj velikokrat bolniki zaprosijo tudi sami, a obstajajo določene omejitve s strani zavarovalnice. Tako so zaradi ekonomskih razlogov zaenkrat do njega upravičene le bolnice, ki so stare 70 let ali več.

Zdravila prvega izbora tako še vedno ostajajo bisfosfonati, ki močno zavirajo kostno razgradnjo in so uspešna, a jih bolniki neradi jemljejo zaradi slabe resorbcije, resorbira se manj kot odstotek zdravila, možnih neželenih učinkov v zgornjih prebavilih in požiralniku ter neprijetnega režima jemanja. Bolniki jih morajo namreč jemati na tešče, z večjo količino vode, nato pa morajo vsaj še 30 minut vztrajati v pokončnem položaju, da ne bi prišlo do zatekanja v požiralniku ali ezofagitisa. Obstajajo sicer tudi novi bisfosfonati, ki jih je potrebno jemati enkrat tedensko ali enkrat mesečno, a vendar več kot polovica bolnikov v roku enega leta jemanje zdravil opusti.

K zdravljenju pa bo potrebno spremeniti sam pristop. Kot pravi dr. Kocjan, pri postavljanju diagnoze namreč ni pomembna le kostna gostota posameznika, temveč tudi kvaliteta njegovih kosti. Ker ta v klinični praksi ni merljiva, bo potrebno na tem mestu upoštevati tudi druge dejavnike, predvsem starost, telesno težo in gensko nagnjenost.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650