''Ti rezultati bi morali vsakega spodbuditi vsaj, da ni več tako prepričan o tem, da aluminij ni nevaren. Upam, da bo vsak, ki je to mislil, sedaj pomislili še enkrat. Mislim, da to ni edini dejavnik tveganja za Alzheimerjevo bolezen, a vseeno je pomemben in bi ga bilo treba jemati zelo resno. Ko smo naša nova odkritja vključili v kontekst tega, kaj do sedaj že vemo o aluminiju in Alzheimerjevi bolezni, rezultati te študije postanejo prepričljivi,'' je zapisal na medicinskem blogu The Hippocratic Post in nadaljeval s pojasnili:
''Vemo, da je vsebnost aluminja v možganskem tkivu ljudi, ki se spopadalo s sporadično Alzheimerjevo boleznijo veliko višja v primerjavi z možgani ljudi iste starosti brez te bolezni. Posamezniki, ki razvijejo Alzheimerjevo bolezen v poznih 60-ih letih in kasneje tako shranijo več aluminija v možganskem tkivu kot posamezniki brez te bolezni iste starosti. Še višji nivo aluminija smo odkrili v možganih posameznikov, ki smo jim diagnosticirali zgodnjo obliko sporadične Alzheimerjeve bolezni, ki so bili izpostavljeni visokim odmerkom aluminija iz okolja ali na delovnem mesti. To pomeni, da se Alzheimerjeva bolezen razvije še hitreje - na primer v petdesetih, zgodnjih šestedestih letih - pri ljudeh, ki so bili aluminiju izpostavljeni v okolju ali na delovnem mesti.'' Prepričan je tudi, da je kopičenje aluminija v možganih ključni vzrok za pojav te demence tudi pri ljudeh z genetsko nagnjenostjo.
Staranje telesa in kopičenje aluminija v možganskem tkivu je, kot pravi, največji dejavnik tveganja za razvoj Alzheimerjeve bolezni. Bolj kot izpostavljenost aluminiju preko peke, je nevarna izpostavljost aluminiju v okolju ali v delovnem okolju. Aluminij je dobro poznan nevrotoksin, ki povzroča okvaro jeter in možganskega tkiva. Prav zato bi vsi morali biti pozorni na izpostavljenost aluminiju pri svojih vsakodnevnih aktivnostih, je prepričan profesor Chris Exley. Na to bi morali biti pozorni že kar se da zgodaj, je prepričan.
Kako zmanjšati tveganje za demenco?
Za vse, ki bi radi zmanjšali tveganje za razvoj katere koli demece pa bo zagotovo zanimiva še ena študija, ki je pokazala, da redna uporaba savne lahko zmanjša tveganje zanje. Moški, ki so v savno hodili 4 do 7-krat na teden so imeli 66 odstotkov manjše tveganje za razvoj demence kot tisti, ki so savno uporabljali enkrat na teden, je pokazala 20 let trajajoča študija univerze Vzhodna Finska. Zdrava prehrana, ki vsebuje veliko antioksidantov (borovnice), gibanje (tek) in nenehno učenje so še ukrepi, ki lahko pomagajo preprečevati prehitro staranje možganov in razvoj demenc.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV