Prevelika količina natrija lahko poveča nivo krvnega tlaka, ta pa je dobro poznan dejavnik tveganja za srčno-žilne bolezni, ki lahko privedejo do srčnega infarkta ali možganske kapi. Tako so strokovnjaki odkrili, da je prekomerni vnos natrija vzrok za vsako deseto smrt tistih, ki so umrli za posledicami srčno-žilnih bolezni.
Da bi bolje razumeli, kako prekomeren vnos natrija vpliva na zdravje srca in ožilja, so namreč analizirali podatke pridobljene v 205 anketah o vnosu natrija, s tem pa pokrili okoli 75 odstotkov odrasle populacije po svetu.
Njihova raziskava je pokazala, da so leta 2010 odrasle osebe v povprečju dnevno zaužile 3,95 grama natrija, kar je precej več od priporočenega dnevnega odmerka. To pa je doprineslo k smrtim 1,65 milijona ljudi po svetu, ki so umrli za posledicami srčno-žilnih bolezni. Štiri od petih primerov smrti, ki so posledica prevelikega vnosa natrija, so zabeležili v revnejših državah s srednjim in nizkim prihodkom.
Funkcije natrija
Natrij je glavni kation v krvi in zunajcelični tekočini. Določa volumen in osmotski tlak teh tekočin. Sodeluje pri transportu številnih hranil in produktov presnove po črevesju, ledvicah in številnih drugih tkivih. Znotraj celic se nahaja zelo majhna količina natrija. Natrij je znotraj celic pomemben za membranski potencial celic. Absorbcija natrija Natrij se v črevesju skoraj v celoti absorbira v telo, saj so njegove soli zelo topne v vodi in tako zlahka prehajajo skozi črevesno steno v kri. V telesu je približno polovica natrija shranjena v kosteh, polovica pa v tekočini, ki obdaja celice. Pomanjkanje natrija Do pomanjkanja natrija ne prihaja, saj ga (večinoma preveč) zaužijemo s hrano, predvsem v obliki soli. Do izgub natrija iz telesa sicer prihaja pri potenju, izgubljamo pa ga tudi skozi urin in blato. Do pomanjkanja sicer lahko pride v izjemnih primerih, npr. pri zelo intenzivnem potenju, vročini in visoki vlažnosti zraka. Pri tem lahko pride do vrtoglavice in slabotnosti. Predoziranje natrija Prevelik vnos natrija lahko privede do povišanega krvnega pritiska, kar je lahko zelo nevarno za srce in ožilje. Še posebej je prevelik vnos natrija, oziroma kuhinjske soli nevaren za posameznike, ki so genetsko nagnjeni k povišanemu krvnemu pritisku. Hrana z manj soli zato lahko ugodno vpliva na znižanje krvnega pritiska.
Vir: Inštitut za nutricistiko
|
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV