Vizita.si
Shae

Bolezni

3-letnik umrl v 4 urah: pravočasno prepoznajte simptome!

N.J.
26. 06. 2014 09.48
18

Nekaj dni zatem, ko so zdravniki njegovemu bratcu dejali, da je popolnoma zdrav, je zaradi meningitisa umrl triletni Shea Button. Dečka je bolezen premagala v samo štirih urah od trenutka, ko je mamica opazila prve simptome in ga pripeljala v bolnišnico.

bolan malček
bolan malčekFOTO: iStockphoto

Malega Shea Buttona je mamica pripeljala v isto bolnišnico, v kateri so zdravniki pred petimi dnevi zdravili njegovega osemmesečnega bratca HarveyJa zaradi suma na meningitis. Toda kljub izjemno hitremu ukrepanju in trudu zdravnikom triletnika ni uspelo rešiti. Virus meningitisa B, s katerim se je okužil in je napredoval v meningokokno septikemijo, je bil močnejši in hitrejši.

"Kar se nam je zgodilo, imam občutek, da gre le za kruto šalo ...," je dejala potrta mamica, 21-letna Connie. "Mislila sem, da bom izgubila najmlajšega sina, potem pa sem ostala brez starejšega. Tako srečna sem bila, ko so mi zdravniki povedali, da je s Harveyjem vse v najlepšem redu. Še sanjalo se mi ni, kaj se bo zgodilo. Neprestano razmišljam o tem, kaj sem naredila narobe. Kaj sem spregledala? Bi lahko kako preprečila Shaejevo smrt?"

Shae
Shae FOTO: Facebook
Harvey se je rodil kot nedonošenček s pljučnimi težavami. 8. aprila se mu je pojavila izjemno visoka telesna temperatura in izgubil je zanimanje za hrano, zato ga je Connie nemudoma odpeljala v bolnišnico. Shae je ostal doma z dedkom in babico, Harveyja pa je odpeljala v bolnišnico Royal Gwent Hospital v Newportu. Tam so mu pregledali kri in obdržali na 12-urnem opazovanju, nato pa pustili domov, češ da je z njim vse v redu. "Ves čas sem imela pred očmi prizor, kako se Harvey bori za življenje. Vesela sem bila, ko so mi dovolili, da ga odpeljem domov."

A pet dni kasneje se je situacija spremenila. Naenkrat je zbolel Shae. Zjutraj so se mu po rokah pojavili vijolični izpuščaji in Connie ga je takoj odpeljala v bolnišnico, kjer so mu nemudoma diagnosticirali meningitis B. "V enem trenutku so mi dopovedovali, da je njegovo stanje stabilno, v drugem so ga oživljali. Naenkrat pa so mi povedali, da je umrl. Zameglilo se mi je. Mislila sem, da se bo izvlekel. Bil je zdrav deček, vedno poln energije in življenja. Nekajkrat je bil prehlajen, sicer pa nikoli ni imel nikakršnih zdravstvenih težav. Šokirana sem. Še vedno ne morem dojeti, kako se je lahko še v enem trenutku igral in smejal, v naslednjem pa je ležal mrtev na bolniški postelji."

V Shaejev spomin je ustanovila dobrodelno fundacijo in zaenkrat zbrala nekaj manj kot 10.000 evrov sredstev za organizacijo Meningitis Now, ki ozavešča o simptomih te nevarne bolezni. "Ljudje se morajo zavedati, da za meningitisom lahko zboli kdorkoli, ne glede na to, ali je dobrega ali šibkega zdravja. Čeprav je Shae umrl, upam, da bom z zbranim denarjem pomagala drugim. Starši moramo biti izjemno pozorni na vsakršne simptome. Nič hujšega ni kot izgubiti otroka ..."

In kakšni so simptomi meningitisa?

Meningokokni meningitis je gnojno vnetje možganske ovojnice, ki ga povzroča bakterija Neiserria meningitidis (meningokok), ki se običajno nahaja v sluznici nosno žrelnega predela zdravih ljudi. Prenaša se kapljično, torej s kapljicami, ki se s kihanjem, kašljanjem in tudi govorjenjem sproščajo po zraku. Vir okužbe je običajno zdrava oseba, ki ima v sebi klice (klicenosec) in po navadi sama ne zboli. Bolezen se začne nenadno in poteka burno, zato sta hitro odkritje bolezni in čimprejšnje zdravljenje z antibiotiki nujna.

Meningokokne bakterije najpogosteje povzročajo vnetje možganskih ovojnic in sepso. Bolezen poteka zelo hitro in burno, simptomi, ki se lahko razvijejo v nekaj urah, pa vključujejo:
– visoko vročino;
– slabost;
– nemirnost, razdražljivost in zmedenost ter motnje zavesti;
– vijolične izpuščaje, ki spominjajo na manjše modrice in ob dotiku ne izginejo;
– fotofobijo oziroma občutljivost na svetlobo;
– hude glavobole;
– trd vrat;
– bruhanje.

Okužbi z meningokoknim meningitisom so najbolj ogroženi majhni otroci in mladostniki. V krajih, kjer se meningokokni meningitis pojavlja najpogosteje, so največ obolenj zabeležili med mladim starimi od 5 do 19 let, najpogosteje pa obolevajo otroci do 4. leta starosti. Bolezni pa so močno izpostavljeni ožji družinski člani bolnika, ki bivajo v skupnih prostorih. Tveganje je največje v prvih sedmih dneh po pojavu bolezni v družin, zaradi tega družinski člani obolelega običajno prejmejo antibiotično zaščito, s čimer se prepreči prenos okužbe oziroma omeji. O okužbi je takoj potrebno obvestiti tudi vse ljudi, v stiku s katerimi je bil pacient (sošolci, prijatelji ...).

Najbolj učinkovit način preprečevanja bolezni je cepljenje proti meningokoknemu meningitisu, ki pa je učinkovito le za določene tipe bakterije. En odmerek učinkuje tri leta.

Kako bolezen poteka, več o simptomih in tem, kako prepoznati nevarno septikemijo, preverite TUKAJ!

Bolan otrok
Bolan otrokFOTO: iStockphoto

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (18)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650