Mednarodna zveza za sladkorno bolezen ocenjuje izdatke zdravstvenih blagajn držav EU za preprečevanje in zdravljenje sladkorne bolezni in njenih zapletov v letu 2013 na 100 milijard evrov, v Sloveniji pa so po študiji Nacionalnega inštituta za javno zdravje stroški te bolezni za zdravstveni sistem najmanj 120 milijonov evrov na leto. Zaradi sprememb v življenjskem slogu in staranja prebivalstva je pričakovati, da se bosta ekonomsko in družbeno breme sladkorne bolezni še povečevala.
Pojav bolezni je večji v okoljih, kjer je socialno ekonomsko stanje slabše. Za učinkovito oskrbo je pomembno prepoznavanje oseb z visokim tveganjem ter zgodnje odkrivanje in pravočasno zdravljenje.
V Sloveniji je 120.000 bolnikov s sladkorno boleznijo. Zveza društev diabetikov Sloveniji danes v več krajih organizira pohode, s katerimi želijo opozoriti na to bolezen ter osvestiti o pomenu gibanja pri preprečevanju te bolezni. Že 30 minut vadbe na dan lahko namreč zmanjša tveganje za razvoj sladkorne bolezni tipa dva za 40 odstotkov. Tudi letos se bodo vključili v akcijo osvetljevanja z modro barvo, ki je razpoznavni znak svetovnega dne sladkorne bolezni po vsem svetu.
Predsednik DZ Milan Brglez in podpredsednik Primož Hainz pa se bosta danes udeležila meritev krvnega sladkorja, ki jih bodo opravljali študenti medicine in farmacije.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV