Kronična vnetna črevesna bolezen je imunsko pogojena bolezen, ki povzroča vnetje črevesja ali celotne prebavne cevi in sodi med najtežje bolezni sodobnega časa. Je skupno ime za Crohnovo bolezen in ulcerozni kolitis. Obe bolezni sta neozdravljivi, zanju so značilna obdobja vnetja in mirovanja, v katerih je posameznik brez težav, pojasnjujejo v društvu.
Vzrok bolezni še ni popolnoma znan, a se predvideva, da nastanku bolezni botruje več dejavnikov - genski, življenjski slog in neuravnotežena prehrana, nastanek bolezni pa povezujejo tudi z uporabo antibiotikov v otroštvu ter s pretirano higieno, stresom in kajenjem.
V Evropi ima kronično vnetno črevesno bolezen okoli 2,2 milijona bolnikov, po svetu pa pet milijonov ljudi. Pojavnost bolezni je v porastu, tudi pri otrocih, izpostavljajo na društvu. Večina bolnikov zboli med 15. in 35. letom starosti, a so tudi primeri nekajmesečnih otrok s to boleznijo.
Za kakovost življenja posameznika je najpomembnejše hitro prepoznavanje in zdravljenje bolezni. Tako se preprečujejo oz. odlašajo zapleti zaradi bolezni, ki se jih praviloma rešuje operativno, pojasnjujejo v društvu. Kar 70 odstotkov bolnikov s kronično vnetno črevesno boleznijo mora vsaj enkrat v življenju na operacijo, pri operaciji jih odstranijo del črevesja.
Kot navajajo v društvu, po podatkih mednarodne raziskave se 59 odstotkov bolnikov s kronično vnetno črevesno boleznijo vsak dan sooča s krvavitvami v črevesju. 35 odstotkom bolnikov, zajetih v raziskavi, bolezen preprečuje intimna razmerja.
Društvo v želji po čim bolj zgodnjem odkrivanju bolezni pripravlja tudi izobraževanja in simpozije za zdravnike na primarni zdravstveni ravni. Od lani pri društvu deluje psihoterapevtska skupina za člane društva, lani so zagnali tudi svetovalno telefonsko linijo kronofon, za kar so usposobili 18 prostovoljcev društva, še pojasnjujejo v društvu.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV