Vizita.si
''To so neizmerne bolečine. Kdor jih ni imel, si sploh ne more predstavljati,'' je povedala Simona, ki je morala kar trikrat na drobljenje ledvičnih kamnov.

Bolezni

Udeleženka resničnostnega šova celo pristala v bolnišnici

Katja Benčina
06. 11. 2013 10.30
0

Tik preden je Simona Könye vstopila v resničnostni šov Top 4 se je spopadala z bolečinami, ki jih do tedaj še ni poznala. Trpela je namreč za ledvičnimi kamni, zaradi katerih je bila kar petkrat na zdravljenju v bolnišnici na Bledu.

''To so neizmerne bolečine. Kdor jih ni imel, si sploh ne more predstavljati,'' je povedala udeleženka resničnostnega šova Top 4 Simona Könye, ki je prve bolečine v ledvenem predelu začutila novembra pred dvema letoma, stanje pa se je sčasoma le še slabšalo.
''To so neizmerne bolečine. Kdor jih ni imel, si sploh ne more predstavljati,'' je povedala Simona, ki je morala kar trikrat na drobljenje ledvičnih kamnov.
''To so neizmerne bolečine. Kdor jih ni imel, si sploh ne more predstavljati,'' je povedala Simona, ki je morala kar trikrat na drobljenje ledvičnih kamnov.FOTO: Aljoša Kravanja

''Najprej sem bolečine začutila novembra, a nisem vedela, za kaj gre. Lansko leto maja pa so bile bolečine neznosne in sem prosila babico, da me odpelje v bolnico. Tam sem dobila dve škatli antibiotikov, ampak sem se kmalu vrnila k osebnemu zdravniku in mu rekla, da me še kar boli in da mora biti nekaj hudo narobe,'' pojasnjuje 21-letna Prekmurka.

Prav zato so jo napotili v bolnišnico v Murski Soboti, kjer so zdravniki ugotovili, da ima ledvične kamne in jo poslali na zdravljenje na Bled. Da se je stanje poslabšalo prav v toplem delu leta, ni nenavadno, saj se, kot pojasnjuje urolog asist. Tomaž Smrkolj, dr. med., s kirurškega oddelka za urologijo v UKC Ljubljana, ledvični kamni najpogosteje pojavijo v času, ko smo bolj izpostavljeni dehidraciji: ''Če gledamo glede na mesece, se največkrat pojavijo poleti, ko relativno manj popijemo. V poletnih mesecih toliko več tekočine izgubimo, popijemo približno enako, zato se takrat največkrat pojavijo oziroma jih takrat največkrat odkrijemo. Odkrijemo pa jih običajno kot bolečine, nekaj pa jih najdemo tudi naključno ob preiskavi z ultrazvokom.''

Na drobljenje ledvičnih kamnov je morala kar petkrat, saj je nekajkrat dobila vročino in ji postopka niso mogli opraviti. Ko so le pričeli z drobljenjem kamnov, pa so morali poseg večkrat ponoviti. ''Trikrat nisem mogla na drobljenje, ker sem imela vročino in vnetje in te potem pošljejo domov. Četrtič in petič pa je šlo. Dobila sem tri tisoč udarcev. To je taki balonček, ki se napolni z vodo in potem udarjajo v hrbet. Prvič nisem občutila bolečine, zadnjič pa je bilo res boleče.''

Simona Konye - 1
Simona Konye - 1 FOTO: Aljoša Kravanja
A zdravljenje je bilo uspešno, in čeprav je bila nazadnje na posegu maja letos, tik preden je vstopila v resničnostni šov Top 4, se je po več postopkih drobljenja le znebila ledvičnih kamnov. ''Ravno pred kratkim sem bila znova na ultrazvoku in trenutno jih nimam več, tudi bolečin ni. Je pa seveda možno, da se bo stanje ponovilo,'' še prizna.
Ledvice so poleg mehurja eden najpomembnejših organov sečil, ki delujejo kot krvni filter, saj odstranjujejo odpadne snovi in odvečno vodo iz krvi. Poleg tega uravnavajo količino vode v telesu in na ta način ohranjajo ravnovesje telesnih tekočin. Odpadne snovi in odvečna voda iz ledvic preko sečevodov nato odtekajo v mehur, tam pa se zbirajo v obliki urina, dokler se ne izločijo skozi sečnico. Pri izločanju odpadnih snovi pa lahko pride do nastanka kristalnih struktur različnih velikosti, ki jih imenujemo ledvični kamni. Če je premalo snovi, ki bi zavirale nastajanje teh kristalov, lahko ti z leti močno narastejo in pričnejo povzročati težave.

 

Več o tem, pa nam je povedal urolog asist. dr. Tomaž Smrkolj, dr. med., s Kliničnega oddelka za urologijo na ljubljanskem Univerzitetnem kliničnem centru.

Udeleženka resničnostnega šova Top 4 Simona Könye se je tik pred vstopom v resničnostni šov spopadala s hudimi bolečinami, ki so bile posledica ledvičnih kamnov.
Udeleženka resničnostnega šova Top 4 Simona Könye se je tik pred vstopom v resničnostni šov spopadala s hudimi bolečinami, ki so bile posledica ledvičnih kamnov.FOTO: VOYO

Kdaj se ledvični kamni pojavijo najpogosteje?

Če gledamo glede na mesece, se pojavljajo največkrat poleti, ko popijemo relativno manj tekočin. V poletnih mesecih toliko več tekočine izgubimo, popijemo približno enako, zato se takrat največkrat pojavijo oziroma jih takrat največkrat odkrijemo. Odkrijemo pa jih največkrat zaradi bolečine, včasih pa tudi s pomočjo ultrazvoka, ko ga ne opravimo zaradi kamnov, ampak zaradi česa drugega in jih naključno odkrijemo.

Pri komu se pojavljajo najpogosteje?

Glede na spol se pogosteje pojavljajo pri moških, saj je izguba tekočine pri njih večja, ker morda intenzivneje trenirajo, imajo bolj fizično naporno delo in podobno. Najpogosteje v starostni skupini od 25. do 50. leta, lahko pa tudi kasneje ali prej, že priotroku, ampak to le v redkih primerih. Pri ženskah pa se običajnopojavijo v rodnem obdobju, med nosečnostjo, ko pride do kakšnih premikov, izgube tekočin so večje, zaradi česar nastane kamen. Lahko pa jih najdemo naključno, saj je med nosečnostjo pregled z ultrazvokom pogostejši in opazimo kamne, ki so bili prisotni že prej. Sicer pa se prav tako običajno pojavljajo od 25. do 50. leta.

Kako lahko preprečimo nastanek ledvičnih kamnov?

Kamni so različnih vrst, zato tudi nastanek teh ni enak. Je pa univerzalni preventivni ukrep zagotovo uživanje dovolj tekočine. Svetujemo dva do tri litre dnevno pri vseh, ki imajo znane kamne. Pa tudi pri ostalih, sploh poleti, ko je poraba tekočine večja, če seveda ni kakšnih drugih zdravstvenih omejitev.

Kakšne vrste ledvičnih kamnov poznamo?

Največ je kalcijevih kamnov – kalcijev oksalat, kalcijev fosfat. So pa tudi drugi kamni, ki se jih z rentgenom ne vidi in so metabolno pogojeni. Nekateri ljudje jih proizvajajo in so nagnjeni k razvoju te vrste kamnov. Dobra novica pri tej vrsti pa je, da jih lahko raztopimo in jih ni treba zdraviti kirurško. Pacienti uživajo posebno sol oziroma raztopino in kamni se raztopijo v roku meseca, dveh.

'Najboljši preventivni ukrep je zagotovo uživanje dovolj tekočine. Svetujemo dva do tri litre dnevno pri vseh, ki imajo znane kamne,'' pojasni urolog asist. Tomaž Smrkolj, dr. med. iz UKC LJ.
'Najboljši preventivni ukrep je zagotovo uživanje dovolj tekočine. Svetujemo dva do tri litre dnevno pri vseh, ki imajo znane kamne,'' pojasni urolog asist. Tomaž Smrkolj, dr. med. iz UKC LJ. FOTO: Aljoša Kravanja

Kakšno je zdravljenje v drugih primerih?

V prvi vrsti moramo videti, kako velik je kamen. Če je velik do 7 milimetrov, si želimo, da bi se sam izločil, zato počakamo dva tedna in z analgetiki ublažimo bolečine. Čez dva tedna pa preverimo ali je kamen še vedno prisoten v sečilih. Če se ni izločil, imamo še vedno na voljo več možnosti, pa naj gre za zunajtelesno drobljenje ali za znotrajtelesno drobljenje, kjer gremo do kamna z optičnim inštrumentom in ga bodisi zdrobimo z laserjem ali povlečemo ven s posebno košarico ali odstranimo z prijemalko. Klasične operacije, kjer so kamen izrezali, pa so danes izjemno redke, saj imamo nove tehnologije.

Vse te postopke imamo na voljo v Kliničnem centru v Ljubljani. Od zunajtelesnega drobljenja, laserskega drobljenja z optičnim inštrumentom, do klasičnih in laparoskopskih operacij. Postopke pa opravljajo tudi drugod po Sloveniji.

Kaj se zgodi, če ne zdravimo ledvičnih kamnov?

Dolgoročno, če posameznik ne zdravi ledvičnih kamnov, se lahko ledvice okvarijo, sploh če pride do zastoja, ki je kroničen. To pomeni, da kamen zamaši odtok iz ledvice, kar lahko v nekaj mesecih privede do slabšega delovanja ledvice ali celo do trajne okvare ledvice.

Zakaj se pri nekaterih pacientih kamni ponovijo?

S tem se ukvarjajo nefrologi v nefrološki ambulanti, kjer vzamejo kri, urin in delajo še dodatne preiskave in nato ugotovijo, ali se stanje lahko izboljša še s kakšnimi zdravili, dieto in tako naprej. Nato skupaj poiščejo rešitve, da se kamni ne bi ponavljali.

Kaj je tisto glavno navodilo, ki bi ga podali bralcem, da bi preprečili nastanek ledvičnih kamnov?

Poleg tekočine nimamo prav veliko zdravil ali postopkov na voljo, da bi jih preprečevali. Tako da je pomembno, da v telo vnesejo dovolj tekočine, sicer pa ni nekega univerzalnega recepta, kjer bi s spremembo prehrane ali izločitvijo snovi iz jedilnika lahko preprečili njihov nastanek.

 

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 567