Vizita.si
Zgago povzroča kisli želodčni sok, ki zateka iz želodca nazaj v požiralnik.

Bolezni

V samo 30 minutah se znebite zgage

Ula Novak
26. 01. 2017 13.07
0

Se spopadate s pekočo bolečino za prsnico in neprijetnim občutkom v zgornjem delu trebuha? Še posebej ko zaužijete kaj kislega, mastnega, alkohol ali kavo? Zgago povzroča kisli želodčni sok, ki zateka iz želodca nazaj v požiralnik. Preverite, kako zgago ublažiti v samo 30 minutah.

Zgago povzroča kisli želodčni sok, ki zateka iz želodca nazaj v požiralnik.
Zgago povzroča kisli želodčni sok, ki zateka iz želodca nazaj v požiralnik.FOTO: Istockphoto

Pekoča bolečina in neprijeten občutek za prsnico, kiselkast okus v ustih, poškodbe na sklenini zaradi delovanja kisline, hripavost, spahovanje so lahko neprijetne posledice zatekanja želodčne kisline v požiralnik. Ta v nasprotju z želodcem nima posebne zaščite pred močno želodčno kislino, zato lahko zatekanje te kisline v požiralnik povzroči močno draženje sluznice požiralnika. Zgago običajno preprečuje mišična zapora med želodcem in požiralnikom, a nekateri dejavniki preprečijo njeno dobro delovanje, zaradi česar se pojavijo neprijetni simptomi. Danes imamo na voljo številna zdravila za lajšanje zgage in preprečevanje škodljivih učinkov zatekanja želočne kisline na sluznico požiralnika. Zdravila, ki vsebujejo npr. ranitidin, zgago lahko olajšajo v samo pol ure po zaužitju zdravila. Poleg tega zgago tudi zdravijo.
Zdravila, ki vsebujejo npr. ranitidin, zgago lahko olajšajo v samo pol ure po zaužitju zdravila.
Zdravila, ki vsebujejo npr. ranitidin, zgago lahko olajšajo v samo pol ure po zaužitju zdravila. FOTO: Thinkstock
Ranitidin namreč zavira zvečano izločanje želodčne kisline iz celic želodčne sluznice in s tem odstranjuje vzrok kislinskih težav. Z zmanjšanjem dnevnega in nočnega izločanja želodčne kisline pomaga tudi k ozdravitvi poškodovane želodčne sluznice. Na ta način preprečuje tudi nastanek razjed dvanajstnika zaradi jemanja zdravil za lajšanje bolečin, imenovanih nesteroidna protivnetna zdravila.

Pri izbiri zdravila za lajšanje zgage preverite tudi, da zdravilo ne vsebuje aluminijeve soli. Teh se namreč ne sme jemati sočasno s hrano, ki vsebuje kislino, kot so vino in sadni sokovi, saj prihaja do zvečane črevesne resorpcije aluminijevih soli. Ključnega pomena pa je, da poleg jemanja ustreznih zdravil spremenite življenjski slog. Težave z zgago je treba jemati resno, saj lahko v nasprotnem primeru vodijo v resno bolezen, kot je na primer rak požiralnika. Tveganje za pojav raka na požiralniku je pri ljudeh, ki imajo kronične težave z zgago, osemkrat večje kot pri tistih, ki težav z zgago nimajo. Izogibajte se torej živilom, za katera veste, da vam povzročajo zgago, in kar se da upoštevajte nasvete, predstavljene v nadaljevanju.

- Jejte počasi in hrano dobro prežvečite.
- Izogibajte se začinjeni in mastni hrani, čokoladi, limoninemu in pomarančnemu soku, kavi, čaju in alkoholu.
- Uživajte pet ali šest manjših obrokov na dan namesto dveh večjih.
- Zadnji obrok zaužijte vsaj dve uri pred spanjem.
- Po obroku se izogibajte telesni dejavnosti, sklanjanju ali ležanju.
- Če se spopadate z odvečno telesno težo, shujšajte.
- Dvignite posteljno vzglavje ali spite na dveh vzglavnikih, da imate dvignjeno glavo in preprečite zatekanje kisline v požiralnik.
- Z zdravili boste nevtralizirali želodčno kislino in zaščitili sluznico požiralnika.
- Opustite kajenje.
- Zmanjšajte količino spitega alkohola.
- Če se z zgago spopadate večkrat na teden, se posvetujte z zdravnikom.

Jejte počasi in hrano dobro prežvečite. Izogibajte se živilom, ki vam povzročajo zgago.
Jejte počasi in hrano dobro prežvečite. Izogibajte se živilom, ki vam povzročajo zgago.FOTO: iStockphoto

Če imate bolečine za prsnico, ki so neodvisne od prehranjevanja, se takoj posvetujte z zdravnikom, saj morda ne gre za zgago, a za srčno bolezen (angino pektoris).

Če vas zgaga muči pogosto, je priporočljivo voditi dnevnik, v katerega si vpisujete sestavo obrokov, ki jih užijete, in kdaj se zgaga pojavi. Tako boste morda prepoznali vzorec, zaradi katerega se pojavi zgaga. Na ta način boste lažje tudi opazovali, katera živila ali navada povzroči pojav zgage. Lahko pa se posvetujete tudi z zdravnikom ali nutricistom, ki bo pregledal vaš jedilnik in vam lahko pomagal narediti nekaj sprememb, s katerimi boste lahko preprečili zgago.

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662