Otekle noge so najpogosteje znak venskega popuščanja, zaradi katerega trpi že vsak drugi Slovenec. ''Elastika v venski steni popusti, vena je raztegljiva in zato se napolni in to je seveda ob vročini še bolj pogosto, zato je tudi v poletnem času več težav,'' pojasni prim. asist. Tanja P. Ručigaj iz Dermatovenerološke klinike UKCL. V zgodnejših letih ima težave zaradi venskega popuščanja kar 3 krat več žensk kot moških. ''Takrat pomaga kompresija, to je stiskanje od zunaj s pomočjo nogavic ali povojev, lahko pa seveda odstranitev tudi teh žil,'' še doda.
Priporočljivo je, da imajo tisti, ki jim noge otekajo, te nekoliko dvignjene, medtem ko sedijo ali ležijo. ''Če dolgo sedimo ali stojimo na mestu, je dobro, da naredimo vsaj vsake pol ure nekej korakov. Če pa to ni mogoče, se postavljamo v stoječem položaju na prste ali pete in pa v sedečem položaju migamo z nogami v gležnju in s prsti na nogah,'' svetuje dermatovenerologinja. V poletnem času pomaga tudi hladen tuš nog - ne z izmenično toplo hlano vodo, pač pa zgolj s hladno in pa izogibanje zelo visokim petkam. ''Pete med 2 do 4 centimetre so priporočljive, nižje oz. višje pa pravzaprav ne, zato ker potem mišice na golenih nezadostno stiskajo naše vene, ki same niso sposobne izčrpati krvi nazaj proti srcu in seveda potem je več težav,'' še pojasni.
Sicer pa velja: vsakodnevno gibanje, ki krepi mišice oz. hitra hoja daljša od pol ure in pa izogibanje visokokalorični, slani hrani in alkoholu.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV