Vizita.si
Suh kašelj je posledica vzdraženih dihalnih poti.

Bolezni

Vas muči suh kašelj?

Lina Eržen
05. 01. 2012 08.16
1

Prav v hladnem vremenu nas pogosteje preseneti suho pokašljevanje. To pogosto ni nevarno, vendar pa je lahko zelo moteče.

Suh kašelj je posledica vzdraženih dihalnih poti.
Suh kašelj je posledica vzdraženih dihalnih poti.FOTO: iStockphoto

Najprej je treba razumeti, kaj kašelj sploh je. Kašljanje je refleks telesa, ki želi očistiti svoje dihalne poti. Kadar se v njih nabira sluz, je kašelj produktiven, kar pomeni, da nekaj izkašljujemo; kadar telo draži nekaj drugega, pa je kašelj suh oziroma neproduktiven (med kašljanjem nič ne izkašljamo). V primeru produktivnega kašlja telo pozdravi samo izkašljevanje, v primeru suhega kašlja pa to ni prav nič blagodejno. Telo s kašljanjem poskuša pregnati vzrok draženja, vendar pa ga vsekakor ne more. V tem primeru je kašelj treba blažiti.

Pogosto je posledica vnetja zgornjih dihalnih poti.
Pogosto je posledica vnetja zgornjih dihalnih poti. FOTO: iStockphoto

Veliko tekočine in medu

Kaj vam torej lahko pomaga? Najbolj pogosto zdravilo je zagotovo topel napitek; ta pa bo deloval še bolj učinkovito, če mu boste primešali med. Veliko tekočine in medu bo dihalne poti pomirilo, poleg tega še zadovoljilo njihove potrebe po vodi. Med lahko primešate tudi toplemu mleku. To je kombinacija, ki je posebno blagodejna pred spanjem, saj hkrati odganja nespečnost. Ko niste doma, lahko suh kašelj ustavite s sesanjem trdih bonbonov ali posebnih zeliščnih pastil, ki blažijo suh kašelj in jih lahko kupite v lekarni.

Uporaba zdravil

Če je le mogoče, je suh kašelj priporočljivo pregnati brez zdravil – tako imenovanih antitusikov. Ta so lahko zelo koristna, če vam kašelj ponoči moti spanec ali vas ovira v vašem poslovnem življenju. Jemljite jih torej samo zvečer ali med delovnim časom. Vedite pa, da so študije pokazale, da je pri blaženju kašlja navaden med lahko celo bolj učinkovit kot zdravila. Naravno pomagalo je tudi grgranje tople slane raztopine ali žvečenje koščka ingverja. Tega lahko užijete tudi kot čaj z medom. Če ima za vas premočan okus, se odločite za meto.

Prezračevanje in vlaženje zraka

Dihalne poti so lahko vzdražene tudi zato, ker živite v prostorih, ki niso dobro prezračeni, zrak pa je suh. Poleg rednega zračenja vam lahko torej pomagajo vlažilci zraka. Če ne želite odšteti denarja za pravo napravo, poskusite na radiatorjih sušiti mokro perilo, seveda jih tudi malo privijte, da ne bodo prevroči. Zrak bo navlažilo tudi več sobnih rastlin, namizna fontana ali celo akvarij. Da dihalnih poti ne bi še bolj vzdražili ali osušili, se izogibajte cigaretnemu dimu in prahu; začasno lahko dihalne poti navlažite z vročo prho ali kopeljo.

Pijte veliko tekočine in pojejte veliko medu. Med lahko zmešate s čajem ali mlekom.
Pijte veliko tekočine in pojejte veliko medu. Med lahko zmešate s čajem ali mlekom.FOTO: iStockphoto

Dovolj počitka

Včasih je suh kašelj tudi posledica prevelikega naprezanja. Če je vaše življenje stresno, si torej poskušajte vzeti malo več časa za počitek in spanec. Morda celo pretiravate s telovadbo.

Simptom bolezni

Pokašljevanje po navadi mine samo od sebe; če traja dlje kot tri tedne, ne da bi vedeli, kaj ga povzroča, je prav, da obiščete zdravnika. Kronično kašljanje pravzaprav ni bolezen, temveč simptom. Mine, ko odstranimo vzrok: običajno nedolžno vzdraženje, včasih tudi malo bolj resno bolezensko stanje – denimo alergijo, astmo, sinusitis, vnetje zgornjih dihalnih poti ali gastroezofagealno refluksno bolezen (ko želodčna kislina prehaja v požiralnik). Včasih je suh kašelj tudi stranski učinek jemanja nekaterih zdravil (na primer nekaterih, ki znižujejo previsok krvni tlak). Seveda pa ni nič narobe, če pokašljujete samo občasno.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662