Kdo bi moral na meritve pljučne funkcije?
- Vsi kadilci ali nekdanji kadilci, starejši od 40 let;
- Tisti, ki imate zgodnje znake KOPB, kot so kašelj, izkašljevanje in težka sapa ob naporu.
Ob Svetovnem dnevu KOPB pa imate možnost, da brezplačno preverite zdravje svojih pljuč. Meritve pljučne funkcije, bodo namreč opravljale izkušene medicinske sestre, in sicer:
- v sredo, 17.11. v Mercator Centru v Šiški, od 9. do 13. in od 14. do 19. ure, v Europarku v Mariboru, od 9. do 13. In od 14. do 20. ure, v Bolnišnici Sežana, od 10. do 18. ure,
- v četrtek, 25.11. v Mercator Centru Cikava v Novem mestu od 13. do 19. ure.
Več o KOPB
Kronična obstruktivna pljučna bolezen zajema kronični bronhitis, zoženje malih dihalnih poti in emfizem. Kronični bronhitis je vnetje velikih dihalnih poti (bronhijev), ki povzroči zadebelitev njihovih sten in posledično zožitev svetline, kar ovira pretok zraka skoznje. Sluzne žleze v bronhialni steni se pomnožijo in začnejo izločati velike količine sluzi, ki pa se niti z izkašljevanjem ne morejo v celoti izločiti. Sluz, ki pa se nabira v dihalnih poteh, pa je gojišče bakterij, zaradi katerih se lahko razvije pljučnica ali plevritis. Ponavljajoče se okužbe nato povzročajo trajno zadebelitev in brazgotinjenje sten dihalnih poti. Pogosto kronični bronhitis prepoznamo po kašlju z gnojnim izcedkom in po otečenem dihanju. Emfizem pa je bolezen, pri kateri se pljuča zaradi izgube prožnosti sten pljučnih mešičkov med izdihom ne morejo popolnoma izprazniti. Sčasoma se stene raztrgajo, tako da se prostornina mešičkov poveča, skupna površina pa zmanjša. Zrak ostaja med izdihom ujet v mešičke, to pa preprečuje normalno prezračevanje pljuč. Tako je količina kisika, ki med vdihom prihaja v kri, močno zmanjšana.
Zdravljenje KOPB
Najpomembnejše je, da prenehamo kaditi in da se ne izpostavljamo več tveganem vdihovanju škodljivih snovi. Sicer pa zdravnik običajno predpiše pršilo, ki vsebuje bronhhodiatator, ki širi dihalne poti. Če je bolezen napredovala, se simptome zdravi z kisikom na domu, ob okužbah dihal pa je potrebno tudi zdravljenje z antibiotiki. Ob izrazitem povečanju prostornine pljuč je možno tudi operativno odstraniti del pljučnega tkiva, saj je tako nato lažje polnjenje in praznjenje pljuč ter se tako poveča količina kisika v krvi.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV