Vizita.si
zroki za pojav zgage so različni, vse od premastne in pekoče hrane do preveč sladkarij, alkohola in nikotina. Povzroči jo lahko tudi stres.

Bolezni

Vas peče zgaga? Težave ne gre jemati zlahka

Katja Benčina
17. 12. 2018 14.36
0

Polne mize dobrot, nekaj več alkoholnih pijač in sladkarij so razmere, ki so kot nalašč za pojav zgage. Če se zgaga pojavi le občasno, si lahko pomagamo s prilagoditvijo prehrane in nekaterimi zdravili iz lekarne, a če se spopadamo s kroničnimi težavami z zgago, jih je treba jemati resno in se o njih posvetovati z zdravnikom. Preverite, zakaj.

zroki za pojav zgage so različni, vse od premastne in pekoče hrane do preveč sladkarij, alkohola in nikotina. Povzroči jo lahko tudi stres.
zroki za pojav zgage so različni, vse od premastne in pekoče hrane do preveč sladkarij, alkohola in nikotina. Povzroči jo lahko tudi stres.FOTO: Thinkstock
Zgaga ali gastroezofagealni refluks pomeni vračanje želodčne vsebine nazaj v požiralnik, ki jo občutimo kot pekočo bolečino v žlički, kiselkast ali grenak okus v zadnjem delu žrela in nelagodje v zgornjem delu trebuha. Vzroki za pojav zgage so različni, vse od premastne in pekoče hrane do preveč sladkarij, alkohola in nikotina. Povzroči jo lahko tudi stres, saj najdaljši živec v telesu imenovan vagus, oživčuje tudi trebušno votlino, in ko smo pod stresom, ga občutimo tudi v želodcu.
Čeprav občasen pojav zgage ni nevaren, pa dolgotrajno zatekanje želodčne kisline v požiralnik lahko povzroči vnetje  ali celo razjede na sluznici požiralnika, saj sluznica požiralnika nima tako močne zaščite pred želodčno kislino kot sluznica želodca.
Čeprav občasen pojav zgage ni nevaren, pa dolgotrajno zatekanje želodčne kisline v požiralnik lahko povzroči vnetje  ali celo razjede na sluznici požiralnika, saj sluznica požiralnika nima tako močne zaščite pred želodčno kislino kot sluznica želodca. FOTO: Thinkstock

Zgaga je zelo pogosta bolezen in se v resnici pojavi kot posledica ohlapnih mišic, ki povezujejo prehod med požiralnikom in želodcem. Čeprav občasen pojav zgage ni nevaren, pa dolgotrajno zatekanje želodčne kisline v požiralnik lahko povzroči vnetje  ali celo razjede na sluznici požiralnika, saj sluznica požiralnika nima tako močne zaščite pred želodčno kislino kot sluznica želodca. Prav zato je pomembno, da ne jemljemo preveč zlahka pojava zgage.

Marsikaj lahko storimo sami, najprej s prehrano. Pri protireflukdni dieti nitricisti priporočajo, da iz prehrane izločite živila in jedi, ki spodbujajo izločanje želodčne kisline in kvarijo sluznico. Svetuje se, da izločite živila in jedi z veliko maščob, sveže pečen kruh, hrano s konzervansi, živila z veliko celuloze - sadje in zelenjava, ostre začimbe, kot so feferoni, poper, gorčica, sladkor in sladke jedi, čokolada, alkohol in prava kava. Poleg tega je pomembno, da imate več obrokov na dan in uživate manjše količine hrane. Priporoča se, da uživate 4 do 6 manjših obrokov na dan. Pomembno pa je, da se hrano uživa počasi in se jo dobro zgrize. Hrana naj bo primerne temperature - ne prevroča in ne prehladna, prav tako naj bo nevtralnega okusa - ne prekisla ne presladka. Pitje tekočine med obroki se odsvetuje, lahko pa pijete kasneje po obroku.

Ker se možnost zatekanja kisline v požiralnik poveča v ležečem položaju, se odsvetuje, da takoj po obroku ležete k počitku v ležeči položaj ali da se sklanjate. Namesto tega si privzdignite vzglavnik vsaj za 30 odstotkov, da zmanjšate možnost zatekanja kisline v požiralnik. Prav tako ni priporočljivo preveliko dvigovanje bremen, kjer se napenjamo.

Dobro je tudi, da vodite dnevnik prehrane in si zapisujete, kakšno hrano uživate in koliko, da bi lahko odkrili, katera hrana vam povzroča največ težav. Dnevnik prehrane lahko pomaga tudi osebnemu zdravniku za natančnejšo diagnozo in zdravljenje.

Če se diete v celoti nočete lotiti v decembrskem času, si začasno lahko pomagate z nekaterimi zdravili proti zgagi, ki jih kupite v lekarni in z upoštevanjem nekaterih zgorakj naštetih nasvetov, ki jih v tem času lahko vključite v svoj vsakdan. Kljub vsemu se že januarja  s svojim zdravnikom posvetujte o ukrepih za blaženje zgage. Vsakodnevne težave z zgago lahko namreč napredujejo v hudo obolenje. Dražeče delovanje želodčne kisline povzroča okvare sluznice spodnjega dela požiralnika, kar včasih vodi v razvoj maligne bolezni. Tveganje za pojav raka na požiralniku je pri osebah s kroničnimi težavami z zgago osemkrat večje kot pri tistih, ki težav nimajo. Pojavnost raka na požiralniku izjemno hitro narašča, strokovnjaki pa menijo, da so kronične težave z zgago pogost vzrok raka na požiralniku.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662