Kako si pomagati?
– Izogibajte se mastni hrani, paradižniku, čebuli, česnu, poru, sokovom južnega sadja, gaziranim pijačam, čokoladi in žvečilnem gumiju.
– Uravnajte svojo telesno težo.
– Izogibajte se velikim količinam kave, alkoholu in opustite kajenje.
– Jejte počasi, manj mastno ter začinjeno hrano in se izogibajte živilom, ki napenjajo – na primer stročnicam in zelju. Uživajte več obrokov dnevno in zadnji obrok užijte nekaj ur pred spanjem.
– Pomagalo bo tudi, če se po obroku izogibate telesni aktivnosti, sklanjanju in ležanju.
Če ti ukrepi ne pomagajo, potem se obrnite na zdravnika. Ta vam lahko predpiše antacidie, ki zmanjšujejo kislost želodčne kisline in zaviralce histaminskih receptorjev H2, ki zavrejo izločanje želodčne kisline. Če tudi to ne bo pomagalo, vam bo predpisal zaviralce protonske črpalke, kot je omeprazol, ki skoraj popolnoma zavre izločanje želodčne kisline, lahko pa tudi zdravila, ki varujejo sluznico požiralnika in pospešujejo praznjenje želodca. V skrajnem primeru je potrebna operacija.
Vsekakor pa je pomembno, da ne prekinemo z zdravljenjem, ko simptomi izzvenijo, ampak da dokončno preprečimo iztekanje želodčne kisline v požiralnik in ozdravimo spremembe na sluznici. V nasprotnem primeru lahko pride do vnetja in brazgotinja sluznice požiralnika, lahko se razvije celo rak požiralnika.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV