Vizita.si
Srbeče lasišče je težava mnogih in je običajno posledica vnetja lasišča, imenovanega seboreja.

Bolezni

Vas srbi lasišče?

Katja Benčina
21. 04. 2011 07.16
1

Mastno in srbeče lasišče, ki ga lahko spremljata tudi prhljaj in izpadanje las, je pogosta težava številnih ljudi. Pogosteje, kot si umivajo lase, huje se simptomi izražajo, pri čemer se lahko kmalu zgodi, da se lasišče začne vidno mastiti že isti dan po tem, ko si posameznik umije lase. Se s to težavo srečujete tudi vi?

Srbeče lasišče je težava mnogih in je običajno posledica vnetja lasišča, imenovanega seboreja.
Srbeče lasišče je težava mnogih in je običajno posledica vnetja lasišča, imenovanega seboreja.FOTO: iStockphoto
Povečano izločanje loja v žlezah lojnicah, kar povzroča mastenje lasišča, imenujemo seboreja ali seboritični dermatitis. Gre za vnetje lasišča, ki se kaže s srbečico in luščenjem lasišča, v nekaterih primerih tudi z izpadanjem las. Kaj je vzrok za to stanje in kako si pomagati, smo se pogovarjali z dermatologinjo dr. Metko Adamič.
Na srečo imamo danes na voljo kar nekaj zdravil, ki težavo lahko dodobra omilijo. Med njimi v glavnem predpisujejo za žarišča na koži obraza in trupa lokalne gele ali kreme in za lasišče primerne šampone in losjone.
Na srečo imamo danes na voljo kar nekaj zdravil, ki težavo lahko dodobra omilijo. Med njimi v glavnem predpisujejo za žarišča na koži obraza in trupa lokalne gele ali kreme in za lasišče primerne šampone in losjone.FOTO: iStockphoto

Kaj povzroča seborejo?

Bistvena je prirojena nagnjenost posameznika, poleg tega k povečanemu izločanju loja pripomorejo še nekateri drugi dejavniki, in sicer moški spolni (androgeni) hormoni, sintetični gestagenovi, določene prehranske navade (mastna, začinjena hrana, alkohol, kava), stres in zmanjšana odpornost. Vnetja kože poslabšajo tudi zunanji dejavniki, kot so mehanično draženje, znojenje, klimatski dejavniki (vlaga, vročina), razpadle bakterije in njihovi produkti na koži, prisotnost lipofilne kvasovke Pityrosporum ovale … Izločanje loja zaradi delovanja spolnih hormonov je običajno manjše pri otrocih in starostnikih, povečano pa v srednjem življenjskem obdobju.

Kako zdravimo seborejo?

Obolenje poteka v različnih stopnjah, od blagega, komaj zaznavnega, do hujšega, neprijetnega, zato je zdravljenje odvisno od klinične slike pri posamezniku. Blage oblike obolenja uspemo omiliti s primernimi šamponi. V večini primerov ugodno deluje tudi izpostavljanje UVA- in UVB-žarkom, ki preprečujejo razmnoževanje kvasovke P. ovale. Veliko ljudi, ki imajo težave s seboroičnim dermatitisom, navaja izboljšanje v poletnem času (poleg UV-žarkov pripomorejo tudi klimatske spremembe in manj stresnih situacij). Posebne diete žal ne pomagajo.

Kadar je kožno vnetje močno izraženo, je potrebno zdravljenje pri dermatologu. Pri tem je treba poudariti, da je zdravljenje v vseh primerih zgolj simptomatsko – to pomeni, da obolenja žal ne moremo popolnoma pozdraviti. Cilj zdravljenja je pomiriti srbenje, odpraviti vnetne znake, luske ter preprečiti nadaljnjo nastajanje lusk.

Katera zdravila pomagajo pri močno izraženi seboreji?

Na srečo imamo danes na voljo kar nekaj zdravil, ki lahko težavo dodobra omilijo. Med njimi v glavnem predpisujemo za žarišča na koži obraza in trupa lokalne gele ali kreme in za lasišče primerne šampone in losjone; ob izrazitih poslabšanjih pa sežemo tudi po tabletah (največkrat antimikotikih). Takšno zdravljenje praviloma vodi zdravnik specialist dermatolog. V skrajnih primerih uporabimo tudi močnejša zdravila, kot so snovi, ki so podobne vitaminu A – retinoidi. Omenjene snovi zmanjšajo izločanje loja in zmanjšajo tudi velikost lojnic. Učinki so trajnejši kot pri predhodno omenjenih zdravljenjih. Ker lahko ima takšno zdravljenje nekatere resne stranske učinke, zlasti pri ženskah v rodni dobi, ga predpisujemo le izjemoma.

Velikokrat opažamo, da nekateri zdravniki predpisujejo hormonske kreme oziroma mazila, ki jih prizadeti potem nekontrolirano uporabljajo daljše obdobje. Za zdravljenje kožnih sprememb na obrazu in tudi drugod dolgotrajno uporabo takšnih kortikosteroidnih sredstev odsvetujemo. Privede lahko namreč do kaj neprijetnih stranskih učinkov, kot so stanjšanje kože, pojav razširjenih žilic, dlačic in tako imenovanega »rebound fenomena«, ko po daljši uporabi takšno zdravilo ne učinkuje več – celo nasprotno, privede lahko do poslabšanja osnovnega obolenja. Uporaba takšnih sredstev mora biti časovno omejena, pod nadzorom specialista, ki oceni, v katerem primeru je opravičena in kako dolgo naj traja.

Lepi lasje
Lepi lasje FOTO: iStockphoto

Na nastanek težave – konstitucijske lastnosti posameznika žal z nobeno terapijo za zdaj ni mogoče vplivati. S katerim koli zdravljenjem, ki nam je dandanes na voljo, težave le omilimo, da so manj očitne. Po prenehanju uporabe se po določenem obdobju običajno ponovno pojavijo. Žal.

Kakšne šampone lahko uporabljamo pri seboreji?

Za odpravljanju lažje oblike seboreje velja podobna uporaba šamponov kot pri odpravljanju prhljaja. Vedeti pa je treba, da pri nekaterih posameznikih ti šamponi delujejo učinkovito, pri drugih ne. Zato je pogosto treba zamenjati in preizkusiti različne snovi ter poiskati sebi najbolj primerne. Snovi, na katere je treba biti pozoren pri nakupu šampona, so naslednje:

- Pri tistih posameznikih, pri katerih je v ospredju seboreja (povečano izločanje loja), so običajno učinkoviti preparati, ki vsebujejo katrane.

- Cinkov pirithion (na primer Freederm zink) in cinkov omadin – zmanjšata razmnoževanje kvasovk.

- Selenov sulfid, katrane – zmanjšata prehitro zorenje celic na lasišču.

- Salicilna kislina, žveplo – keratolitik (raztaplja luske, zmanjšuje nastajanje lusk, raztaplja prisotne luske in do določene mere zmanjšuje izločanje loja).

- Pri nekaterih posameznikih so zelo učinkoviti šamponi s sredstvi proti glivicam (na primer ketokonazol – Oronazol), ki naj bi obenem delovali tudi proti vnetju in celo proti moškim (androgenim) hormonom.

Omenjena sredstva naj bi se uporabljala na začetku od dva- do trikrat tedensko, kasneje enkrat na teden. Vsakokrat jih je treba nanesti na lasišče in pustiti 5–10 minut, preden jih izperemo. Terapijo je nato treba prekiniti za 1–3 mesece. V tem obdobju svetujemo uporabo nežnih, pH-nevtralnih šamponov.
Ker se običajno težave po določenem obdobju ponovijo (obolenje je kronično), takrat svetujemo ponovitev zdravljenja.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587