Srbečica in razjede na stopalu in med prsti so najpogosteje posledica glivične okužbe stopal, ki je v poletnem času precej pogosta sploh pri ljubiteljih javnih kopališč, fitnesov, savn in podobno in pri tistih, ki se jim stopala pogosto potijo. Glivično okužbo boste prepoznali še po neprijetnem vonju, razpokah, olupljeni koži, pekočem občutku in majhnih mehurčkih na koži. Okužba se lahko razširi tudi na nohte stopala, kar prepoznamo po zadebeljenem nohtu, ki začne spreminjati barvo. Ta je sprva rumene barve, nato pa vse bolj rjavkaste. Glivični okužbi stopal rečemo tudi atletsko stopalo, težavo pa lahko odpravite z uporabo antimikotikov ali protiglivičnih zdravil, ki jih lahko dobite v lekarni brez recepta in ki si jih morate na stopalo nanašati redno. Poleg tega boste širjenje okužbe z glivicami omejili tudi tako, da boste poskrbeli, da so vaša stopala nenehno suha, da redno menjatee nogavice in pazite, da ne nosite istih čevljev dva dni zapored. Poleti raje izberite odprte čevlje, da bodo stopala na zraku in se ne bodo potila, po prhanju pa jih dodobra osušite, tudi med prsti.
Kontaktni dermatitis
Če se na koži pojavljajo še huda rdečica, je srbenje lahko tudi posledica kontaktnega dermatitisa, ko se nenadno pojavi srbeča rdečica, ki se lahko razvije v drobne papule in mehurčke, ki popokajo. Na tem mestu nato nastane krasta, koža pa se kasneje olupi. Kontaktni dermatitis je najpogosteje posledica stika z alergenom, kot je stik kože s kovinskim predmetom, kozmetičnimi preparati, izdelki za osebno higieno, detergenti, gumo, umetnimi smolami in še bi lahko naštevali. V tem primeru je potrebno poskrbeti, da koža ni več izpostavljena alergenom.
Luskavica
Srbečica stopal je lahko tudi posledica luskavice – prekomernega odziva imunskega sistema, pri katerem se pojavi debeljenje roževinaste plasti kože, koža pa je na žariščih zelo suha, pogosto vneta in počena. Srbečico lahko spremlja tudi bolečina, včasih še gnojni mehurčki, ki so sprva beli, kasneje pa se spremenijo v temne kraste. Luskavica na podplatih se lahko napačno diagnosticira kot glivična bolezen, zato zdravniki navadno opravijo preiskavo, s katero ugotovijo, za kaj gre. Snovi, kot so tekoča mila ali čistilna sredstva lahko stanje še poslabšajo, zato jih ne uporabljajte, ampak se obrnite na zdravnika. Ta vam lahko predpiše hidrokoloidno obvezo, ki se navadno uporablja pri manjših razjedah nog, poleg tega pa še lokalna zdravila, kot so kortikosterodi, ki jih nanesete tudi na obvezo. Obstajajo tudi nekatere druge oblike zdravljenja.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV