Če izveste, da imate cisto, nikar ne paničarite
Da je večina cist neškodljivih, se strinja tudi ginekolog dr.Thaïs Aliabadi iz Beverly Hillsa. Ti s tekočino napolnjeni mešički se lahko pojavijo v ali na jajčniku in navadno izginejo v enem do treh mesecev, pojasnjuje. A lahko povzročijo neplodnost, saj so jajcevodi pritjeni na jajčnike. Če se na jajčniku razvije cista, pa lahko zaustavi običajno pot jajčeca in tako preprečuje oploditev.
Simptomi, ki kažejo na cisto na jajčniku
Večina žensk se niti ne zaveda, da imajo cisto na jajčniku, saj ne občutijo nikakršnih simptomov. A nekatere ženske lahko utrpijo topo ali ostro bolečino v medenici ter pritisk na strani, kjer se pojavlja cista. Bolečina se običajno pojavi med telovadbo ali spolnim odnosom, bolečina pa se lahko širi tudi navzdol proti nogam. Ženske jo bolj čutijo med ovulacijo ali menstruacijo. Drugi simptomi, ki še lahko kažejo na cisto so tudi redkejše ali pogostejše uriniranje, lahko tudi slabost in bruhanje.
Cisto na jajčnikih najpogosteje odkrije ginekolog na rednem ginekološkem pregledu. Občutljivost določenega predela je običajno znak, ob katerem ginekolog pomisli na cisto ali počeno cisto. Običajni naslednji korak je pregled z ultrazvokom, s čimer lahko bolj natančno oceni vrsto ciste in koliko časa je prisotna. Seveda pa morajo ženske, ki se spopadejo s trdovratno bolečino v medenici ali v spodnjem delu hrbta takoj obiskati zdravnika in naj ne čakajo na redni ginekološki pregled.
Čeprav se spopadate s cisto, vam morda ne bodo predpisali zdravljenja
Cist jajčnikov ginekologi pogosto ne zdravijo, saj običajno izginejo same po sebi. A ginekolog bo želel spremljati razvoj ciste za vsak slučaj, če ne bi izginila kot predvideno. Ko cista poči, lahko ženske občutijo ostro bolečino, lahko pa nimajo nikakršnih simptomov.
Kdaj je potreben kirurški poseg?
Če se bolečina zaradi ciste pojavlja več mesecev, če je cista velika in ne izgine sama po sebi ali pa obstaja možnost, da je rakava, je potreben kirurški poseg, s katerim jo odstranijo. Če se ciste ponavljajo nenehno, ginekolog običajno predpiše oralno kontracepcijo, s katero prepreči njihov nastanek.
Čeprav je večina cist jajčnikov neškodljivih, je vseeno dobro, da ob simptomih, ki lahko kažejo na cisto, obiščete ginekologa in se o težavah posvetujete z njim.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV